Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Spordan Sonra Ne Yemeli?

Spordan Sonra Ne Yemeli?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Egzersiz Yaparken Kas Kitlenizi Kaybetmeyin!

Metabolizmanızın hızlı çalışmasını istiyorsanız düzenli egzersiz şart! Egzersiz yaparken doğru beslenmeme metabolizmanızın hızlanması yerine yavaşlamasına neden olurken kas kitlenizde kayıplarınıza da neden olacaktır. Sıkı ve sağlıklı bir vücut istiyorsak egzersiz sonrası beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Eğer siz de sporda döktüğünüz terin boşa gitmesini istemiyorsanız önerilerimize bir göz atın!

Kompleks Karbonhidrat Tüketimi

Yoğun egzersiz sonrası harcanan enerji karşılığında karnımız çok acıkır. Spor sonrası yıpranan ve enerji depoları boşalan dokuları beslenme oldukça önemlidir. Spor sonrası ilk 30 dakika içerisinde protein alımı kasların beslenmesine yardımcı olacaktır. Yine kaslarda biten glikojen depolarının yenilenmesi için kompleks karbonhidrat tüketimi oldukça önemlidir. Tavuk göğsü veya hindi eti, balık, süzme peynir, barbunya, yumurta, yoğurt, yemişler (fındık, fıstık, badem, kabak çekirdeği) bu ihtiyacınızı karşılayacak besinlerdir. Fakat kasların proteine ihtiyacı olduğu kadar karaciğerlerinizin de karbonhidrata ihtiyacı var. Bu ihtiyacınızı da Yaban mersini, böğürtlen, ahududu, kiraz, çok tahıllı ekmek, kinoa, fasulye, soya fasulyesi, mercimek, kırık bezelye, patates, elma, kayısı, böğürtlen, portakal, muz, üzüm, greyfurt, mısır, esmer pirinç gibi besinlerden karşılamanız vücudunuz için yararlı olacaktır.

Yulaf, Yoğurt ve Meyve Karışımı

Spor sonrası ara öğün zamanınıza denk geliyorsa 1 kase yoğurt ile yulaf ezmeli, meyveli karışım almanız gereken enerji ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacaktır. Yine tokluğunuzu artıracak yulaf kepeği ile hazırlayacağınız krep tarifimize buradan ulaşabilirsiniz.

Tercihiniz Izgaradan Yana Olsun

Spor sonrası ana öğün zamanınız gelmişse tam tahıllı 2 dilim ekmek arasında ızgara tavuklu bir sandviç tercih edebilirsiniz. Spor sonrası kahvaltılık bir şeyler tüketmek daha rahat diyorsanız yumurta oldukça uygun bir tercih olacaktır. Asya usulü yumurta ruloları tarifimiz spor sonrası için güzel bir alternatif.

Sıvı tüketimini de unutmamak gerek.

İdeal su alımı ise şöyle: egzersizden en az 2 saat önce 2 bardak, 15 dakika önce 2 bardak ve egzersiz sırasında her 15 dakikada bir yarım bardak su şeklinde olmalıdır.

Spor sonrası yorgunluk yaşamak istemiyorsanız Omega 3 desteği oldukça önemlidir. Besin destek ürünü olarak kullanabileceğiniz gibi spor sonrası öğününüzde ton balıklı sandviç olarak da omega 3 alımınızı destekleyebilirsiniz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim