Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır?

Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Ödem, sıvı dengesini sağlayan mekanizmalardaki bozulma sonucu vücutta aşırı miktarda sıvı toplanmasına verilen isimdir. Basit olarak ödem nediri açıklayacak olursak hücre içi sıvının, hücre dışına çıkması ile doku aralarında ve cilt altında birikmesidir. Ödem, böbrek ve karaciğer hastalıkları, kalp-damar sorunları, hormonal hastalıklar gibi önemli hastalıkların göstergesi olabileceği gibi fazla kilo, aşırı tuz tüketimi, regl dönemi, menopoz, fazla karbonhidrat tüketimi, gün içerisinde az su tüketimi gibi durumlarda da ödem ortaya çıkabilir. Ayrıca sıcak ve soğuk hava farklılıkları da ödeme neden olabilir. İdeal ağırlığınızın üstünde fazla kiloda olmanız, damarlar üzerinde ekstra basınç oluşmasına, bu durumda dolaşımda yavaşlamaya ve sıvı dengesinin bozulmasına yani ödeme sebep olmaktadır. 

Ödem Atmak İçin Ne Yapmalı?

En önemli ödem sökücülerin başında su gelmektedir. Ödem atmak için su tüketiminizi 3-3,5 lt’ye kadar çıkarabilirsiniz. 

Dengeli uyku, ödemi vücuttan uzaklaştırmak için oldukça önemlidir. Günde en az 7-8 saat uyumaya çalışın :)

Tuzu azaltmanız,vücudunuzun ödem tutmasının önüne geçecektir. Bu nedenle, yemekleri az tuzlu yapmaya ve sofranızdan tuzu kaldırmaya özen gösterin. Turşu gibi tuz oranı yüksek salamura besinlerden de uzak durun!

Asitli ve şekerli içecekler ve çay, kahve gibi kafein içeriği yüksek içeceklerden uzak durun. Fazla kafein vücudunuzun su tutmasına neden olacaktır. 

Düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak,vücuttaki sıvı dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Düzenli yürüyüşler ödem atmanızı kolaylaştıracaktır. 

Yeşil yapraklı sebzeler vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Ayrıca posa içeriği yüksek olan gıdaların da bağırsakların çalışmasını artırdığı için, ödemin atılmasına etkisi vardır.

Evde kendiniz hazırlayacağınız sağlıklı içeceklerle "vücuttaki ödem nasıl atılır?" öğrenmek isterseniz, aşağıda sizin için tarifini verdiğimiz bitki çayını deneyebilirsiniz :)

Ödem Söktürücü Çay

1 adet yeşil elma

2 adet çubuk tarçın

2 parça karanfil

2 adet kakule

1 tatlı kaşığı beyaz çay

1 tatlı kaşığı karahindiba

20 kiraz sapı

1 avuç mısır püskülü

Bir litre suya yeşil elma doğranır ve iki çubuk tarçın, üç karanfil, iki kakule ile beş dakika kaynatılır. Ateşi kapatıp bir tatlı kaşığı beyaz çay, bir tatlı kaşığı karahindiba çayı, 20 kiraz sapı, bir avuç içi mısır püskülü, dört dakika demlenir ve  süzülüp, gün boyu sıcak veya soğuk olarak içilir.

Ödem atıcı diğer tariflerimiz için Detox Sıvıları Nasıl Hazırlanır yazımızdan faydalanabilirsiniz. 

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim