Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Uyku Düzeninin Vücut Sağlığı Açısından Önemi Nedir?

Uyku Düzeninin Vücut Sağlığı Açısından Önemi Nedir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Uyku vücut sistemlerini yavaşlatarak ve rahatlatarak, kalktığımızda kendimizi fiziksel olarak daha güçlü hissetmemizi sağlar. Kaliteli ve düzenli uyku size canlılık katarken güne enerjiyle başlayıp verimliliğinizi arttırır, sosyal ve sağlıklı olmanıza katkıda bulunur.

Yapılan çalışmalar uykusuz kalanların metabolizmalarının daha yavaş çalıştığını, uyumadıkları için geç saatlerde enerji içeriği yüksek yağlı besin tüketimlerinin arttığını, böylece kilo kazanımlarının yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca akşam yemeğinden sonra çikolata, kahve çay tüketimlerinizin yoğun olması kafein alımınızı artırarak uykusuz kalmanıza neden olabilir. Yine yağlı besin alımlarının fazla olması ve yoğun alkol tüketimi de uyku veriminizi düşürmektedir. 

Yani beslenme uykuyu, uyku da beslenme düzeninizi etkileyebiliyor. Bu nedenle en geç yatmadan 2 saat önce triptofan içeriği yüksek süt veya yoğurt ile meyve ara öğünü tüketerek daha dengeli uyku için zemin hazırlayabilirsiniz.

2001 yılında yapılan bir çalışmada günde 5 saatten az uyuyanlarda daha fazla iç organ yağlanması ve hipertansiyon olduğu görülmektedir. Yine başla bir çalışmada kronik uykusuzluk yaşayanlarda obezitenin yanı sıra insülin direnci ve diyabet riskinin artış gösterdiği görülmektedir.

Uykusuzluk ayrıca kendinizi mutsuz ve depresif hissetmeniz gibi duygusal problemlere de neden olur. 

Uykunuzun kaç saat olduğunun yanında kaliteli ve düzenli oluşu da oldukça önemlidir. Her gece aynı saatte uyumak vücudunuza uyku saatinin geldiği sinyallerini verir. Her gün aynı saatte kalkmak da sizin rahat uyanmanıza yardımcı olur. Uyku saatini yarım saatten fazla geciktirmeyin ya da 2-3 saat sonra kalkmayın.

Uyku düzenini sağlamanın bir diğer yolu da sağlıklı beslenmektir. Rafinera’nın sizler için hazırladığı kalorisi az sağlıklı yemekleri denemelisiniz :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim