Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Uyku Açan Besinler

Uyku Açan Besinler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yataktan çıkmakta zorlananlar, bu yazımız tam size göre :) Bir türlü uyanamamanızın sebebi beslenmeniz ile ilgili olabilir. Sizin için uyanmanızı kolaylaştıracak besinleri derledik, yani uyku nasıl açılır sorusunun cevabı bu yazımızda:

Su: Uyku sırasında kaybettiğiniz su sizi halsizleştirir. Gece boyunca kaybettiğiniz suyu kalkar kalkmaz hemen yerine koyarak uykunuzun açılmasını kolaylaştırabilirsiniz. Sabah içtiğiniz 1 bardak suyun içerisine limon, çubuk tarçın ve karanfil ekleyin, etkisine inanamayacaksınız.   

Yulaf ezmesi: Uyku sırasında kan şekeriniz düşer. Sabah kahvaltısında yulaf ezmesi kan şekerinizi hemen dengeleyecektir. Yulaf yüksek miktarda posa içerir ve uzun süre tok hissetmenizi de sağlar. Ayrıca içerdiği yüksek miktardaki E vitamini sayesinde cildinizin yenilenmesine yardımcı olur.  

Yumurta: Protein ağırlıklı bir kahvaltı uyanamıyorum diyenler için çözüm olabilir. Bu tip bir kahvaltı kahvaltı güne zinde başlamanızı sağlayacaktır. Yumurta anne sütünden sonra gelen en iyi protein kaynağı olarak bilinir. Yumurta ayrıca B grubu vitaminler, çinko ve demir kaynağıdır. Güne iyi başlamanız için kahvaltıda yumurta tüketmenizi öneririz.

C vitamini zengini meyveler: Kış aylarında mandalina, portakal, kivi; yaz aylarında çilek, kızılcık gibi meyvelerin hepsi C vitamini deposudur. C vitamini vücudun antioksidan kapasitesini artırarak stresin zararlı etkilerini azaltır. Sabah kahvaltınızda antioksidan ve C vitamini yönünden zengin sebze ve meyveler tüketmeniz de güne zinde başlamanızı sağlar.

Muz: Akşamdan kalma halinizden kurtulmanın en çabuk yollarından biri de sabah kahvaltısında muz tüketmektir. Muz önce hemen midenizi yatıştırır. Yüksek miktarda potasyum içeriği sayesinde kas kramları ve güçsüzlüğünü azaltır, sabah kan şekeri düzeyinin toparlanmasına da yardımcı olur.

Nane: Araştırmalar nanenin kokusunun ve tadının stresin düşmanı olduğunu gösteriyor. Nane uayrıcı kokusu ve tadı ile uykuyu açan besinler arasında da özel bir yere sahip. Sabah kahvaltınıza eklediğiniz bir tutam nane güne güzel başlamanıza yardımcı olur.

Sitemizde gurme tarfiler köşemizde güne uykuyu yenerek başlamanızı sağlayacak sayısız kahvaltı tarifi bulabilirsiniz. Renkli başlayan kahvaltınız gibi gününüz de neşe dolu geçsin :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim