Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Unutkanlığın Nedeni Nedir?

Unutkanlığın Nedeni Nedir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Unutkanlık çoğu zaman normal gibi görünse de, bazı hastalıkların ya da vücuttaki hormon yetersizlikleri ile vitamin eksikliklerinin bir sonucu olarak ortaya çıkabiliyor. Özellikle B12 vitamini eksiklği bu durumu tetikleyebilir. 

B12 vitamini bağışıklık sistemini destekleyerek kan hücresi üretimini artırır ve sinir sistemini güçlendirir. Özellikle yaşlılar için yeterli B12 vitamini alımı çok önemlidir. Çünkü yaşlandıkça bu vitaminin emilimi azalır. Alzheimer tanısı konulmuş kişilerde sorunların B12 ve B kompleks vitaminlerinin eksikliğinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. B12 vitamini, folik asit ve B6 vitamini ile birlikte kalp hastalıklarını ve damar tıkanıklığını önleyici rol oynamaktadır.

Toplumda B12 vitamini kullanımının kilo aldıracağı endişesi yaygındır. Oysa B grubu vitaminler, kilo vermeye yönelik katkıları olan vitaminlerdir. Özellikle kandaki B12 seviyesi 400 pg/mL'lerin altında olan bireylerin B12 seviyesi yükselmediği sürece kilo verme hızı yavaşlamaktadır.

Vejetaryen beslenenlerde, sürekli tek tip diyet yapan kişilerde, yaşlılarda, emilim bozukluğu hastalıklarında, hamilelerde, uzun süre mide asidini azaltan ilaç kullananlarda, pankreas yetersizliğinde, B12 yetersizliği görülebilir.

Hayvansal kaynaklı besinler iyi birer B12 vitamini deposudur. Kırmız et, tavuk, balık, deniz mahsulleri, yumurta, peynir, süt ve yoğurt günlük beslenmenizde uygun miktarda yer almalıdır. Bunlar yeterli oranda tüketilse de, kullanmadan önce uygun şekilde saklanmamaları ve pişilmemeleri besinlerdeki B12 miktarını azaltabilir. Yüksek ısıda pişirilmemesi, etlerin pişirildikten sonra sularının dökülmemesi gerekir.

Günümüzde giderek artan B12 eksikliği iş hayatınızdan özel yaşamınıza kadar birçok alanda olumsuzluklara neden olabilmektedir. Unutkanlık, dikkat dağınıklığı, halsizlik ve ileride karşılaşılabilecek daha ciddi problemlerin engellenmesi için B12 yönünden zengin besinlerin ihmal edilmemesi ve 6 ayda bir mutlaka B12 düzeyinin ölçülmesi gereklidir. Kısacası sağlıklı kalabilmenin ilk şartı her zaman dengeli bir diyettir.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim