Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Stresi Azaltan Yiyecekler

Stresi Azaltan Yiyecekler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Bizi sakinleştiren yiyecekler denince tatlarını sevdiklerimiz, yerken zevk aldıklarımız, bizi mutlu edenler diye düşünürüz. Fakat yemekleri duygusal destekleyici olarak kullanmanın yanı sıra, bazı gıdaların kendine özgü yatıştırıcı özellikleri de vardır. Sakinleştirici gıdaların size verdikleri güvenilir enerji kaynağı sayesinde, gün içerisinde kendinizi daha odaklanmış ve dengeli hissedeceksiniz.

Birçok kişi tarafından süper besin olarak kabul edilen yaban mersini, vitamin ve antioksidan açısından oldukça zengindir. Yaban mersininde bulunan phytonutrientler, stresi azaltmaya yardımcı olurlar. Yaban mersinini yulaf ezmesi ve yoğurtla birlikte ara öğün olarak kullanabilirsiniz.

Avokado vücudunuzu stres geçirmez kılar. Oksidatif hasara neden olan bazı yağların bağırsak emilimini spesifik olarak bloke eden avokado, aynı zamanda lutein, beta-karoten, E vitamini ve diğer meyvelerden daha fazla folat içermektedir. 

Muhtemelen yatmadan önce en çok önerilen bitki çayı papatya çayıdır. Pennsylvania Üniversitesi'nden yapılan bir araştırmada, papatya takviyelerini 8 hafta süreyle yaygın anksiyete bozukluğu olan 57 katılımcıyla test edildi ve papatyanın anksiyete belirtilerinde belirgin bir düşüşe neden olduğunu bulundu. 

Bir diğer süper bitki sarımsak da güçlü antioksidanlarla doludur. Bu kimyasallar serbest radikalleri, yani hücrelerimize zarar veren, hastalıklara neden olan ve yaşlanmayı teşvik eden parçacıkları etkisiz hale getirir Sarımsak kullanımı serbest radikallerin neden olduğu hasarın bir kısmını azaltabilir veya önlemeye yardımcı olabilir. Sarımsakta bulunan bileşikler arasında kalp rahatsızlığının, kanserin ve hatta soğuk algınlığının azalmasına bağlı olan allisin de vardır. 

Konforlu yiyeceklerin başında gelen yulaf ezmesi  beyninizin serotonin üretmesine neden olduğu gibi, stresin üstesinden gelmeye yardımcı olan yatıştırıcı bir his de yaratır. Aynı zamanda yulaf ezmesinde bulunan çözünebilir bir elyaf türü olan beta-glukanın, diğer bütün tahıllardan daha fazla tokluk hissi oluşturduğu söylenebilir.

Maca kökü veya maca bitkisi diye bilinen besin, marketlerde kolayca bulabileceğimiz bir besin değil ancak sağlıklı besinler satan marketlerde bulabilirsiniz. Etiketleri okumayı ihmal etmeyin, çünkü bazı içecek yiyeceklerin içinde de bulabiliriz. Maca bitkisi başka hiçbir besinin içermediği oranda magnezyum ve demir içermektedir. Magnezyum ve demir stresi kontrol etmekte yardımcı minerallerdir. Maca kökü, dayanıklılık antrenmanlarında ve sağlıklı enerji sağlamada da kullanılabilir.

Depresyon, düşük folik asit seviyelerine bağlıdır. Bu seviyeyi arttırıcı sebzelerden biri de kuşkonmazdır. Kuşkonmazı omletinize ekleyebilir ya da et, balık veya kümes hayvanları tüketimlerinde yan sebze olarak kullanabilirsiniz.

Somon, omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından biridir. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir diyet gerginliğinizi azaltmaya yardımcı olur. Haftada en az 2-3 kez balık tüketmek kalbinizi de strese bağlı oluşacak hasarlardan korur.

Bitter çikolatanın da kan basıncını düşürdüğü ve ve sakinleştirici etkisi olduğu bilinmektedir. İçinde bolca polifenol ve flavonol de bulunur. Haftada 1-2 kez bitter çikolatayı ara öğünlerinize dahil edebilirsiniz.

Siz de bir yandan kilo vermeye çalışıyor, bir yandan da çikolatadan asla vazgeçemem diyorsanız, ilginizi çekecek bir diğer makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim