pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Üzümün Faydaları

Üzümün Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kalp damar hastalıkları dünya çapında ölüm ve hastalıkların başlıca sebebidir. Tüm ölümlerin %31’ine -her üç ölümden biri kalp hastalığıının sebep olduğu iddia edilmektedir. Kardiyovasküler hastalıklar ile savaşmak için gelişen ülkelerde uygun ilaçlar bol olmasına rağmen, önleyici önlemler kalp sorunları insidansını düşürmek için gerekli görülmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar kalp damar sağlığı üzerine resveratrolün iyileştirici etkisi olduğunu göstermektedir.

Resveratrol üzüm kalp hastalıklarına iyi geliyor:

Resveratrol üzüm, kırmızı şarap, yer fıstığı, asma yaprağı, keçi boynuzu ve yaban mersininde bulunan polifenolik bir bileşiktir. Bu konu Fransız paradoksu adı altında ilk olarak 1992 yılında yayımlanan aşırıya kaçmadan günlük şarap içiminin sağlıklı faydaları pek çok bilim adamı ve klinisyen tarafından dünya çapında kanıtlanmıştır. Fransız mutfağının son derece yüksek miktarda doymuş yağ, kolesterol içerikli beslenmesi ve yoğun sigara tüketimine rağmen özellikle Bordeaux bölgesinde yaşayan kesiminde, kalp hastalıklarının yok denecek kadar az görülmesinin bilim adamları tarafından “Fransız paradoksu” olarak değerlendirilmesiyle başlamıştır. Bordeaux bölgesinin rutubetli havasında yetişen “cabernet sauvignon” cinsi üzümlerin kabuğunda oluşan küf mantarına karşı kabukta oluşan resveratrol adlı antioksidan maddenin, yüksek kalorili ve yüksek yağ oranlı yiyecekler tüketildiği halde, kalp hastalıklarına karşı koruyucu rolü olduğu yönünde sonuçlar elde edilmiştir.

Şarapta %11-14 arasında alkol ve çoğunluğunun antioksidan özellikleri olan birçok polifenolik bileşen bulunur. Alkolün de kalbi koruyucu özellikler taşımasına rağmen, evrensel olarak alkolün değil şarabın içinde bulunan polifenollerin bazılarının kalbi koruyucu özelliklerinden sorumlu olduğuna inanılmaktadır. Şarapta, özellikle de kırmızı şarapta bulunan polifenoller arasında, resveratrol büyük ilgi çekmiştir. Resveratrol, üzüm kabuğunda ve bu dolayısı ile kırmızı şarapta bulunur. İlk başta kanser tedavisi için kullanılan resveratrolun, aterosklerosiz, hipertansiyon, iskemi/reperfüzyon ve kalp yetmezliğinden diyabet, obezite ve yaşlanmaya kadar pek çok dejeneratif ve kardiyovasküler hastalıklara karşı faydalı etkileri olduğu gösterilmiştir.

Resveratrol sadece üzümde mi bulunur?

Üzüme ek olarak, resveratrol yaban mersini, dut, kırmızı yaban mersini, keçi yemişi, keklik üzümü, çay üzümü, jack meyvesi (Tayland'da yetişen bir mevye), yer fıstığı gibi çok sayıda meyvede bulunmaktadır. Ticari olarak ise resveratrol ağırlıklı olarak Japonya ve Çin'de bulunan Polygonum cuspidatum'un kurutulmuş köklerinden elde edilir. Polygonum ekstratı, mantar enfeksiyonlarını, çeşitli cilt inflamasyonlarını, karaciğer hastalığını ve kalp-damar sorunlarını tedavi etmek için Japon ve Çin geleneksel tıbbında kullanılmıştır. Resveratrol, aynı zamanda su kaybı, UV radyasyonu ve özellikle mantar enfeksiyonu dahil olmak üzere çevresel stres etkenlerine yanıt olarak sentezlenen bir mantar önleyici bileşendir.

Elde edilen en son deneysel verilerde resveratrolün diyabetten korunmada ve bazı diyabetik komplikasyonları hafifletmede faydalı olduğu bildirilmektedir. Yapılan çalışmalarda diyabette hipergliseminin yol açtığı oksidatif stres sonucunda böbrekte gelişen nefropatiyi önleyebileceği bildirilmiştir. Sonuç olarak üzüm ve şaraptan elde edilen resveratrol aterosklerosis, hipertansiyon, iskemi/reperfüzyon, kalp yetmezliği, diyabet ve yaşlanma dahil olmak üzere çeşitli kalp-damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olan en doğal koruyucudur.

Üzüm sağlık açısından çok sağlıklı bir meyve olsa da kalori olarak diğer meyvelere oranla kalorisi yüksek bir besindir. Üzüm yedikten sonra dilerseniz egzersiz önerileri bölümünden günlük egzersiz hareketlerini uygulayarak almış olduğunuz kalorilerden kurtulabilirisiniz :)

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim