Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yaşam Döngünüzü Kaliteli Hale Getirecek Besinler

Yaşam Döngünüzü Kaliteli Hale Getirecek Besinler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Hepimizin yaşam döngüsü aynı… Doğuyor, büyüyor, yaşıyor ve ölüyoruz.

Ingmar Bergman “Yaşlanmak, bir dağa tırmanmaya benzer. Çıktıkça yorgunluğunuz artar, nefesiniz daralır. Ama görüş açınız genişler” demiş. Ne de güzel söylemiş! Çünkü yaş alma sürecinde görüş açısı genişledikçe, kimileri ardında pek çok pişmanlıklar bırakır. Bunların en önemli olanlarından biri ise zamanında kişinin kendisine dikkat etmemesinden dolayı, yaşlılık döneminde başına gelen hastalıklardır. Bu dönemde oluşan hastalıkların altında yatan en önemli sebeplerden biri yaşam boyu devam eden hareket kısıtlılığı iken, bir diğeri ise beslenme kalitesizlikleridir.

Sağlıklı Yaşlanmak için Yapmamız Gerekenler
Ayak üstü atıştırmalıklar, yemeği iki iş arasında tüketmeler, arabada seyahat ederken yemek yemeler yapılmaması gereken süreçlerdir. Sağlıklı bir yaşam için öğünü masa başında, rahat bir ortamda tüketmeye çalışın. Her lokmadan sonra bıçağı, çatalı bırakın ve yavaş çiğnemeye özen gösterin.
Öğün atlamayın ve öğünlerdeki tüketimleriniz tek yönlü olmasın. Tabaklarınızı mutlaka çeşitlendirin ve renklendirin :)

Vücudunuz için kaliteli besinleri sofranıza alın ki hem vücudunuza yatırım yapın hem de anın tadını çıkarın. Bu besinlere örnek verecek olursak;

Kırmızı ve mor meyveler
Kendileri küçük olsa da içleri antioksidanlarla doludur ve bağışıklığı arttırıcı etkileri vardır. Yaşamınızı da zarifçe iyileştirmenize yardımcı olurlar. Harvard Üniversitesi'nde yapılan 2012 yılındaki bir araştırmada, her hafta en az bir porsiyon yaban mersini veya iki porsiyon çilek tüketiminin yaşlı yetişkinlerde bilişsel düşüş riskini azaltabileceği bulunmuştur.Sarımsak
'Kokuşmuş gül' olarak bilinen sarımsak antik zamanlardan beri hem gıda hem de ilaç olarak kullanılmıştır. Sarımsağın algılanan terapötik etkilerinin birçoğunun, aktif bileşeni olan allicin kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Bu kükürt içeren bileşik, sarımsağa ayırıcı keskin kokusu ve tadını verir. Araştırmalar, sarımsağın kalp hastalığı, kolestrol seviyeleri ve kanser riskini azaltma potansiyeli üzerinde yoğunlaşmıştır. Birçok çalışma sarımsağın antikoagülan olarak hareket ettiğini ve dolayısıyla kalp krizi riskini azalttığını düşündürmektedir.

Zeytin yağı
Sağlıklı olduğu kadar leziz olan bu tekli doymamış "iyi yağ" kalp sağlığı ve uzun ömür faydaları ile iyi bilinir. Çalışmalar ayrıca göstermektedir zeytinyağı da beyin sağlığı ve kanserin önlenmesi ile bağlantılı olabilir. Günde iki çorba kaşığı zeytinyağını beslenmenizde hedefleyin.

Avokado
Avokadolar, HDL "iyi" kolesterolünüzü yükselterek LDL "kötü" kolesterolünüzü düşürebilir ve göz sağlığı için faydalı olan beta-karoten, lutein ve zeaksantin içerir. Avakadoyu limonlara birlikte ezerek yemek yanında tüketebilir ya da salatalarınıza, soslu yemeklerinize hatta makarnanıza dahi ilave edebilirsiniz.

Domates
Domates içerdiği likopen sayesinde vücudun oksijen tüketimindeki yan ürünlerin hücrelere zarar vermesini veya kronik hastalıklara neden olmalarını önler. Bu önleyici eylem organların daha verimli çalışmasına yardım ederken yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilir. Likopen, kardiyovasküler, dolaşım sistemi, gastrointestinal sistem, sinir sistemi, üreme sistemi ve iskelet sistemlerinde bu yararlı kapasitede hareket eder. Aynı zamanda cilt içinde bu rolü oynuyor, güneşin ultraviyole ışınlarının hasar görmesine yardımcı oluyor. Vücudun farklı bölümleri içindeki bu koruyucu etkilerin tümü genelde yaşlanmanın belirtilerini yavaşlatmaya ve ömrü uzatmaya yardımcı olur.

Tahıllar
Dahiliye Arşivlerinde yayınlanan 2011 tarihli bir araştırmaya göre, özellikle rafine edilmiş ekmek ve makarnadan tam tahıllara geçiş yaparak daha fazla lif elde etmek ölüm riskinizi% 22 azaltabilir.
Lif, şeker hastalığına, kalp hastalığına, bazı kanserlere ve obeziteye karşı koruma sağlayabileceği gibi kolesterol, kan şekeri ve kan basıncında da azalmalar oluşturabilir.Somon
Somon, zengin bir D vitamini kaynağıdır ve bulabileceğiniz en iyi omega-3 kaynaklarından biridir. Bu esansiyel yağ asitleri, kalp rahatsızlığının önlenmesinden cildinizi güzelleştirmeye ve artrit etkilerini en aza indirgemeye kadar geniş bir etkileyici sağlık avantajı yelpazesine sahiptir. Ayrıca omega-3 yağ asitleri sindirim oranını yavaşlatır ki bu da sizin daha doygun hissetmenizi sağlar, böylece gün boyunca daha az kalori tüketirsiniz.

Sağlıklı ve kaliteli yaşam döngüsünün temeli olan kemik sağlığı hakkında detaylı bilgiye de buradan ulaşabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim