Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yavaş Yemek Yeme Önerileri

Yavaş Yemek Yeme Önerileri
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yemeğin Farkına ve Tadına Vararak Yiyin

Yemeğinizi tadına vararak yavaş yavaş yiyin ve en az 20 dakikadan önce bitirmeyin. 20 dakika içerisinde mideden gelen sinyaller beyne ulaşacak ve doyma hissini uyaracaktır. Böylece iştahınızı kontrol altına alarak gereksiz yere fazla beslenmekten de kurtulmuş olursunuz.

Yavaş yemenizi sağlayacak ve yemek yeme sürecinizi uzatacak öneriler ile karşınızdayız;

Aç Kalmayın!

Sofraya çok aç oturursak hızlı yememek mümkün olamaz ne yazık ki! Uzun süreli açlık yemeklerin daha büyük lokmalar ile hızlı yemenize neden olur, bu nedenle eğer çok aç iseniz yemekten önce 1 porsiyon meyveyi yavaş yavaş tüketin, bu hızınızı yavaşlatacaktır.

Yemeğe salata ile başlamanız yemek sürecinizin uzamasına yardımcı olacaktır. Salatayı çiğnemeden yutmamız zor olacağı için süreyi uzatacak aynı zamanda midede fazla yer kapladığı için tokluk hissinizi arttıracaktır.

Ağzınızdaki Lokma Bitmeden İkinci Lokmayı Almayın

Ağzınızdaki lokma bitmeden, yani ağzınıza aldığınız lokmayı iyice çiğneyip yutmadan ikinci lokmanızı ağzınıza almayın. Böyle bir alışkanlık geliştirmek, yiyeceğin en küçük parçasından bile en fazla zevki almaya imkân verir.

Her lokmanızdan sonra çatal veya kaşığınızı masaya bırakın ve sonra tekrar alın, bu yemek yeme sürenizi uzatacaktır.

Küçük Porsiyonlar Hazırlayın

Büyük porsiyon hazırlayarak yemeğe başlamak, çok çiğnemeden, hızlı yemeye ve yemeği çabuk bitirmeye sebep olmaktadır. Yemeğin çabuk bitmesi de yeni bir porsiyon hazırlayarak daha fazla yemeye yol açmaktadır. Bu yüzden küçük porsiyon hazırlamak yenilen yemeğin daha çok bilincinde olmayı ve onun tadını çıkar­tarak yemeyi kolaylaştırmaktadır.

Sofradan Kalkın

Her şeye rağmen hala hızlı yediğinizi fark ettiğiniz an iki üç dakikalığına sofradan kalkın ve yavaş yemek üzere tekrar sofraya dönün. Bu sizin yavaş yemenizi iyice pekiştirmeyi sağlayacaktır.

Sadece Yemeğinizle İlgilenin

Amerika'da yapılan araştırmaya göre, televizyon karşısında yemek yiyen çocukların doyduğunu anlamadığı belirtilmiştir.

Araştırmada masanın başında tabağıyla ilgilenen çocuklar doyunca yemeği bırakıyor. Yediğiniz yemeğin, o sırada yaptığınız “ana etkinlik” olmasına imkân verin. Aksi takdirde televizyon izlerken tabağı­nız boşalır, fakat siz yemekten almayı beklediğiniz zevkin tadına varamamış olursunuz.

Yavaş yemek hem yemeğinizden daha fazla keyif almanızı hemde daha az yemek yemenizi sağlar. Zayıflama hakkında merak edilen her şeyi sizler için yazdık, göz atmanızda fayda var :)

Dyt. Mine Bilge

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim