Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yazın Vazgeçilmezi Dondurma

Yazın Vazgeçilmezi Dondurma
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Dondurmanın Besin Değeri

Dondurmanın kalori değeri, un ve şekerden yapılan diğer hamurlu tatlılara oranla çok daha düşüktür. 100 gram sütlü dondurma yaklaşık 190 kalori içerir. Normal bir külahsa yaklaşık 20 kaloridir.

İçeriğinde protein ve karbonhidratın yanı sıra A, B, C, D, E vitaminleriyle kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller bulunur. Diğer tatlılarla karşılaştırıldığında daha besleyici bir seçimdir.

100 gram sütlü dondurmada ortalama 148 mg. kalsiyum, 115 mg. fosfor, 63 mg. sodyum, 181 mg. potasyum, 0.1 mg. demir, 440 IU A vitamini, 0.21 mg. E vitamini, 0.21 mg. B2 vitamini ve 0.1 mg. niasin vardır.

Kilo Kontrolüne Yardımcı

Yapılan çalışmalar, kalsiyumun yeterli alımının kilo kaybını desteklediğini gösteriyor. Kalsiyum açısından zengin bir beslenme, karın bölgesinde yağ kaybına katkıda bulunuyor. Kanıtlar günde üç ile dört defa kalsiyum açısından zengin süt ürünleri tüketmenin günlük harcanan enerjiyi artırdığını gösteriyor. Dondurma, süt ve yoğurt gibi, süt ve süt ürünlerinden alınan kalsiyum osteoporoz riskini azaltıyor.

Yetersiz kalsiyum alımında ise yağ hücreleri, yağ depolamaya başlıyor. Eğer kilo kontrolüne çok önem veriyorsanız light olarak üretilen dondurmaları tercih edebilirsiniz. Böylece yağı ve şekeri azaltılmış, çok daha düşük kalorili bir seçim yapmış olursunuz. Yine diyabetik bireyler diyabetik ibareli dondurmaları tercih edebilirler.

Dengeli ve Doğru Tüketildiğinde Mutluluk Veriyor !

2002 yılı Psikiyatri Enstitüsü Neuroimaging Bilimler Merkezi çalışmasına göre dondurmanın beyindeki keyif bölgelerine etki ederek insanları mutlu ettiği gözlenmiştir, o zaman kararında yiyerek formunuzu ve hayatınızı tatlandırabilirsiniz.

Serinletici, güzel lezzetiyle 7’den 70’e afiyetle yenen dondurma farklı çeşitleriyle de herkesin beğenisini kazanabilir. Kalori dengesi için tercihimiz meyveli veya sade dondurmalardan yana olmalı.

Yaz mevsiminde beslenmenize dikkat etmek, sağlıklı ve fit kalmak istiyorsanız Rafinera’dan size uygun kalori paketini seçebilirsiniz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim