Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Tarife: Hafta Sonları Diyete Dahil Değil

Tarife: Hafta Sonları Diyete Dahil Değil
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Böyle tarifeli bir diyet çoğumuz için en cazibeli program olabilir.

Aman Dikkat!
Hafta sonları hafta içi geçen yoğun bir temponun ardından arkadaşlarla planlanan açık büfe kahvaltılar, gece gezmeleri ve aile yemekleri ile geçer. Çoğumuz için tüm bunlar büyük bir terapi kaynağı olur. Peki, sorun nerede başlıyor? Tüm bu aktiviteleri yaparken daha fazla uyur, daha çok tv-telefon-bilgisayar karşısında vakit geçirir (hareket kısıtlanmaları) ve daha çok atıştırırız. Eğer ki pantolonunuz pazartesi sabahı sizi sıkıyorsa, bu sadece hayal gücünüz değildir diyebilirim. Cornell Üniversitesi Gıda ve Marka Laboratuvarında yapılan bir araştırmaya göre ise kilo kontrolü sağlamak isteyen çoğu kişi hafta içi kaybettiği kiloları hafta sonları kazanmakla ilgili bir kısır döngü içerisinde maalesef…

Bunları Biliyor Muydunuz?

Peki, siz her hafta sonu kendimize verdiğimiz bu ödül günlerinin bir yılda 104 gün ettiğini biliyor musunuz? Diyetteyim düşüncesinde olup diyet yapılmayan onca gün sizin için hem motivasyon kaybı hem de diyet programınızı uzattıkça uzatan bir süreç olacaktır.
Bir taraftan da Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlık tanımını aklımıza getirelim .’Sağlık bedenen ve ruhen tam bir iyilik hali içerisinde olmaktır.’ Yani sizi bedenen rahatlatan diyet ruhen mutlu etmiyor ve hafta sonu diyet planı dışında yapılan kaçamakları dört gözle bekliyorsanız yanlış giden bir şeyler olabilir.

Sağlıklı Bir Hafta Sonu İçin

Sizi hem mutlu edecek hem de bedenen rahatlamanızı sağlayacak öneriler;


  • Kanepede patates olmaktan vazgeçin! Sürekli kanepede yatmak bütün gün bir masada oturmaktan daha kötü olabilir. Tüm hafta sonlarınızın kumanda-atıştırmalıklar-kanepe üçlemesiyle geçmesine izin vermeyin. Herhangi bir hareket, hiçbir şey yapmamaktan çok daha iyidir. Uyanın ve motivasyon için hafif dereceli ev egzersizleri, kısa mesafeli yollarda arabaya binmemek ya da asansör yerine merdivenleri tercih etmek gibi alışkanlıklar edinmeyi çalışın :)

  • Hafta sonları geç saatlere kadar uyumak iyi bir fikir gibi gelse de vücudun sirkadiyen ritmini ( biyolojik ritim) bozabilir. Sirkadiyen ritim leptin ve ghrelin hormonlarının (tokluk-açlık hormonları) düzenlenmesinde rol oynar. Uyku düzensizlikleri biyolojik ritmimizi bozacağı için hem hormonal dengesizlikler nedeniyle iştah kontrolü sağlamakta zorlanılır hem de viseral (karın içi yağlanma) yağlanmayı artırır. Uyku saatinizin ve uyanma sürenizin normal uyku düzeninizden iki saatten fazla sapmamasına özen gösterin.

  • Özellikle anneler ve babalar için cumartesi günleri çocukları bir spor antrenmanından diğer bir aktiviteye götürürken şoförlük yapmak demek. Elbette ki çocukların sağlıklı ve mutlu olmasını istiyorsunuz, ama bu arada ebeveyn olarak siz kendinize zaman ayırmamış oluyorsunuz. Bu konuyla ilgili küçük adımlar atabilirsiniz. Örneğin hem çocuğunuzun yanına alması için hem de trafikte vaktiniz varken atıştırmak için sağlıklı ara öğünler hazırlayabilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman koşuşturmalarınız arasında kan şekeriniz dengelenir ve yemek masasına daha aç bir şekilde oturmanızı engellemiş olursunuz.

  • Biyolojik ritmimizle günlük aktivitelerimizin birbirine uymadığı zaman ‘sosyal jetlag’ yaşamış oluyoruz. Sosyal jetlag yaşamamızın en önemli nedenlerinden bir tanesi de hafta sonu oluşan öğün dengesizlikleri ve alkol tüketimleri. Birkaç çalışma, yemekten önce alkol tüketmenin daha sonra yiyecek alımını artırabileceğini ileri sürmekte. Bu nedenle içki içerken yanında yemek yemeniz sizin için fayda sağlayabilir. Özellikle protein açısından zengin gıdalar kan şekerini dengelemeye yardımcı olacaktır.

  • Beslenme günlükleri tutun. Hafta içi ve hafta sonu arasında tutarsızlıklar varsa hafta sonu için gideceğiniz yerleri göz önünde bulundurup yeterli ve dengeli beslenme örüntünüze en çok uyacak olacak bir menü planlayın.

Dyt. Mine Bilge

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim