Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Vücudunuzu Kışa Hazırlayın

Vücudunuzu Kışa Hazırlayın
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Havaların bir soğuyup bir ısınması gösteriyor ki kış yaklaşıyor. Bu geçiş dönemi hem ruhumuzu hem de bağışıklık sistemimizi dengesizleştiriyor. Gelin şimdiden neleri düzenleyerek daha rahat bir kış geçirebiliriz, bunlara bakalım.

Hem bağışıklık sistemi güçlendirmek hem de kışın getirebileceği depresyona karşı savaşmak için omega 3 alımınızı arttırın, haftada 2 gün balık tüketmeye çalışın. Güçlü bir bağışıklık sistemi için, antioksidan zengini kış meyve sebzeleri de tüketmelisiniz. Soğan, sarımsak, ıspanak, dereotu, maydanoz, turunçgiller, brokoli antioksidan açısından zengindir.

Kış aylarının getirdiği en büyük risk hareketsizlik ve halsizliktir. Bahardan kaynaklanan yorgunluktan kurtulmak için protein ve kalsiyum bakımından zengin, mevsim meyveleriyle hazırlanmış meyveli yoğurt gibi besinleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca haftada en az 3 gün açık havada yürümeye çalışın. Enerjinizin yükseldiğini sizde fark edeceksiniz.

Mevsim geçişlerinde en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biri de kabızlıktır.Kabızlığın önlenebilmesi için kefir, probiyotik yoğurt, yulaf kepeği ve kuru baklagilleri tercih edin. 

Kış aylarında en çok ihtiyaç duyulan vitamin D vitaminidir. Bu vitamin eksikliğinin yaygın olmasının sebebi ise güneş ışığının azalması ve D vitamini içeren gıda sayısının az olmasıdır. Balık, havuç, yeşil yapraklı sebzeler ile kuşburnu, yeşil biber ve turunçgillerin tüketilmesi de kışın vücutta oluşan vitamin eksikliğini dengeler. Kışı daha sağlıklı geçirmek istiyorsanız kan değerlerinizi kontrol ederek D vitamini eksikliğiniz var ise hekim veya diyetisyeniniz eşliğinde D vitamini takviyesi almanız gerekir.

Mevsim geçişlerinde yavaşlayan metabolizma ile beraber yaz aylarındaki geç saatlere kadar uyanık kalma düzeninin devam etmesi bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Sabahları dinç uyanmak için düzenli bir uyku şarttır.

Havaların soğumaya başlaması ile su isteği azalmakta, tüketilen suyun azalması ile de halsizlik ve yorgunluk artmaktadır. Bu aynı zamanda vücudun ödem tutmasına neden olmakta bu durumda tartıda kilo artışı görmemiz kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı günde ortalama 2,5 lt su tüketin.

Mevsime uygun beslenmenin faydaları da bir başka blog yazımızda : )

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim