Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yaşam Döngümüzü Değiştirecek Öneriler

Yaşam Döngümüzü Değiştirecek Öneriler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Gözlerinizi kapatın ve hayatta sizi en korkutan ölüm sebebini düşünün...
Cinayet?
Zehirlenmek?
Boğulmak?
Her gün gazetelerin baş sayfa haberlerinde gördüğümüz bu ölüm nedenleri, ölüm istatistikleri arasında en sonlarda yerlerini alırken çevrenizde pek çok kişiden görüp de artık normalleştirdiğimiz kronik hastalıklar, ölüm nedenleri arasında Türkiye ve Dünyada birinci sırada yerini alıyor. (Dünyada bir yıldaki ölümlerin yüzde %63’lük kısmı kronik hastalıklardan kaynaklanmaktadır.)

Dünya Sağlık Örgütü kronik hastalıkları önlenebilir hastalık olarak tanımlar. Kronik hastalıklara sebep olan faktörlerin en başında ise hatalı beslenme, tütün kullanımı ve hareketsiz yaşam gelmektedir.

Beslenmeye ve hareketsizliğe bağlı hastalıklar dünyadaki en büyük katil diyebiliriz. Her birimiz için hem maddi hem de manevi pek çok kaybı da beraberinde getirdiği kesin. Neden yaşamda keşfedilmeyi bekleyen onca şey varken ömrümüzün yarısını hastane ve ilaçlarla dolu bir çantayla geçirelim ki? İşte bu sorunun yanıtına hazır olduğunuz zaman sağlıklı bir hayata doğru ilk adımı atmış oluyorsunuz. :)

İkinci Adım

Bizden önceki insanları düşünün…Yemek için avlanmak, ısınmak için hayvan derisi bulmak ya da ateş yakmak zorundaydılar. Bu da onların sürekli olarak hareket halinde olmalarını sağlıyordu. Şimdi de teknoloji çağında olan bizleri düşünün. Yemek için oturduğumuz yerden sipariş verip gideceğimiz yere araçla gider olduk ve hareketimiz gün geçtikçe daha çok azaldı. İşte bu yüzden ikinci adım olarak hareket ediyoruz. Gideceğimiz kısa mesafeli yerlere mümkün olduğunca yürüyerek, asansör kullanmayarak ve rutinde kendimize bir spor aktivitesi bularak hareketimizi arttırıyoruz!

Üçüncü Adım

‘Benim zaten ailemde kronik hastalıklara genetik olarak yatkınlık var’ demeyin. Her şeyde olduğu gibi hastalık konusunda da en başta vereceğiniz hükümler sizi çıkışı olmayan yollara sokacaktır. Genetik olarak yatkınlığın yanında hastalığı etkileyen pek çok faktör var. Siz sağlıklı yaşadığınız takdirde genetik olarak hastalıklardan birine yaklansanız bile tedavi sürecinin seyrini olumlu yönde değiştiren neden olabilir.

Dördüncü Adım

Ya çevrenizi değiştirin ya da siz çevrenizi değiştiren kişi olun. Aile, akrabalar ve arkadaşlar etkileşimde olduğumuz kişilerdir ve besin seçiminde bize rol model olurlar. Bu sebeple eğer kötü giden bir beslenme davranışınız varsa sizi yanlış yönlendiren arkadaşlarınızı ve ailenizi bu konuda uyarın. Sizi seven insanlar sizin sağlığınızı da düşünecekleri için mutlaka yardımcı olacaklardır. Kim bilir belki de sizin attığınız bu adım onların atacakları ilk adımları da beraberinde getirir.

Beşinci Adım

Yediklerinize şifa olarak bakın. Anlık mutlulukları değil sürekliliği kendinize ilke edinin. Vücudunuza en iyi bakma yolunuz beslenmeniz. Öğün atlamamaya, öğün dengesi sağlamaya (öğünde her besin ögesine yer vermek) ve sağlığınız için zararlı olan gıdaları beslenme örüntünüzde minimalize etmeye çalışın. Sağlıklı beslenmek için atacağımız önemli adımlara buradan ulaşabilirsiniz :)

Dyt. Mine BİLGE SEFACI

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim