Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Trabzon Hurmasının Faydaları

Trabzon Hurmasının Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Trabzon hurması ağacı temmuz ve ağustos aylarında çiçek açar, tohumları kasım ayında olgunlaşır. Latince adı diospyros kaki olan trabzon hurmasının anavatanı Çin’dir. Ülkemize Japonya’ya getirildiği için Japon hurması adı ile de anılır. Trabzon Hurmasının halk arasında tanınan diğer bir ismi de cennet hurmasıdır. Görüntüsü ile bir domatesi andıran bu meyve turuncu renkte ve yaklaşık bir elma büyüklüğündedir. 

Trabzon hurması protein, karbonhidrat, selüloz, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, tanen, potasyum, magnezyum, A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri içeriği bakımından zengindir. Yüksek düzeyde içerdiği askorbik asit ve fenolik bileşikler, meyveye güçlü bir antioksidan özellik kazandırırken, meyvenin kendine has buruk tadının sebebi de fenolik bileşiklerdir. Ayrıca 100 g trabzon hurması 3,6 g lif içerir. İşte besin değeri bu kadar yüksek trabzon hurmasının faydaları:

  • Likopen, lutein, zea-ksantin, kripto-ksantin, beta-karoten ve A vitamini gibi antioksidanları içerir. Bu antioksidanlar vücudu savunma sistemini bozan metaboliklere karşı korur. Bu nedenle trabzon hurması kanserle savaşta çok yararlıdır.
  • Antioksidan bakımından zengin olması bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur.

  • Yüksek antioksidan içeriği aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici etkidedir.
  • Betakaroten içeriği ile göz sağlığını korumaya da yardımcıdır.
  • İçerdiği kriptoksin maddesi yorgunluk, stres, depresyon gibi durumlara karşı etkilidir.
  • Yüksek lif içeriği sayesinde mide-bağırsak sisteminin çalışmasını sağlayarak kabızlığın önüne geçer.
  • Kansızlık, zayıflık, iştahsızlık ve halsizlik durumlarında kullanılır.

Peki trabzon hurması kaç kaloridir? 100 g trabzon hurması 129,6 kcal enerjiye sahiptir. Enerji içeriği yüksek bir meyve olan trabzon hurmasını tüketirken miktarına dikkat etmeyi unutmayın. Meyve ve sebzelerin merak ettiğiniz besin değerlerine sitemizden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim