Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Stres kilo aldırır mı?

Stres kilo aldırır mı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

“Stresten kilo aldım.” cümlesini birçok yerde duyuyoruz. Peki gerçekten stres kilo yapar mı? Bu durumun görünen ve görünmeyen iki süreci var. Görünen kısmını tahmin edebildiğiniz üzere stresliyken kendini yemeye vermek ki bu durumu birçok insanda görebiliriz.

Stres anında stresin düzeyine göre verdiğimiz anlık tepkilerden biri de yemek yeme olabilir. “Stresliyken canım hiçbir şey yapmak istemiyor.” cümlesi ise “Stresten kilo aldım.” durumunun görünen ikinci yüzü. Bu dönemlerde bünyeye besin girişi çoğalır ve enerji tüketimi azalır bu da yeme bozukluğuna yol açabilir. Genellikle yaptığımız şey televizyon izlemek ya da dijital mecralardan başka birilerinde hipnotize olmuş şekilde vakit geçirmek. 

Görünmeyen kısmına gelecek olursak da stres/baskı durumunda endişe ve korku duygularını hissederiz. Böylelikle vücut savaşma ya da kaçma tepkisine geçer. Ortamda bulunan tehlike sebebiyle bir an önce kaçması gereken insan, stres ile bağlantılı hormonlar salgılar. Bunlardan kilo alımı konusunda en önemlisi kortizol hormonudur. Kaygı bozuklukları ve depresyonda bozulan kortizol salınımı, vücutta bazı bölgelerde yağ depolanmasına neden olmaktadır. Vücut kendini tehlikede hissedip kurtulmaya odaklandığı için metabolizma faaliyetlerinde de bir takım değişiklikler olmakta, kaçma kurtulma ihtiyacı diğer faaliyetlerin önüne geçmektedir. 

Stresin uzun süre yaşanmasında ki bu durumda bahsettiğimiz anlık endişelenmek değil, vücut çoğunlukla alarm halinde fiziksel ve psikolojik olarak kendini korumaya yönelecek ve yaşam kalitesine dair diğer süreçleri ertelemeye gidecektir. Kortizol hormonu bu durumda etkilenen süreçlerden olduğu gibi glukoz intoleransının ve insülin direncinin de etkilendiği görülmektedir. Depresyonda ve obezitede bu iki değişkende bozulmalar görülmektedir. 

“Stresten kilo aldım.” sürecinin ana hatlarını düşündüğünüzde yapabileceğiniz/yapmak istediğiniz şeyleri kendinizi yargılamadan elinize hemen bir kağıt alıp yazın. Bu sefer bir değişiklik yapıp kısa önerilerde bulunmayalım çünkü motive olmanın ve stresle başa çıkma yollarından en etkilisi kendinizi dinlemek, aynı zamanda Stresi azaltan yiyecekler ile bu süreci destekleyebilirsiniz :) 

Psk. Elif Eşen

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim