Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Soya Sütü: Faydaları ve Zararları

Soya Sütü: Faydaları ve Zararları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Soya sütü, bakliyatlar içerisindeki soya fasulyesinin ıslatılıp öğütülmesinin ardından, süzülme işlemi gerçekleştirilerek elde edilen bir üründür. A, D ,E vitaminleri ve riboflavin yönünden zengin bir besin kaynağıdır. Ayrıca yüksek protein içeriği sayesinde ilgi gören soya sütünün 1 bardağında yaklaşık 8-10 gr protein bulunmaktadır. 

Soya sütünün genistein ve daidzein başta olmak üzere içerdiği fitoöstrojenlerden zengin olması sebebiyle, kadınlarda menopoz sonrasında meydana gelen ateş basması, ani terlemeler gibi semptomları azalttığı görülmüştür. Fitoöstrojen içeriği aynı zamanda meme kanseri riskini azalttığı gibi iyi kolesterolün yükselmesine yardımcı olur. 

Laktoz içermeyişiyle, özellikle laktoz intoleransı olan kişiler için iyi bir alternatif oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, son dönemlerde gerek yetişkinlerde gerekse bebeklerde inek sütü proteini alerjisine sık rastlanmaktadır. Bebeklerinin bu proteine karşı alerjisi bulunan emziren anneler ve yine inek sütü proteini alerjisi olan yetişkinler soya sütünü tercih edebilir. 

Soya sütünün faydalarından biri de, bitkisel kaynaklı oluşunun lif oranın yükselmesine etkisidir. Ayrıca hayvansal bir besin olmadığı için doymuş yağ ve kolesterol içermez ve hastalıklara karşı koruyan fitokimyasallar yönünden zengindir. 

Yapılan bazı çalışmalar soya sütü tüketenlerin daha kolay kilo kaybettiklerini göstermektedir. İçeriğinin insülin regülasyonu ve yağ metabolizması üzerindeki olumlu etkilerinin kilo kaybını desteklediği görülmüştür. Siz de zayıflamak istiyorsanız seçiminizi soya sütünden yana kullanabilirsiniz. 

Soya sütü inek sütüne kıyasla daha az kalsiyum içerir. Bu nedenle soya sütü tüketenlerde, kalsiyumun beslenme programına eklenmesi gerekmektedir. 

Fitoöstrojenler göğüs kanseri ilacı Tamoksifen'in etkinliğini azaltabilir, dolayısıyla bu ilacı alanlar soya sütü tüketirken dikkatli olmalıdır. 

Dyt. Mine Bilge Sefacı 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim