Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Üzümün Faydaları

Üzümün Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Tazesinden kurusuna sevilerek tüketilen üzüm faydaları sınırsız meyvelerden biridir. Çok sayıda vitamin ve mineral içeren üzümlerin sayısız çeşidi, sağlığımıza da sayısız olumlu etkisi vardır. Özellikle siyah üzüm türleri kan yapıcı özellikleri ve resveratrol içerikleri ile öne çıkarlar. Bu makalede üzümün faydaları arasında özellikle resveratrol içeriği üzerinde duracağız.

Kalp damar hastalıkları dünya çapındaki en büyük sağlık problemlerinden biri. Her üç ölümden birine kalp hastalıkları sebep oluyor. Kalp hastalıklarına yönelik son yıllarda yapılan çalışmalar resveratrol maddesinin kalp kalp damar sağlığı üzerine iyileştirici etkisini ortaya koyuyor. Birçok diğer hastalığa da iyi gelen resveratrol maddesinin en zengin kaynağı ise kara üzüm.

Yüksek miktarda doymuş yağ, kolesterol içerikli beslenme ve yoğun sigara tüketimine rağmen Fransa’nın Bordeaux bölgesinde kalp hastalıklarının yok denecek kadar az görülür. Bu durumu bilim adamları tarafından Fransız paradoksu olarak adlandırılır. Yapılan araştırmalar bölgede yoğun üzüm tüketimi olduğunu, bölgede yetişen üzümlerin küf mantarına karşı kabuklarında resveratrol adlı bir antioksidan madde geliştirdiğini ve bu antioksidanın kalp hastalıklarına karşı koruyucu rolünü göstermiştir.  

Özellikle siyah kuru üzümün faydaları arasında en önde, içeriğinde barındırdığı kalbi koruyucu özellik taşıdığına inanılan polifenoller vardır. Bu polifenollerin başında da resveratrol gelir. Kanser tedavisi için de kullanılan bu bileşen aterosklerosiz, hipertansiyon, iskemi/reperfüzyon ve kalp yetmezliğinden diyabet, obezite ve yaşlanmaya kadar pek çok hastalığa karşı faydalıdır. Resveratrolün bir diğer faydası da su kaybı, radyasyon ve mantar enfeksiyonu gibi vücudumuza zararlı çevresel stres kaynaklarına karşı önleyici olmasıdır. 

Peki resveratrol sadece üzümde mi bulunur? Resveratrol üzümün yanı sıra ülkemizde de çokça bulunan yaban mersini, dut, keçi yemişi, keklik üzümü, çay üzümü, yer fıstığı gibi besinlerde de bulunur. 

Üzüm oldukça sağlıklı bir meyve olsa da diğer meyvelere oranla daha yüksek kalorilidir. Bu sebeple kontrollü tüketilmesi önerilir. Üzüm ve merak ettiğiniz birçok meyve ve sebzenin kalorilerine de buradan ulaşabilirsiniz :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim