Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Stresi Azaltan Yiyecekler

Stresi Azaltan Yiyecekler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Bizi sakinleştiren yiyecekler; tatlarını sevdiklerimiz, yerken zevk aldıklarımız, bizi mutlu edenler diye düşünürüz. Fakat yemekleri duygusal destekleyici olarak kullanmanın yanı sıra, her gıdanın kendine özgü yatıştırıcı özellikleri de vardır diyebiliriz. Dolayısıyla, sakinleştirici gıdalar hakkında konuşurken bizim seçimimizle bizi rahatlatanlar değil, gerçekten besin yapısından dolayı bizleri yatıştırıp sakinleştiren gıdalardan bahsedelim. Özel besinlerin size verdikleri güvenilir enerji kaynağı sayesinde, gün içerisinde kendinizi daha odaklanmış ve dengeli hissedeceksiniz.

Yaban Mersini
Yaban mersini hem çok lezzetli hem de çok faydalıdır. Birçok kişi tarafından süper besin olarak kabul edilen yaban mersini, vitamin ve antioksidan açısından oldukça zengindir. Yaban mersininde bulunan phytonutrientler, stresi azaltmaya yardımcı olurlar.Yaban mersini kendiliğinden lezzetli olsa da onları yulaf ezmesi ve yoğurtla birlikte ara öğün olarak kullanabilirsiniz.

Avokado
Avakado vücudunuzu stres geçirmez kılar. Oksidatif hasara neden olan bazı yağların barsak emilimini spesifik olarak bloke eden avokado, aynı zamanda, lutein, beta-karoten, E vitamini ve diğer meyvelerden daha fazla folat içermektedir. Avokado tüketimlerinde en çok dikkat etmeniz gereken kısım ise porsiyonlama! :)

Papatya çayı
Muhtemelen yatmadan önce en çok önerilen bitki çayı papatyadır. Pennsylvania Üniversitesi'nden yapılan bir araştırmada, papatya takviyelerini 8 hafta süreyle yaygın anksiyete bozukluğu olan 57 katılımcıyla test edildi ve papatyanın anksiyete belirtilerinde belirgin bir düşüşe neden olduğunu bulundu. Uyku saatlerinizde elinize alacağınız bir kupa bitki çayı ve battaniyeyle, günün yorgunluğunu atıp stresinizden uzaklaşabilirsiniz :)


Sarımsak
Birçok bitki gibi sarımsak da güçlü antioksidanlarla doludur. Bu kimyasallar, serbest radikalleri yani hücrelerimize zarar veren, hastalıklara neden olan ve yaşlanmayı teşvik eden parçacıkları etkisiz hale getirir ve zamanla serbest radikallerin neden olduğu hasarın bir kısmını azaltabilir veya önlemeye yardımcı olabilir. Sarımsakta bulunan bileşikler arasında kalp rahatsızlığının, kanserin ve hatta soğuk algınlığının azalmasına bağlı olan allisin de vardır. Stres bağışıklık sistemimizi zayıflattığından, sarımsak gibi yardımcılara ihtiyacımız var diyebiliriz

Yulaf ezmesi
Konforlu yiyeceklerin başında gelen yulaf ezmesi, beyninizin serotonin üretmesine neden olduğu gibi, stresin üstesinden gelmeye yardımcı olan yatıştırıcı bir his yaratır. Aynı zamanda yulaf ezmesinde bulunan çözünebilir elyaf türü olan beta-glukanın, diğer bütün tahıllardan daha fazla tokluk hissi oluşturduğu söylenebilir.


Maca Kökü
Maca kökü veya maca bitkisi diye bilinen besin, marketlerde kolayca bulabileceğimiz bir besin değil ancak sağlıklı besinler satan marketlerde bulabilirsiniz. Etiketleri okumayı ihmal etmeyin bazı içecek yiyeceklerin içinde de bulabiliriz. Maca bitkisi, başka hiçbir besinin içermediği oranda fazla magnezyum ve demir içermektedir. Magnezyum ve demir, stresi kontrol etmekte yardımcı minerallerdir. Maca kökü, dayanıklılık antrenmanlarında ve sağlıklı enerji sağlamada da kullanılabilir.

Kuşkonmaz
Depresyon, düşük folik asit seviyelerine bağlıdır ve bu ruhsallığı arttırıcı besleyici maddeyi güçlendiren bir sebze kuşkonmaz’dır. Kuşkonmazı omletinize ekleyebilir ya da et, balık veya kümes hayvanları tüketimlerinde yan sebze olarak kullanabilirsiniz.

Somon
Kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olmak için tabağınıza daha fazla balık koyun. Somon, omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından biridir. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir diyet gerginliğinizi azaltmaya yardımcı oluyor. Unutmayın ; Haftada en az 2-3 kez balık tüketmek kalbinizi de strese bağlı oluşacak hasarlardan koruyor.


Çikolata
Özellikle bitter çikolatanın kan basıncını düşürdüğü ve ve sakinleştirici etkisi olduğu bilinmektedir. İçinde bazı meyve sularına nazaran daha fazla polifenol ve flavonol (iki önemli antioksidan tipi) bulunur. Haftada 1-2 kez bitter çikolatayı ara öğünlerinize dahil edebilirsiniz.


Siz de bir yandan kilo vermeye çalışıyor, bir yandan da çikolatadan asla vazgeçemem diyorsanız, ilgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim