Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yaşam Döngümüzü Değiştirecek Öneriler

Yaşam Döngümüzü Değiştirecek Öneriler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Gözlerinizi kapatın ve hayatta sizi en korkutan ölüm sebebini düşünün. Cinayet? Zehirlenmek? Boğulmak? Her gün gazetelerin baş sayfa haberlerinde gördüğümüz bu ölüm nedenleri, ölüm istatistikleri arasında en sonlarda yerlerini alıyor aslında. 

Çevrenizde pek çok kişide görüp artık normalleştirdiğimiz kronik hastalıklar ise ölüm nedenleri arasında dünyada birinci sırada yerini alıyor. Dünyada bir yıldaki ölümlerin yüzde %63’lük kısmı kronik hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Kronik hastalıklara sebep olan faktörlerin en başında ise hatalı beslenme, tütün kullanımı ve hareketsiz yaşam gelmektedir.

Neden yaşamda keşfedilmeyi bekleyen onca şey varken ömrümüzün yarısını hastane ve ilaçlarla dolu bir çantayla geçirelim ki? İşte bu sorunun yanıtına hazır olduğunuz zaman sağlıklı yaşama doğru ilk adımı atmış oluyorsunuz. :)

İkinci Adım: Bizden önceki insanları düşünün. Yemek için avlanmak, ısınmak için hayvan derisi bulmak ya da ateş yakmak zorundaydılar. Bu da onların sürekli olarak hareket halinde olmalarını sağlıyordu. Şimdi de teknoloji çağında olan bizleri düşünün. Yemek için oturduğumuz yerden sipariş verip gideceğimiz yere araçla gider olduk. Hareketimiz gün geçtikçe daha çok azaldı. İşte bu yüzden ikinci adım olarak hareket ediyoruz. Gideceğimiz kısa mesafeli yerlere mümkün olduğunca yürüyerek, asansör kullanmayarak ve rutinde kendimize bir spor aktivitesi bularak hareketimizi arttırıyoruz.

Üçüncü Adım: Benim zaten ailemde kronik hastalıklara genetik olarak yatkınlık var demeyin. Her şeyde olduğu gibi hastalık konusunda da en başta vereceğiniz hükümler sizi çıkışı olmayan yollara sokacaktır. Siz sağlıklı yaşadığınız takdirde genetik olarak hastalıklardan birine yakalansanız bile tedavi sürecinin seyrini olumlu yönde değiştirebilirsiniz.

Dördüncü Adım: Aile, akrabalar ve arkadaşlar etkileşimde olduğumuz kişilerdi. Bu kişiler besin seçiminde bize rol model olurlar. Bu sebeple eğer kötü giden bir beslenme davranışınız varsa, sizi yanlış yönlendiren kişileri bu konuda uyarın. Kim bilir belki de sizin attığınız bu adım onların atacakları ilk adımları da beraberinde getirir.

Beşinci Adım: Vücudunuza en iyi bakma yolunuz beslenmeniz. Öğün atlamamaya, öğün dengesi sağlamaya ve sağlığınız için zararlı olan gıdaları beslenme planınızda minimalize etmeye çalışın. 

Sağlıklı beslenmek için atacağımız önemli adımlara buradan ulaşabilirsiniz :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim