Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yaza Formda Girmenin Püf Noktaları

Yaza Formda Girmenin Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Havalar ısınıyor, kıyafetler yavaş yavaş incelmeye başladı. Siz de kış aylarında eklenen fazla kilolardan mutsuz oluyorsanız, işinizi son haftalara bırakmayın! Hızlı kilo kayıpları kas ve su kaybı ile sonuçlanıp metabolizmanızı yavaşlatabilir, bu durumda kaybettiğiniz kilolar fazlası ile geri dönebilir. İstediğiniz görüntüye kavuşmak için, kalıcı yağ kayıpları için şimdiden kollarınızı sıvayın. Sizin için kalıcı yağ yakımının ipuçlarını derledik:

  • Günde ortalama 6 saat uykunun altına düşmeyin. Az uyku sizi daha fazla yemek yemeye yönlendirir ve beslenmenize dikkat etmeniz zorlaşır.

  • Düzenli çalışan bağırsaklar için lif şarttır. Günlük aldığınız posa oranını arttırmak hem uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacak, hem de bağırsak hareketlerinizin düzenlenmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle besin tercihlerinizi kepeği ayrılmamış tahıllardan, kabuğunu soymadan tüketebileceğiniz meyvelerden, baklagillerden ve yeşil yapraklı sebzelerden yana kullanmaya çalışın.
  • Yine düzenli bağırsaklar ve güçlü bir bağışıklık sistemi için probiyotik alımınızı arttırın. Kefir gibi doğal probiyotik kaynaklarının yanında probiyotik bakterilerle zenginleştirilmiş yoğurtlara da beslenmenizde yer verin.
  • Hedeflerinizi doğru belirleyin. Olmanız gerekenden çok daha düşük kiloları hedeflemek, hedefe ulaşmakta zorlandığınızda motivasyon kayıplarına neden olacak ve kilo kaybı için çabalamayı bırakarak eski kilolarınıza dönme riskinizi arttıracaktır.
  • Hareket edin. Metabolizmanız yavaş çalışıyorsa egzersiz sizin için 2 kat daha önemli. Egzersiz kas dokunuzu arttırır, yağ dokunuzu azaltır ve metabolizma hızınızı yüksek tutar.

  • Uzun süre aç kalmayın, öğün atlayarak kilo vermeye çalışmayın. Atladığınız her öğün bazal metabolizma hızınızda %60’lara kadar yavaşlamaya neden olacaktır. Bu da zor giden kilolar için zemin hazırlar. 
  • Uzun süreli kış ayları D vitamini yetersizliğine sebep olmuş olabilir. Mart ayında en üst seviyeye çıkan D vitamini yetersizliği kilo kaybı hızını düşürürken, halsizlik, yorgunluk ve eklem ağrılarına da neden olabilir. D vitamini düzeyinizi kontrol ettirmeyi atlamayın, eksikliğiniz varsa hekiminiz kontrolünde destek almayı ihmal etmeyin!
  • Tuz tüketiminize dikkat edin! Fazladan kullandığınız tuz ödeme neden olacaktır, bu da tartıda aslında var olmayan kilo artışlarını görmenize neden olabilir. Bu nedenle tuz tüketiminizi sınırlandırın ve günde 3 lt su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Yaza hazırlanırken Rafinera’nın menüleriyle hem kilo vermeyi, hem de formda kalmayı hedefleyerek sağlıklı bir adım atmaya ne dersiniz ?

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim