Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Unutkanlığın Nedeni Nedir?

Unutkanlığın Nedeni Nedir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

B12 vitamini bağışıklık sistemini destekleyerek kan hücresi üretimini artırır ve sinir sistemini güçlendirir. Özellikle yaşlılar için yeterli B12 vitamini alımı çok önemlidir. Çünkü yaşlandıkça bu vitaminin emilimi azalır. Alzheimer tanısı konulmuş kişilerde sorunların B12 ve B kompleks vitaminlerinin eksikliğinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. B12 vitamini, folik asit ve B6 vitamini ile birlikte kalp hastalıklarını ve damar tıkanıklığını önleyici rol oynamaktadır.

B12 Vitamini Kilo Aldırır Mı?
Toplumda B12 kullanımının kilo aldıracağı endişesi yaygındır. Oysa B grubu vitaminler, kilo vermeye yönelik katkıları olan vitaminlerdir. Özellikle kandaki B12 seviyesi 400 pg/mL'lerin altında olan bireylerin B12 seviyesi yükselmediği sürece kilo verme hızı yavaşlamaktadır.


B12 Yetersizliği Kimlerde Görülür?
Vejetaryen beslenenlerde, sürekli tek tip diyet yapan kişilerde, yaşlılarda, emilim bozukluğu hastalıklarında, hamilelerde, uzun süre mide asidini azaltan ilaç kullananlarda, pankreas yetersizliğinde, B12 yetersizliği görülebilir.


B12'yi Hangi Gıdalardan Alabiliriz?
Hayvansal kaynaklı besinler iyi birer B12 vitamini deposudur; kırmız et, tavuk, balık, deniz mahsulleri, yumurta, peynir, süt ve yoğurt günlük beslenmenizde uygun miktarda yer almalıdır. Bu besinler yeterli oranda alınsa da, besinlerin uygun şekilde saklanmaması ve pişilmemesi, besinlerdeki B12 miktarını azaltabilir. Yüksek ısıda pişilmemesi, etlerin pişirildikten sonra sularının dökülmemesi gerekir.

Günümüzde giderek artan B12 eksikliği iş hayatınızdan özel yaşamınıza kadar birçok alanda olumsuzluklara neden olabilmektedir. Unutkanlık, dikkat dağınıklığı, halsizlik ve ileride karşılaşılabilecek daha ciddi problemlerin engellenmesi için, B12 yönünden zengin besinlerin ihmal edilmemesi ve 6 ayda bir mutlaka B12 düzeyinin ölçülmesi gereklidir. Kısacası sağlıklı kalabilmenin ilk şartı her zaman dengeli bir diyettir.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim