Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Trabzon Hurmasının Faydaları

Trabzon Hurmasının Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Trabzon Hurması Nedir?

Latincesi Diospyros kaki olan, görüntüsü ile domatesi andıran bu meyve turuncu renkte ve yaklaşık elma büyüklüğündedir. Temmuz ağustos aylarında çiçek açar ve tohumları kasım ayında olgunlaşır. Ana vatanı Çin’dir. Fakat daha sonra Japonya’ya getirildiği için Japon hurması adı verilmiştir.

Trabzon Hurmasının halk arasında tanınan diğer bir ismi Cennet Meyvesidir ve tam bir vitamin deposudur.


Trabzon Hurmasının Faydaları

Trabzon Hurması'nın antioksidan bakımından zengin olması bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı oluyor.

Likopen, lutein, zea-ksantin, kripto-ksantin, beta-karoten ve A vitamini gibi diğer antioksidanları içermesi çeşitli hastalık süreçlerinde rol oynayan, vücudun savunma sistemini bozan metaboliklere karşı, vücudumuzu koruyucu etki gösterir. Bu nedenle kanserin bir numaralı düşmanıdır.Yüksek antioksidan içeriği aynı zamanda yaşlanma karşıtı besinlerin içinde yer almasını sağlıyor. Beta-karoten içeriği ile göz sağlığını korumaya da yardımcıdır.

Yüksek lif içeriği sayesinde mide-bağırsak sisteminin çalışmasını sağlayarak, kabızlığın önüne geçer.

Trabzon Hurmasının Besin Değeri
Trabzon hurmasının, protein, karbonhidrat, selüloz, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, tanen, potasyum, magnezyum, A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri içeriği bakımından zengindir.


Yüksek düzeyde içerdiği askorbik asit ve fenolik bileşikler, meyveye antioksidan özellik kazandırırken, meyvenin kendine has buruk tadının sebebi de fenolik bileşiklerdir.

100 gr trabzon hurması 3,6 gr lif içerir. Lif hipertansiyonu önlerken, kalp sağlığını da korumaktadır. Aynı zamanda potasyum, magnezyum, manganez ve demir de içermektedir. Kansızlık, zayıflık, iştahsızlık ve halsizlik durumlarında kullanılmalıdır.

Enerji içeriği yüksek olan trabzon hurmasını tüketirken miktarına dikkat etmeyi unutmayın :) Meyve ve sebzelerin merak ettiğiniz besin değerlerine sitemizden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim