Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Stres kilo aldırır mı?

Stres kilo aldırır mı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kilo aldım, stresten hep… Bunu çok duymuşsunuzdur. Peki gerçekten stres kilo yapar mı? Evet, stres kilo aldırır. Stres ve kilo ilişkisinin görünen ve görünmeyen iki yüzü var. Görünen kısmını tahmin edebildiğiniz üzere stresliyken kendini yemeğe vermek. Bu durumu birçok insanda görebiliriz.

Görünmeyen kısmına gelince, o da yine çok duyduğunuz “stresliyken canım hiçbir şey yapmak istemiyor” cümlesinde gizli. Stresli zamanlarda televizyon izlemek ya da dijital mecralardan birinde hipnotize olmuş şekilde vakit geçirmek en çok yapılan yanlışlar. Ki bu durum da stresin düzeyine göre verdiğimiz anlık bir tepki ile yemek yemeyi tetikleyebilir. Bünyeye besin girişi çoğalır ve enerji tüketimi azalırsa da kilo almak kaçınılmaz olur. Hatta bu durum yeme bozukluğuna da yol açabilir. 

Stres durumunda endişe ve korku duygularını hissederiz. Bu duygularla vücut yaradılışı gereği savaşma ya da kaçma tepkisine geçer. Kaçma kurtulma ihtiyacı diğer faaliyetlerin önüne geçer ve vücut stres ile bağlantılı hormonlar salgılar. Bunlardan kilo alımı konusunda en önemlisi kortizol hormonudur. Kaygı bozuklukları ve depresyon ile bozulan kortizol salınımı, vücutta bazı bölgelerde yağ depolanmasına neden olur. 

Vücut kendini tehlikede hissedip kurtulmaya odaklandığı için metabolizma faaliyetlerinde de birtakım değişiklikler olur. Bu durumdan kortizol hormonu gibi glukoz intoleransı ve insülin direnci de etkilenir. Depresyonda ve obezitede bu iki değişkende bozulmalar görülmektedir. Vücut çoğunlukla alarm halinde fiziksel ve psikolojik olarak kendini korumaya yönelecek ve yaşam kalitesine dair diğer süreçleri ertelemeye gidecektir. 

Stresten kilo alma sürecinin ana hatlarını düşündüğünüzde basit bir çözüm önerebiliriz. Yapabileceğiniz veya yapmak istediğiniz şeyleri elinize hemen bir kağıt alıp yazın. Bunu yaparken kendinizi yargılamayın. Bu harekete geçmek için motivasyon yaratacaktır.

Bu sefer bir değişiklik yapıp kısa önerilerde bulunmayalım. Ama unutmayın, motive olmanın ve stresle başa çıkma yollarından en etkilisi kendinizi dinlemektir. Stresi azaltan yiyecekler ile de bu süreci destekleyebilirsiniz. 

Psk. Elif Eşen

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim