Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Spordan Sonra Ne Yemeli?

Spordan Sonra Ne Yemeli?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Metabolizmanızın hızlı çalışmasını istiyorsanız düzenli egzersiz yapmalısınız. Egzersiz yaparken sağlıklı beslenmeme ise yapabileceğiniz en büyük yanlış. Bu metabolizmanızın yavaşlamasına neden olurken kas kitlesinde kayıplara neden olur. Sıkı ve sağlıklı bir vücut istiyorsak egzersiz sonrası beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Sporda döktüğünüz terin boşa gitmesini istemiyorsanız önerilerimize bir göz atın:

Yoğun egzersiz sonrası harcanan enerji sonucu karnımız çok acıkır. Spor sonrası yıpranan ve enerji depoları boşalan dokuları beslenmek oldukça önemlidir. Spor sonrası ilk 30 dakika içerisinde protein alımı kasların beslenmesine yardımcı olacaktır. Tavuk göğsü veya hindi eti, balık, süzme peynir, barbunya, yumurta, yoğurt, yemişler (fındık, fıstık, badem, kabak çekirdeği) bu ihtiyacınızı karşılayacak besinlerdir. 

Yine kaslarda tükenen glikojen depolarının yenilenmesi için kompleks karbonhidrat tüketimi de önemlidir. Kaslar kadar karaciğerlerinizin de karbonhidrata ihtiyacı var. Bu ihtiyacınızı da yaban mersini, böğürtlen, ahududu, kiraz, çok tahıllı ekmek, kinoa, fasulye, soya fasulyesi, mercimek, kırık bezelye, patates, elma, kayısı, böğürtlen, portakal, muz, üzüm, greyfurt, mısır, esmer pirinç gibi besinlerden karşılamanız vücudunuz için yararlı olacaktır.

Spor sonrası ara öğün zamanınıza denk geliyorsa 1 kase yoğurt ile yulaf ezmeli, meyveli bir karışım almanız gereken enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacaktır. Yine tokluğunuzu artıracak yulaf kepeği ile hazırlayacağınız krep tarifimize buradan ulaşabilirsiniz.

Spor sonrası ana öğün zamanınız gelmişse tam tahıllı 2 dilim ekmek arasında ızgara tavuklu bir sandviç tercih edebilirsiniz. Spor sonrası kahvaltılık bir şeyler tüketmek daha rahat diyorsanız da yumurta oldukça uygun bir tercih olacaktır. Yumurta ruloları tarifimiz spor sonrası için güzel bir alternatif.

İdeal su alımı ise egzersizden en az 2 saat önce 2 bardak, 15 dakika önce 2 bardak ve egzersiz sırasında her 15 dakikada bir yarım bardak su şeklinde olmalıdır.

Spor sonrası yorgunluk yaşamak istemiyorsanız Omega-3 desteği oldukça önemlidir. Besin destek ürünü olarak kullanabileceğiniz gibi, spor sonrası öğününüzde ton balıklı sandviç tercih ederek de Omega-3 alımınızı destekleyebilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 

 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim