Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Teff tohumu çayı nedir?

Teff tohumu çayı nedir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Son zamanlarda insanların sağlıklı beslenme ve vücut ağırlığı denetimi üstüne ilgisi artmasıyla birlikte daha kısa sürede kilo verdirdiği düşünülen mucize besinler, bitkisel karışımlar ve kürler her sene reklamlarda, sosyal medyada ya da gazetelerde daha çok karşımıza çıkmaya başladı.

Artarak devam eden hızlı kilo verme ya da daha sağlıklı besine yönelme modasının son mucizevi olarak gösterilen besini Teff Tohumu diyebiliriz. Eritre ve etiyopya gibi Kuzey Afrika ülkelerinin Mutfağının temelini oluşturan bu tahıl aynı zamanda bu bölgelerde tüketilen günlük kalorilerin de neredeyse %70'ini sağlar. Ayrıca bu ülkelerdeki hayvanlar için de uzun yıllardan beri bir yem ürünü olarak kullanılmaktadır

Dünyadaki en küçük tahıldır ancak küçük olmasını aksine güçlü ve besleyici bir içeriği sayesinde teff tohumunun faydaları saymakla bitmez. Günlük lif ihtiyaçlarınızın önemli bir kısmını karşılar. Lif, diyetin önemli bir parçasıdır ve kilo kaybı, azalmış  iştah ve vücut ağırlığının korunması ile ilişkilidir. Teff, diğer tahıllara benzer bir protein içeriğine sahiptir ve yüksek seviyelerde demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko, c vitamini ve tiamine sahip bir tahıldır. Aynı zamanda teff tohumu, amarant, karabuğday, pirinç, kinoa, sorgum, darı ve mısır gibi glutensizdir. Çölyak hastaları rahatlıkla tüketebilir.

Peki teff tohumu çayı nedir? Şu anda piyasada teff tohumundan daha çok teff tohumlu çayın tanıtımı yapılmakta fakat içerik kısmı incelendiğinde teff tohumu haricinde pek çok ödem atıcı destek ürün içerisinde yer almaktadır. Bu çaylarda teff tohumu dışında kiraz sapı, aspir tohumu, kitre zamkı, mate yaprağı, barut ağacı kabuğu gibi birçok bitki yer almaktadır. Sorularınızı duyar gibiyim, teff tohumlu çay zayıflatır mı?. Hiç bir besin tek başına kilo aldırmadığı gibi tek başına da kilo verdirmez!  Altın çilek, goji berry, chia gibi teff tohumu çayı da zayıflatmaz! Piyasada bulunan ve içeriğinde yer alan bazı bitkilerin sağlık açısından zararlı olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bu çayları tüketmemenizi öneriyoruz. Zayıflama hakkında diğer merak ettiklerinizin cevapları için tıklayın :) 

Ayrıca Türkiye'de üretilmeyen bu tahıl Afrika'dan ithal olarak ülkemize gelmektedir. Sürdürebilir beslenme alışkanlıkları ne kadar rahat ulaşabileceğimiz gıdalar olup, damak zevkimize ve genel beslenme kültürümüze ne kadar yakın olursa o kadar uzun süre sağlıklı beslenme alışkanlıklarını devam ettirmiş oluruz. Bu nedenle ulaşımı ülkemizde çok daha rahat olan tahılları seçmek ekosistemi dengede tutmak adına da çok daha doğru olacaktır.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim