Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yağlı ve Şekerli Besinler Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

Yağlı ve Şekerli Besinler Beynimizi Nasıl Etkiliyor?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Fazladan aldığımız enerjinin yağ olarak depolandığını artık hepimiz biliyoruz. Yüksek miktarda yağlı ve şekerli beslenmenin karşılığında kilo almak kaçınılmaz son! Yüksek enerji içeren yağ ve şeker fazlası obezite riskini artırıyor. Bunun yanı sıra fazla miktarda alınan yağlı ve şekerli besinler beyinde de büyük hasarlar yaratıyor.

Yapılan araştırmalarda fazla miktarda yağ ve şekerli beslenen kişilerde, daha az yağlı ve düşük şekerle beslenen kişilere göre öğrenme yeteneğinden tutun hafızaya kadar birçok bilişsel fonksiyonda yavaşlamalara neden olduğu gösterilmektedir.


Yüksek miktarda şeker içeren besinler tükettiğinizde hızlı bir şekilde kan şekerinizin yükselmesi üzerine fazla insülin salgılanarak hızlı bir şekilde kan şekeri düşer. Bu ani dengesizlikler mizaç ve huyunuzu değiştirebiliyor. Kan şekerini hızlı ama kısa süreli yükselten şekerli besinler ani olarak enerji verseler de ardından yorgunluk ve dikkat bozukluğuna neden olacaktır.

Vücuda aldığınız trans yağ asidi arttıkça beyninizin kullanabildiğiniz bölümü küçülüp bilişsel beceri gücünün azaldığını çalışmalarda destekliyor. Ee hal böyleyken özellikle trans yağlı besinlere dikkat etmek daha da önem kazanıyor.

Bütün bu olumsuzlukların yanı sıra güzel bir haber daha var. Yüksek enerjili yağlı ve şekerli beslenme düzenini değiştirip, az yağlı ve sağlıklı bir beslenme ile beyin üzerindeki bu olumsuz etkiler ortalama iki ay içerisinde ortadan kalkıyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için bir neden daha artık beklemeyin harekete geçin.


Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim