Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yağlı ve Şekerli Besinler Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

Yağlı ve Şekerli Besinler Beynimizi Nasıl Etkiliyor?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Fazladan aldığımız enerjinin yağ olarak depolandığını hepimizin malumu. Yüksek miktarda yağlı ve şekerli beslenmenin karşılığında kilo almak ise bir nevi kaçınılmaz son! Yüksek enerji içeren yağ ve şekerin fazlası obezite riskini de artırıyor. Bunun yanı sıra fazla miktarda alınan yağlı ve şekerli besinler beyinde de büyük hasarlar yaratıyor.

Yapılan araştırmalarda fazla miktarda yağ ve şekerli beslenen kişilerde, daha az yağlı ve düşük şekerle beslenen kişilere göre öğrenme yeteneğinden tutun hafızaya kadar birçok bilişsel fonksiyonda yavaşlamalar görülüyor.

Yüksek miktarda şeker içeren besinler tükettiğinizde, kan şekeriniz hızlı bir şekilde yükseldiği için, vücudunuz yükselen şekeri hızla düşürmek için fazla miktarda insülin salgılamak zorunda kalıyor. Bunun yarattığı ani dengesizlikler mizaç ve huyunuzu bile değiştirebiliyor. Kan şekerini hızlı ama kısa süreli yükselten şekerli besinler ani olarak enerji verseler de, ardından yorgunluk ve dikkat bozukluğuna neden oluyor.

Yine benzer çalışmalar, tükettiğiniz trans yağ asidi arttıkça beyninizin kullanabildiğiniz bölümünün küçülüp bilişsel beceri gücünüzün azalacağına dikkat çekiyor. Hal böyleyken de özellikle trans yağlı besinlere dikkat etmek daha da önem kazanıyor.

Bütün bu olumsuzlukların yanı sıra bir de güzel haberimiz var. Yüksek enerjili yağlı ve şekerli beslenme düzenini değiştirip, az yağlı ve sağlıklı beslenmeye geçtiğinizde beyin üzerindeki bu olumsuz etkiler ortalama iki ay içerisinde ortadan kalkıyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için bir neden daha! Artık beklemeyin ve harekete geçin : )

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim