Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yeni Yılda Yenilenin!

Yeni Yılda Yenilenin!
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yeni hayallere ve yeni umutlara merhaba diyeceğimiz yeni bir yılın daha arifesine geldik. Yeni yıldan en büyük dileği sağlıklı olmak olanlara bir müjdemiz var, her şey kendi elinizde! Doğru beslenme alışkanlığını edinebilmek ve ideal forma ulaşmak sağlıklı bir yıl için ilk adımınız olsun. Nereden başlamam lazım diyorsanız, bu yazımız tam da size göre : )

Kahvaltı en önemli öğün! Kahvaltı yapanların kilo kontrolü sağlamada daha başarılı olduğu birçok araştırma ile saptanmıştır. Yapılan bir başka çalışma ise kahvaltıyı atlayan kadınların gün içinde kalori alımının daha yüksek olduğunu saptamıştır. Yeni yılın ilk hedefi bu sene güne kahvaltısız başlamamak olsun!

Çeşitlendirin! Her gün aynı besinleri tüketmek diyeti sıkıcı kılar. Tüketimlerinizde küçük değişiklikler yapmaya çalışın. Çeşitliliği artırmak motivasyonunuzu da artırarak sıkıcılığı ortadan kaldırır ve istikrarlı bir şekilde diyetinize devam etmenize destek olur.

Sebze tüketmeye ağırlık verin! İçerdiği yüksek miktardaki vitamin ve minerallerin yanı sıra düşük kalorileri ve yüksek lif içerikleri ile sebzeler vücudun doğal yollar ile arınmasına ve yenilenmesine yardımcı olurlar. Günde 3 porsiyon sebze tüketmeyi ihmal etmeyin!

Aktif olun! Kilo verdikten sonra bırakacağınız değil, hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz bir egzersiz programına başlayın. 'Sabah erkenden yürürsek daha iyi oluyormuş’ veya ‘gece yatmadan önce yürüyüş yapıp uyursak daha fazla yağ yakılırmış' gibi söylemlere kulak asmayın. Sizin için uygun olan zaman aralığını seçin. Bu sabah da olabilir, akşam üstü de! İş yerinde de aktif olmaya çalışın, asansör yerine merdiven kullanın, telefonla konuşurken adımlayın!

Planlı olun ve kararlarınızın arkasında durun! Bunun için ilk olarak doğru, gerçekçi ve ulaşabileceğiniz hedeflerinizi belirleyin. Hedeflerinize giden yolda önünüze birçok engel çıkabilir, unutmayın en iyi motivasyon kaynağınız kendinizsiniz. Başarabilirsiniz! Yapılan çalışmalar güvenli bir yeme içme planı oluşturduğunuzda hedefinize 3 kat daha hızlı ulaşabileceğinizi işaret ediyor. Bir planınızın olmaması, nasıl olsa diyeti bozdum diyip kontrolünüzü kaybetmenize sebep olabilir.

Kendinizi mutlu etmek için yeni yıla güzel bir yılbaşı masası hazırlayarak girin. Yılbaşı masası hazırlamanın ipuçlarını öğrenmek için blog sayfamıza göz atabilirsiniz :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim