Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yılbaşı Sofrası ve Sağlıklı Beslenme

 Yılbaşı Sofrası ve Sağlıklı Beslenme
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Muhteşem bir yılbaşı sofrası, masada çeşit çeşit birbirinden leziz yemekler ve yüksek enerjili içecekler… Bunları yılbaşı menüsünün olmazsa olmazları sanmayın. Yeni yıla zengin ama sağlıklı bir sofrayla girmek de mümkün. Yılbaşı yemeklerine kendinizi kaptırıp abartılı ve aşırı beslenmeniz uyku problemlerine, sindirim sorunlarına, hatta gıda zehirlenmelerine bile yol açabilir. Yeni yıla zinde ve formda girmek için bu önerileri okumadan geçmeyin.   

Öncelikle 31 Aralık sabahı kahvaltınızı yapmayı ihmal etmeyin. Nasıl olsa akşam çok yiyeceğim diye tüm gün kendinizi aç bırakmak çok yanlış. Uzun süreli açlık metabolizmanızda yavaşlamalara neden olacaktır. Dengeli bir kahvaltı ise kan şekerini düzenleyecek ve gün içinde daha fazla yeme isteğiniz baskılanacaktır.   

Öğle öğününüzde ise hafif ama besleyici bir tercih yapın. Mesela Rafinera mutfağından peynirli ve yoğurtlu diyet bir salata tüketebilirsiniz.   

Yılbaşı sofrasına kesinlikle aç oturmayın. Bunun için öğleden sonra bir ara öğün şart. Kendinizi iyi hissettirecek bir ara öğün seçin. Yemekten 2 saat önce tüketeceğiniz 1 bardak yağsız süt ve 2 adet kuru meyve sizi tok tutacaktır.

Peki yılbaşı sofrasında neleri tercih etmeliyiz? Sofranızın baş tacı, hazırlanan salata ve yoğurtlu mezeler olsun! Öncelikle salatayı tüketmek tokluk hissinizi artıracaktır.  

Yılbaşı sofralarının olmazsa olmazı hindi sağlıklı beslenme için de güzel bir ana yemek. Sofranızı Rafinera’nın yılbaşı hindisi ile renklendirebilirsiniz. Hindi etinin yağı yüksek deri kısmını tüketmemeniz aldığınız kaloriyi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Ana yemeği yanındaki garnitürlerin yüksek enerjilerine dikkat! Pilav veya makarna gibi karbonhidrat kaynaklarını kontrollü tüketmelisiniz.

Tatlı zamanı gelince meyve tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Mevsim meyveleriyle hazırlanmış güzel bir meyve salatası iyi bir seçenek olabilir. Eğer tatlısız olmazsa olmaz diyenlerdenseniz sütlü tatlı veya kabak veya armut tatlısı gibi meyve tatlılarını tercih edin.  

Yemekten sonra bir anda ortaya çıkan kuruyemişler masum gibi gözükseler de fazla tüketildiklerinde kilo alımını da tetiklerler. Yemekten bir süre sonra 15 adet kadar fındık, badem, ceviz, antep fıstığı veya 1 avuç leblebiyi aşmadan kuruyemiş tüketmenizi öneririz. 

Alkol tüketecek olursanız miktarını sınırlandırın. Bir bardak bira veya şarap tercihi yapmak votka, viski, martini, rakı, rom veya karışık alkollü içkilere göre çok daha iyi bir seçenektir. Unutmayın alkol oranı arttıkça içerdiği enerji miktarı da artacaktır.  

Mutlu, huzurlu ve formda olacağınız güzel bir yıl olması dileğiyle…

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim