Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Tiroid Hormonu ve Beslenme

Tiroid Hormonu ve Beslenme
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Tiroid bezi boynumuzun önünde bulunan kelebek seklinde bir iç salgı bezidir. Tiroid bezinin görevi tiroid hormonlarını üretmek, depolamak, gerektiğinde kana vermek ve böylece metabolizmamızın hızını kontrol altında tutmaktır.

Tiroid bezinden salgılanan tiroid hormonlarının kanda değerinin az veya çok olması durumunda bazı tiroid hastalıkları oluşmaktadır. Tiroid hormonu normal değerlerden daha fazla salgılanırsa metabolizma hızlanır ve hipertiroid hastalığı gelişir. Tiroit bezinin yeterli hormon üretememesine bağlı olarak kanda çok az bulunması durumuna da hipotiroid denir. 

Halsizlik, yorgunluk, kabızlık, eklem ağrıları, adale krampları ve deride kuruluk, saçlarda dökülme, yüz ve özellikle göz kapaklarında şişme, hareketlerde yavaşlama belli başlı hipotiroid belirtileridir. Hipotiroid rahatsızlığı olan bireylerin iştahları azalır ama iştah azalmasına rağmen kilo problemi gelişebilir. Yiyeceklere dikkat edilmesine ve spor yapılmasına rağmen vücut ağırlığında ve kolesterol düzeylerinde artma gerçekleşebilir. Troit hormonlarındaki düzensizlik duygusal durumlarda da ani iniş çıkışlara neden olabilir. Ani sinirlenme, aşırı duygusallık hormonlardaki değişikliklere bağlı olarak gelişebilir.

İyot tiroid fonksiyonları için elzem bir mineraldir ve tükettiğimiz birçok besinin içerisinde de bulunmaktadır. Ancak iyotlu tuz hipertiroid ve nodüler guatrı olanlarda hashimato tiroidi oluşturur. Bu sebeple bu hastaların iyotsuz tuz yemeleri gerekmektedir.

Beslenme programınızda yeteri kadar selenyum bulunmaması kanda T4 ve TSH hormonu yükselmesine neden olurken, T3 hormonunu düşürür. İyot ve selenyum eksikliği birlikte görülürse hastalığın şiddeti daha da artmaktadır. Yeterli selenyum almak için balık, karides, dana karaciğeri, hindi ve dana eti, mercimek, mantar, susam, ceviz, ay çekirdeği ile tam tahıllar gibi yiyeceklere beslenme programınızda yer vermeye çalışın.

Hipotiroid bulguları tespit edilen hastalarda sıklıkla karşılaşılan bir sorun da ödemdir. Bunun için bu kişilerde sıvı tüketimi özellikle de su tüketimi arttırılmalı, ortalama günlük 2-2,5 litre arasında su tüketilmelidir.

Hipotirioii durumunda kemik mineral yoğunluğunun takibi de önem kazanmaktadır. Düzenli kemik taramaları yapılmalı ve sağlıklı beslenme kriterlerine uygun miktarda kalsiyum kaynaklarını da içermelidir. Kemik sağlığını etkileyen faktörlere bir başka blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim