Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yazın Nasıl Beslenmeli?

Yazın Nasıl Beslenmeli?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sıcaklıklarının artması her yaştan insan için vücudun temel gereksinimleri değiştirir ve su ihtiyacını arttırır. Peki yazın nasıl beslenmeliyiz? İşte sıcak havanın etkilerine rağmen sağlıklı kalmak için alınması gereken önlemler:

Vücut ağırlığımızın yüzde 10’u oranında bir su kaybı bile şiddetli halsizlik ve sıcak çarpmasına neden olabilir. Kayıp yüzde 20’ye çıktığında ise yaşamımız tehlikeye girer; özellikle hamile, yaşlı ve çocuklarda su kaybı ölümlere kadar varabilir. Bu nedenle daha fazla su içmeliyiz. Ayrıca su içmek tokluk hissi yarattığı için zayıflamaya yardımcıdır. Öğünlerden önce içilen su, atıştırmalıkları dikkat çekici oranda azaltmaktadır.

Su tüketmeyi sevmiyorsanız içine salatalık, havuç, karpuz parçaları, nane veya çilek dilimleri ekleyebilirsiniz. Kan şekerinizi dengeleyen çubuk tarçın, aroması yüksek olan portakal kabuğu, elma kabuğu bu suların vazgeçilmezleri.

Hazımsızlık yaz beslenmesinde sık görülen bir sorundur. Ağır yemekler, kızartmalar, tepeleme doldurulmuş tabaklar, gece boyunca sıcak hava ile olan mücadelenize, mide problemlerinin de eşlik etmesine sebep olur. Aşırı yağlı gıdalar, kızartmalar yerine ızgara, buğulama, haşlama yöntemlerini tercih etmeye özen gösterin. Yaz sebzeleri ve yaz meyvelerine yönelin. Listesi işte burada : )

Sıcak havalar nedeniyle iştahınız kapansa dahi öğün atlamayın. Unutmayın atladığınız her öğün metabolizmanızı yüzde 60'lara kadar yavaşlatabilir. Ayrıca günde sadece 2-3 öğün veya daha az sıklıkta beslenenlerde düzensiz kan şekeri salgılanması, daha fazla açlık hissi ve kilo problemi görülmekte.

Havaların aşırı ısınması yiyeceklerin kolay bozulmasına neden olur. Bu nedenle yiyeceklerinizi olabildiğince günlük olarak küçük porsiyonlar ile hazırlayın. Eğer kalan yiyeceğiniz var ise buzdolabına koymayı ihmal etmeyin. 

Havaların ısınması ile tatil planları da yapılmaya başlanır. Her şey dahil bir otel tercih ettiyseniz iradenize biraz hakim olmak sizi güçlendirecek. Sürekli ikram edilen pideler, hamburgerler, tatlılar sizi sınayacak, sakın yılmayın! Yemek alırken tatlı büfesini es geçin; görmezseniz, tüketmezsiniz de.

Sıcak havalarda kan şekerinin hızla yükselip, hızla düşmesine sebep olan yağlı, şekerli, ağır tatlılar yerine dondurma veya sütlü tatlılar tüketmeyi tercih edin. Sıcak yaz günlerinde ferahlamak için en tatlı seçim Rafinera’nın gurme tariflerinden ananaslı chia pudingi :)

Dyt. Mine Bilge D-Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim