Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yaza Formda Girmenin Püf Noktaları

Yaza Formda Girmenin Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kıyafetler yavaş yavaş incelmeye başladı, sizde kış aylarına eklenen fazladan kilolardan mutsuz oluyorsanız işinizi son haftalara bırakmayın! Hızlı kilo kayıpları kas ve su kaybı ile sonuçlanıp metabolizmanızı yavaşlatabilir, bu durumda kaybettiğiniz kilolar fazlası ile geri dönebilir ve istediğiniz görüntüye kavuşamayabilrisiniz. Kalıcı yağ kayıpları için şimdiden kollarınızı sıvayın:)
Kalıcı Yağ Yakımı İpuçları :)

  • Günde 5-6 saat uykunun altına düşmeyin! Az uyku sizi daha fazla yemek yemeye yönlendirir ve beslenmenize dikkat etmeniz zorlaşır.
  • Düzenli çalışan barsaklar için lif ve probiyotik şart! Günlük aldığınız posa oranını artırarak hem uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacak, barsak hareketlerinizin düzenlenmesine de yardımcı olacaktır. Bu nedenle besin tercihlerinizi kepeği ayrılmamış tahıllardan, kabuğunu soymadan tüketebileceğiniz meyvelerden, kurubaklagillerden ve yeşil yapraklı sebzelerden yana kullanmaya çalışın. Yine düzenli barsaklar ve güçlü bağışıklık sistemi için probiyotik alımlarınızı artırın. Kefir gibi doğal probiyotik kaynaklarının yanında probiyotik bakterilerle zenginleştirilmiş yoğurtlara da beslenmenizde yer verin.
  • Doğru hedef en önemli kural! Olmanız gerekenden çok daha düşük kiloları hedefleriniz ulaşamamanız halinde motivasyon kayıplarına neden olacaktır ve kilo kaybınız için çabalamayı bırakarak eski kilolara dönme riskiniz artacaktır.
  • Biraz da hareket! Yavaş çalışan bir metabolizmanız varsa egzersiz sizin için 2 kat daha önemli. Kas dokunuzdaki artma, yağ dokusunda azalma ile beraber egzersiz metabolizma hızınızı atırır.
  • Uzun süre aç kalmayın! Öğün atlayarak kilo vermeye çalışanlar, metabolizma hızınızı yavaşlıyor ve hızlı kilo alabilen, dikkat etse bile zor giden kilolar için zemin hazırlıyorsunuz. Atladığınız her öğün bazal metabolizma hızınızda %60’lara kada yavaşlamaya neden olmaktadır.
  • Minumum D vitamini düzeyi Mart ayında! Uzun süreli kış ayları sonunda D vitamini yetersizliğine sebep olmuş olabilir, D vitamini yetersizliği kilo kayıp hızlarınızı düşürürken, halsizlik, yorgunluk ve eklem ağrılarına da neden olabilmektedir. D vitamini düzeylerinizi kontrol ettirip, eksikliğiniz varsa hekiminiz kontrolünde destek almayı ihmal etmeyin!
  • Tuz tüketiminize dikkat edin! Fazladan kullandığız tuz ödem tutmanıza neden olacaktır, bu da tartıda aslında var olmayan kilo artışlarını görmenize neden olabilir. Bu nedenle tuz tüketiminizi sınırlandırın ve günde 2,5-3lt su tüketmeyi ihmal etmeyin!

Yaza hazırlanırken Rafinera’nın menüleriyle hem kilo vermeyi, hem de formda kalmayı hedefleyerek sağlıklı bir adım atmaya ne dersiniz ? :)

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim