Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Tok Tutan 5 Önemli Besin

Tok Tutan 5 Önemli Besin
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

1) Avokado
İçindeki tekli doymamış yağ asitleri ve protein sayesinde sizi uzun süre tok tutar. Tok tutan avokadoyu kendinizi aç hissettiğiniz zamanlarda yiyebilirsiniz. ‘Nutrition Journal’ adlı dünyanın ilk bilimsel gazetesinde yayınlanan bir habere göre, yemeğin yanında yarım porsiyon avokado yenirse saatlerce tok kalınabiliyor.

2) Yulaf
Kilo vermek, formunu korumak ve sağlıklı kalmak isteyenler için doğanın bir hediyesi. Yulaf, diğer tahıl ürünlerine göre daha fazla suda çözünebilir lif (Betaglukan) içerir. İçerdiği lifler sayesinde midede fazla yer kapladığı (25 katı su emer) için tokluk hissini artırır, kan şekerinizi kontrol altında tutar, bu durumda iştah kapatıcı etkisini ortaya çıkarır. Ara öğünlerde tükettiğiniz yulaf ezmeli, meyveli karışım, yada çorbalarınıza eklediğiniz yulaf sizi tok tutacaktır.

3) Yumurta

Missouri Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, protein yönünden çok zengin yumurta diğer öğünlerde daha az yemenizi sağlıyor. Son araştırmalara göre, sabah kahvaltısını yumurta ile yapanların, daha uzun süre tok kaldığı ve öğle yemeğinde çok daha az yemek yediği tespit edilmiştir. Yumurta en önemli protein kaynağıdır. Protein deposu yumurtayı sabah kahvaltınızdan eksik etmeyin. Bir adet haşlanmış yumurta ile yapacağınız kahvaltı, gün boyunca kendinizi daha tok hissetmenizi sağlayacaktır.

4) Yoğurt
Türk mutfak kültürünün vazgeçilmezi yoğurt, hem çok faydalı hem de zayıflamaya yardımcı. Yapılan bilimsel çalışmalar yetersiz kalsiyum tüketiminin kilo vermeyi zorlaştırdığını ortaya koymuştur. Washington Üniversitesi’nde açlık, tokluk ve sonraki öğünde tüketilen kalori miktarıyla ilgili bir çalışma yapıldı. Bireylere ara öğün olarak verilen besinlerin arasında yoğurtta bulunmaktaydı. Çalışma sonucunda yoğurt tüketenlerde diğerlerine oranla daha yüksek tokluk geliştiği görüldü. Yoğurt gibi proteini yüksek besinler, düşük proteinli gıdalara göre her zaman daha doyurucudur.

5) Ceviz

Yağlı tohumlar besinlerin mideden geçiş hızını yavaşlattığı için tokluğun uzamasına neden olur. Ayrıca ceviz içerdiği protein sayesinde sizi tok tutacaktır. Ara öğünlerinizde 2 veya 3 tam ceviz ile meyve tokluğunuzu sağlayacaktır.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim