Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yavaş Yemek Yeme Önerileri

Yavaş Yemek Yeme Önerileri
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kilo vermeye ve formda kalmaya yardımcı olan faktörlerden biri de yavaş yemek yemektir. Olumlu etkilerinin bedeninize yansıması için öncelikle yemeğinizi tadına vararak yavaş yavaş yemeli ve 20 dakikadan daha kısa bir sürede bitirmemelisiniz. 20 dakika içerisinde mideden gelen sinyaller beyne ulaşacak ve doyma hissini uyaracaktır. Yavaş yemek sayesinde iştahınız kontrol altına alarak gereksiz yere fazla beslenmekten de kurtulmuş olursunuz. Yemek yeme süresini uzatmaya yardımcı olacak önerileri sizler için hazırladık.

Uzun süreli açlık yemeklerin daha büyük lokmalar halinde normalden çok daha hızlı yemenize neden olur. Eğer çok aç iseniz yemekten önce 1 porsiyon meyveyi yavaş yavaş tüketin, bu hızınızı yavaşlatacaktır.

Yemeğe salata ile başlamanız yemek sürecinizin uzamasına yardımcı olacaktır. Salatayı çiğnemeden yutmamız zor olacağı için süreyi uzatacak, aynı zamanda midede fazla yer kapladığı için tokluk hissinizi arttıracaktır.

Ağzınızdaki lokma bitmeden, yani ağzınıza aldığınız lokmayı iyice çiğneyip yutmadan ikinci lokmanızı ağzınıza almayın. Böyle bir alışkanlık geliştirmek yediklerinizden aldığınız zevki de arttırır.

Her lokmanızdan sonra çatal veya kaşığınızı masaya bırakın ve sonra tekrar alın, bu yemek yeme sürenizi uzatacaktır.

Büyük porsiyon hazırlayarak yemeğe başlamak, çok çiğnemeden yemeği çabuk bitirmeye bu da yeni bir porsiyon hazırlayarak daha fazla yemeye yol açar. Bu yüzden küçük porsiyon hazırlamak yenilen yemeğin daha çok bilincinde olmayı ve onun tadını çıkar­tarak yemeyi kolaylaştırır.

Her şeye rağmen hala hızlı yemeye devam ettiğinizi farkettiğiniz an iki üç dakikalığına sofradan kalkın ve yavaş yemek üzere tekrar sofraya dönün. Bu sizin yavaş yemenizi iyice pekiştirmeyi sağlayacaktır.

Amerika'da yapılan araştırmaya göre, televizyon karşısında yemek yiyen çocukların doyduğunu anlamadığı, masanın başında tabağıyla ilgilenen çocukların ise doyunca yemeği bıraktığı saptanmıştır. Yediğiniz yemeğin, o sırada yaptığınız “ana etkinlik” olmasına imkân verin. 

Yavaş yemek, hem yemeğinizden daha fazla keyif almanızı hem de daha az yemek yemenizi sağlar. Zayıflama hakkında merak edilen her şeyi sizler için yazdık, göz atmanızda fayda var :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim