Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Tok Tutan Besinler

Tok Tutan Besinler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Tok kalmayı başarmak diyet yaparken işinizi çok kolaylaştıracaktır. Bunun için tok tutan yiyecek seçimleriniz çok önemli. Uzun süre midenizde kalacak yiyecekler sayesinde doygunluk hissinizi uzatabilrsiniz. Sizin için uzun süre tok tutan yiyecekleri inceledik.

Avokado: Yapısında bulunan tekli doymamış yağ asitleri ve protein sayesinde sizi uzun süre tok tutar. Avokadoyu kendinizi aç hissettiğiniz zamanlarda yiyebilirsiniz. ‘Nutrition Journal’ adlı dünyanın ilk bilimsel gazetesinde yayınlanan bir habere göre, yemeğin yanında yarım porsiyon avokado yenirse uzun süre tok kalmak mümkün.

Yulaf: Kilo vermek, formunu korumak ve sağlıklı kalmak isteyenlerin tercihi yulaf, diğer tahıl ürünlerine göre daha fazla suda çözünebilir lif (Betaglukan) içerir. İçerdiği lifler sayesinde midede fazla yer kapladığı (25 katı su emer) için tokluk hissini artırır, kan şekerinizi kontrol altında tutar. Ara öğünlerde tükettiğiniz yulaf ezmeli, meyveli karışım, yada çorbalarınıza eklediğiniz yulaf sizi tok tutacaktır.

Yumurta: Missouri Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, protein yönünden çok zengin yumurta günün geri kalan öğünlerinde daha az yemenizi sağlıyor. Sabah kahvaltısını yumurta ile yapanların, daha uzun süre tok kaldığı ve öğle yemeğinde çok daha az yemek yediği tespit edilmiştir. Yumurta en önemli protein kaynağıdır. Protein deposu yumurtayı sabah kahvaltınızdan eksik etmeyin. Bir adet haşlanmış yumurta ile yapacağınız kahvaltı, gün boyunca kendinizi daha tok hissetmenizi sağlayacaktır.

Yoğurt: Türk mutfak kültürünün vazgeçilmezi yoğurt sağlığa çok faydalı olduğu gibi, zayıflamaya yardımcı yiyecekler arasında en önemlilerinden biri sayılır. Yapılan bilimsel çalışmalar yetersiz kalsiyum tüketiminin kilo vermeyi zorlaştırdığını ortaya koyuyor. Washington Üniversitesi’nde açlık, tokluk ve sonraki öğünde tüketilen kalori miktarıyla ilgili bir çalışma yapıldı. Bireylere ara öğün olarak verilen besinlerin arasında yoğurtta bulunmaktaydı. Çalışma sonucunda yoğurt tüketenlerde diğerlerine oranla daha yüksek tokluk geliştiği görüldü. Yoğurt gibi proteini yüksek besinler, düşük proteinli gıdalara göre her zaman daha doyurucudur.

5) Ceviz: Yağlı tohumlar besinlerin mideden geçiş hızını yavaşlattığı için tok kalma süresinin uzamasını sağlar. Ayrıca ceviz içerdiği protein sayesinde sizi tok tutacaktır. Ara öğünlerinizde 2-3 tam ceviz ve meyve tüketmek uzun süre tok kalmak için ihtiyacınız olan cevap.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim