Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Vücudunuzu Kışa Hazırlayın

Vücudunuzu Kışa Hazırlayın
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Havaların bir soğuyup bir ısınması gösteriyor ki kış yaklaşıyor. Bu geçiş dönemi hem ruhumuzu hem de bağışıklık sistemimizi dengesizleştiriyor.
Gelin şimdiden neleri düzenleyerek daha rahat bir kış geçirebiliriz bakalım.

Güçlü bağışıklık sistemini için neler tüketmeli
Antioksidanlardan zengin mevsim sebze ve meyvelerini tüketerek enerjinizin artmasını ve bağışıklı sisteminizin korunmasını sağlayabilirsiniz. Antioksidanlar hücreye zarar veren maddeleri, serbest radikalleri yakalar ve yok eder. Soğan, sarımsak, ıspanak, dereotu, maydanoz, turunçgiller, domates, brokoli antioksidan açısından zengindir.


Günlük hayatınızdaki koşuşturmalardan ve bahar mevsiminden kaynaklanan yorgunluktan kurtulmak için mevsim meyveleriyle hazırlanmış meyveli yoğurt gibi protein ve kalsiyum bakımından zengin besinleri tercih edin.

Hem bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, hem de kışın getirebileceği depresyona karşı savaş açmak için Omega-3 den faydalanın! Haftada 2 gün balık tüketmeye çalışmanızın yanı sıra Omega-3 destekleri kullanmanız da bu dönemde önemli :)


Uyku düzenine dikkat !
Kaliteli uyku ile kendinizi daha zinde hissedin. Mevsim geçişlerinde güneşin daha erken kararması ile yavaşlayan metabolizma yaz aylarındaki geç saatlere kadar uyanık kalma düzeninin devam etmesi halinde halsizlik ve yorgunluk artar ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Sabahları dinç uyanmak için düzenli bir uyku şart!

Su tüketimi her mevsim olduğu gibi kışında çok önemli
Su tüketiminizi azaltmayın. Havaların soğumaya başlaması ile beraber su isteği azalmakta ve tüketilen suyun azalması ile beraber halsizlik, yorgunluk artmaktadır. Suyun tüketimin azalması aynı zamanda vücudun ödem tutmasına neden olmakta bu durumda da tartıda kilo artışı görmemiz kaçınılmaz olmaktadır. Vücudunuzun ödem tutmasının önüne geçmek için günde ortalama 2,5 lt su tüketmeniz gerekmektedir.


Mevsim geçişlerinde en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri de kabızlık !
Kabızlığın önlenebilmesi için kefir, probiyotik yoğurt, yulaf kepeği ve kuru baklagilleri tercih edin. Metabolizmanızın hızını destekleyen en önemli sistem ise tabii ki sindirim sistemi. Sindirim sisteminin düzenli çalışması için probiyotik destekleri de oldukça önemlidir.

Egzersiz olmazsa olmazlardan
Kış aylarının getirdiği en büyük risk hareketsizlik ve halsizlik. Haftada en az 3 gün açık havada yürümeye çalışın! Enerjinizin yükseldiğini sizde fark edeceksiniz.

D vitamini ihtiyacı
Kış aylarında en çok ihtiyaç duyulan vitamin D vitaminidir. Bu vitamin eksikliğinin yaygın olmasının sebebi ise güneş ışığının azalması ve D vitamini içeren gıda sayısının az olmasından kaynaklanıyor.

Balık, havuç, kayısı, yeşil yapraklı sebzeler ile kuşburnu, yeşil biber, çilek ve turunçgillerin tüketilmesi de kışın vücutta oluşan vitamin eksikliğini dengeleyebiliyor, ancak yapılan çalışmalar bir kişinin D vitamini ihtiyacının sadece %20’sini besinler aracılığıyla aldığını gösteriyor.

Kışı daha sağlıklı geçirmek istiyorsanız kan değerlerinizi kontrol ederek D vitamini eksikliğiniz var ise hekim veya diyetisyeniniz eşliğinde D vitamini takviyesi almanız gerekiyor.

Sağlıklı bir yaşam için, zayıflamak için, güçlü bir bağışıklık sistemi için… Sayamadığımız daha bir çok neden için suyun önemini gelin birde bizden dinleyin :)

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim