Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yaşam Döngünüzü Kaliteli Hale Getirecek Besinler

Yaşam Döngünüzü Kaliteli Hale Getirecek Besinler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Hepimizin yaşam döngüsü aynı… Doğuyor, büyüyor, yaşıyor ve ölüyoruz. Yaş alma sürecinde başa gelen hastalıkların altında yatan en önemli sebeplerden biri yaşam boyu devam eden hareket kısıtlılığı iken, bir diğeri ise beslenme kalitesizlikleridir. Sağlıklı yaşam döngüsü için kaliteli besinleri sofranıza alın ki hem vücudunuza yatırım yapın hem de anın tadını çıkarın. Bu besinlere örnek verecek olursak:

Kırmızı ve mor meyveler: Bunlar antioksidanlarla doludur ve bağışıklığı arttırıcı etkileri vardır. Harvard Üniversitesi'nde yapılan 2012 yılındaki bir araştırmada, her hafta en az bir porsiyon yaban mersini veya iki porsiyon çilek tüketiminin yaşlı yetişkinlerde bilişsel düşüş riskini azaltabileceği bulunmuştur.

Sarımsak: Sarımsağın algılanan terapötik etkilerinin birçoğunun, aktif bileşeni olan allicin kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Bu kükürt içeren bu bileşik, sarımsağa ayırıcı keskin kokusu ve tadını verir. Araştırmalar, sarımsağın kalp hastalığı, kolestrol seviyeleri ve kanser riskini azaltma potansiyeli üzerinde yoğunlaşmıştır. Birçok çalışma sarımsağın antikoagülan olarak hareket ettiğini ve dolayısıyla kalp krizi riskini azalttığını düşündürmektedir.

Zeytinyağı: Sağlıklı olduğu kadar leziz olan bu tekli doymamış "iyi yağ" kalp sağlığı ve uzun ömür faydaları ile iyi bilinir. Ayrıca zeytinyağı da beyin sağlığı ve kanserin önlenmesi ile bağlantılı olabilir. Günde iki çorba kaşığı zeytinyağını beslenmenizde hedefleyin.

Avokado: Avokado HDL "iyi" kolesterolünüzü yükselterek LDL "kötü" kolesterolünüzü düşürebilir.  Aynı zamanda göz sağlığı için faydalı olan betakaroten, lutein ve zeaksantin de çerir. Avokadoyu limonlara birlikte ezerek yemek yanında tüketebilir ya da salatalarınıza, soslu yemeklerinize hatta makarnanıza dahi ilave edebilirsiniz.

Domates: Domates içerdiği likopen sayesinde vücudun oksijen tüketimindeki yan ürünlerin hücrelere zarar vermesini veya kronik hastalıklara neden olmalarını önler. Bu önleyici eylem organların daha verimli çalışmasına yardım ederken yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilir. Likopen, kardiyovasküler, dolaşım sistemi, gastrointestinal sistem, sinir sistemi, üreme sistemi ve iskelet sistemlerinde bu yararlı kapasitede hareket eder.

Tahıllar: Rafine edilmiş ekmek ve makarnadan tam tahıllara geçiş yaparak daha fazla lif elde etmek ölüm riskinizi% 22 azaltabilir. Lif, şeker hastalığına, kalp hastalığına, bazı kanserlere ve obeziteye karşı koruma sağlayabileceği gibi kolesterol, kan şekeri ve kan basıncında da azalmalar oluşturabilir.

Somon: Somon, zengin bir D vitamini kaynağıdır ve bulabileceğiniz en iyi omega 3 kaynaklarından biridir. Bu esansiyel yağ asidi kalp rahatsızlığının önlenmesinden cildinizi güzelleştirmeye ve artrit etkilerini en aza indirgemeye kadar geniş bir etkileyici sağlık avantajı yelpazesine sahiptir. Ayrıca omega 3 sindirimi yavaşlatır. Bu da sizin daha doygun hissetmenizi sağlar, böylece gün boyunca daha az kalori tüketirsiniz.

Sağlıklı ve kaliteli yaşam döngüsünün temeli olan kemik sağlığı hakkında detaylı bilgiye de buradan ulaşabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim