Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Toksin Atan Besinler

Toksin Atan Besinler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Günlük hayatta maruz kaldığımız birçok etmen toksinlerin vücudumuzda birikmesine neden olur. Toksin nedir diye sorarsanız, vücutta işe yaramayan ya da zehir etkisi yaratan, bu nedenle de vücudun dışarı atmaya çalıştığı maddelere verilen isimdir. Toksinler vücutta biriktikçe yorgunluk, halsizlik, depresyon hissi artar, metabolizma yavaşlar ve sonucunda yağ yakım hızı düşer. Toksin attıran besinlere birlikte bakalım…

Enginar: Karaciğer sağlığınızı korumak için özellikle yapraklarında bolca bulunan sinarin içeriği nedeni ile mutlaka enginar yiyin. Enginar yaprakları kandaki kolesterol düzeyini belirleyen ana enzimin (HMG CoA-redüktaz) üretimini baskılar. Kandaki kolesterol miktarını normal düzeylere indirmek için fazla kolesterolü süzmekle görevli karaciğerin yükünü hafifletir. Ayrıca safra akışını düzenler, bu şekilde toksinlerin vücuttan atılmasına da yardımcı olur. Ancak safra taşı olan kişilerde enginar yaprağı belirtileri şiddetlendirebilir.

Pancar: Kırmızı renkli besinlerin kansere ve kalp damar hastalıklarına karşı bilinen koruyucu etkileri çoğunlukla antosiyanin içeriğine bağlı olarak değişir. Kırmızı pancara bu rengi veren ise betalain grubu maddelerdir. Mide ve bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olan pancar karaciğerin düzenli çalışmasına da yardımcı olur. A, B, C, P vitaminleri içerir, ayrıca mineraller bakımından da çok zengindir.  Pancarın detaylı bir incelemesi de burada.

Ananas: En popüler tropik meyvelerden biri olan ananas tam bir vitamin ve mineral deposudur. İçerdiği bromelain sayesinde sindirimi hızlandırmaya yardımcı olup, vücutta oluşabilecek iltihapları ve şişkinlikleri de azaltır. Sadece bu meyvede bulunan bazı enzimler sindirimi kolaylaştırarak yağ yakılmasını hızlandırır. 

Salatalık: %90’ı su olan salatalık aynı zamanda A, C ve E vitaminlerini içerdiği gibi kuersetin, apigenin, luteolin ve kaempferol gibi oldukça önemli antioksidanları da içerir. Kuersetin alerjiye karşı etkiliyken, kaempferol ise kalp hastalığına ve kansere karşı koruyucu kabul edilen maddelerden biridir.

Su: Vücudumuzdan toksinleri uzaklaştırmak için aslında en temel besindir sudur. En önemli arınma sıvısı olan suyu günde 2,5 - 3 litre tüketmeyi ihmal etmeyin. İçerisine ekleyeceğiniz salatalık, maydanoz gibi toksin atıcı sebzeler ile suyunuzu lezzetlendirebilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim