Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Toksin Atan 5 Besin !

Toksin Atan 5 Besin !
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Günlük hayatta maruz kaldığımız bir çok etmen toksinlerin vücutta birikmesine neden oluyor, toksinler vücutta biriktikçe yorgunluk, halsizlik, depresyon hissi artıyor ve metabolizma yavaşlayarak yağ yakım hızı düşüyor. Toksinleri atmak için önemli olan 5 besin neler birlikte bakalım…

Karaciğeriniz için Enginar;

Karaciğer sağlığınızı korumak için özellikle yapraklarında bolca bulunan sinarin içeriği nedeni ile mutlaka enginar yiyin.Enginar yaprakları kandaki kolesterol düzeyini belirleyen ana enzimin (HMG CoA-redüktaz) üretimini baskılayarak kandaki kolesterol miktarı normal düzeylere çekildiğinde fazla kolesterolü süzmekle görevli karaciğerin yükü hafifletmiş olur. Ayrıca safra akışını düzenleyerek safranın sağlığını artıran enginar, bu şekilde toksinlerin vücuttan atılmasına da yardımcı olur. Ancak safra taşı olan kişilerde enginar yaprağı belirtileri şiddetlendirebilir.

Pancardan Gelen Sağlık;

Kırmızı renkli besinlerin kansere ve kalp damar hastalıklarına karşı bilinen koruyucu etkileri çoğunlukla antosiyanin içeriğine bağlı olarak değişir. Kırmızı pancara bu kırmızı rengini veren ise betalain grubu maddelerdir ve bu açıdan oldukça nadidedir. Mide ve bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olan pancar karaciğerin düzenli çalışmasına da yardımcı oluyor. Sağlığa en yararlı besinlerden biri olan ve A, B, C, P vitaminleri içeren kırmızı pancarın, mineraller bakımından da çok zengin.

Vitamin Deposu Ananas;

En popüler tropik meyvelerden biri olan ananas tam bir vitamin ve mineral deposu. İçerdiği bromelain sayesinde sindirimi hızlandırmaya yardımcı olmakla kalmaz vücutta oluşabilecek iltihapları ve şişkinlikleri de azaltır. Ananasın bir diğer önemli özelliği ise sadece bu meyvede bulunan bazı enzimlerin sindirimi kolaylaştırarak yağ yakılmasını hızlandırmasıdır. Bu nedenle kilo vermek için oluşturulan diyet programlarında ananası görebilirsiniz.

Salatalık Ferahlığı;

Artık hemen hemen hepimizin bildiği toksin atıcı içecek denilince ilk akla gelen besin salatalık. %90’ı su olan bu sebze aynı zamanda A, C ve E vitaminlerini içermektedir. Ayrıca bu C vitamini ve beta-karoten gibi adını sık duyduğumuz antioksidanların yanı sıra, kuersetin, apigenin, luteolin ve kaempferol gibi oldukça önemli antioksidanları da içerir. Örneğin salatalığın içerdiği kuersetin adlı madde, alerjiye karşı etkiliyken, kaempferol adlı madde kalp hastalığına ve kansere karşı koruyucu kabul edilen maddelerden biridir.

Su Hayattır;

Vücudumuzdan toksinleri uzaklaştırmak için aslında en temel besindir Su! En önemli arınma aracı olan su tüketmeyi artırmanız oldukça önemlidir. Günde 2,5 - 3 lt su tüketmeyi toksin atmak istiyorsanız sakın ihmal etmeyin. Suyunuz içerisine ekleyeceğiniz salatalık, maydanoz gibi toksin atıcı sebzeler ile suyunuzu lezzetlendirebilirsiniz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim