Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Tarçının Suyunun Faydaları

Tarçının Suyunun Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Mükemmel kokusu ve tatlıya yakın tadı ile tarçın, gözde baharatlardan biri olarak kabul edilir. Latince adı cinnamomum zeylanicum olan bu şifalı bitki, ülkemizde yörelere, bölgelere göre farklı isimlerle anılır. Harika kokusu ve nefis tadı bulunan, tatlıların vazgeçilmezi tarçının faydaları saymakla bitmez. Bu makalede tarçın suyunun faydalarını inceleyeceğiz.

Tarçının en önemli özelliği kan şekerini ve kolesterolü dengelemesidir. Tarçın, içeriğinde bulunan sinnamaldehit ile kan şekeri dengesini sağlamaya yardımcı olurken, aynı zamanda kolesterol düşürücü özellik de gösterir. Yapılan araştırmalar tarçının özellikle tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri kontrolü sağladığını ve kilo kontrolünde etkili olduğunu göstermiştir. Yapılan bir deneyde, bir gruba sade kahvaltılık gevrek, diğer gruba ise tarçın ilave edilmiş kahvaltılık gevrek verilmiş ve sonuç olarak tarçınlı gevrek yiyenlerin kan şekeri değerinde, sade gevrek yiyenlere kıyasla yüzde 24 oranında düşüş görülmüştür. Günlük 2-4 gram tarçın kullanımı, kan şekerini dengelemek için yeterlidir.

Dünyaca ünlü  ''The Journal of Diabetes Science and Technology''  dergisinde yayınlanan bir makalede, tarçının kan şekerini dengelediği ve mide boşaltımını yavaşlattığı bilgisi paylaşılmıştır. Mide boşaltımının yavaş olması, besinlerin daha uzun süre midede kalmasını sağlayarak tok kalmayı destekler. Bu sayede daha az besin tüketileceği için kilo vermeyi kolaylaştırır. Tarçınlı su, kilo vermek isteyenlerin şeker ihtiyacını kontrol etmek adına da iyi bir seçimdir. Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, tarçınlı su içmeyi unutmayın. Tarçının diğer faydalarına gelince:

  • Tarçın içeriğinde bol miktarda demir, kalsiyum ve manganez vardır.
  • Tarçının antimikrobiyal etkisi de vardır. Yani mikropların gelişimini ve vücuda yayılmasını yavaşlatır.
  • Özellikle yemek sonrası içilen çaylara çubuk tarçın eklenmesi, gaz giderici özelliği sayesinde hazmı kolaylaştırır.
  • Tarçın, yüksek miktarda antioksidan içerir. Böylece serbest radikallerin vücuttan uzaklaşmasına da yardımcı olur. Tarçınlı suyun antioksidan özelliği sayesinde Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklarda da önerilir.

Su tüketiminizi arttırabilmek için suyunuza başka aromalar da katmak isterseniz içme sularınızı renkli ve eğlenceli hale getirmek ister misiniz? isimli makalemizden faydalanabilirsiniz.  

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim