Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

YEME BOZUKLUKLARI VE BESLENME

YEME BOZUKLUKLARI VE BESLENME
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Başa çıkılamayan stres bazı kişilerde yemek yememeye veya fast food gibi kalorisi yüksek yemeklere yönelmeye neden olmaktadır. Bunun sonucunda işten arta kalan akşam ve gece gibi zamanlarda bireyler daha çok besin tüketmekte ve sağlıksız beslenmektedir.

Yeme bozuklukları uzun dönem tedavi gerektiren kronik hastalıklardır. Sıklıkla depresyon, madde bağımlılığı ve anksiyete bozuklukları gibi mental bozukluklarla birlikte görülür. Temel özelliği kişinin kendisini şişman olarak algılaması, baş edilemeyen duygusal karmaşalara aşırı yemek yemenin eşlik etmesi, ağırlık kazanmaktan ve şişman olmaktan korkması ve zayıflamaya yönelik katı bir istek duyma ile bağlantılı bedensel imge rahatsızlığının olmasıdır.

Yeme bozukluklarında referans kabul edilen Mental Bozuklukların Tanısal ve İstatiksel El Kitabı’nın tanı ölçütlerine göre yeme bozuklukları anoreksia nervosa, bulimia nervosa, atipik yeme bozuklukları olarak üçe ayrılmaktadır. Şimdi bunların tanımlarına kısaca göz atalım:

Anoreksiya nevroza (anoreksia nervosa) yaş ve boy uzunluğu için olağan sayılan bir vücut ağırlığına sahip olmayı kabul etmeme, şişmanlamaktan aşırı korkma, beden algılamasında bozukluk ve menstrüasyonların kesilmesiyle karekterize bir yeme bozukluğu olarak tanımlanmıştır.

Bulimiya nevroza (blumia nervosa) tıkınırcasına yeme periyotları ve bunları takip eden arınma davranışları ile karakterize olan bir yeme bozukluğudur. Hasta önce aşırı yemek yer, sonra kusar, laksatif ve diüretik ilaçlar alıp, lavman yaparak yediği yiyecekleri çıkarır. Aç kalırlar, ya da aşırı egzersiz yaparlar.

Atipik yeme bozuklukları da bu ikisi dışında kalan yeme bozuklukluklarına verilen genel addır. Tıkınırcasına yeme sendromu (binge eating disorder) ve gece yeme sendromu (night eating syndrome) en bilinenleridir.

Tıkınırcasına yeme sendromlu kişilerde bulimiya nervozalı kişilerde olduğu gibi tıkınırcasına yeme atakları görülür. Tıkınırcasına yeme sendromlu kişilerin arınma eylemlerine ise rastlanmaz.

Gece yeme sendromu olan kişilerin ise uyku düzenleri bozuktur ve geceleri önüne geçemedikleri yemek yeme nöbetleri görülür. Günlük kalorinin en az %50’sinin son akşam yemeğinden sonra atıştırmalar ile alınması ve yenilen besinlerin genel içeriğini şeker ve nişasta gibi karbonhidratların oluşturması ile karakterize edilir. Bu hastalıkların detaylarını da ayrı makalelerde inceledik.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim