Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

Soğan Kokusu Nasıl Geçer?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Mısırda işçilerin gücünü arttırdığına, Romalılarda cesaret kazandırdığına, Çin’de bakteri kaynaklı enfeksiyonları ve nefes problemlerini tedavi ettiğine inanılan, geçmişten günümüze pek çok yerde kullanılan soğan bizim sofralarımızın da vazgeçilmez unsurlarından biridir.

Damağımızda bıraktığı tat bir yana vücuda olan faydaları da soğanı sofralarımızdan hiç eksiltmemiz gerektiğini gösteriyor. Soğan; yağ yakıcı, damarları açıcı, idrar ve ödem söktürücü olduğu için zayıflamaya da katkı da bulunuyor.

Ancak soğanı çiğ yada pişmiş olarak farketmeden çok miktarda tüketen bir toplum olarak hiç hoşlanmadığımız ve çok rahatsız olduğumuz bir durum var, o da çiğ soğanın ağızda bıraktığı koku.

Çiğ soğanın ağızda bıraktığı o kokunun nedeni, soğanın içindeki kükürtsü bileşenlerdir. Çiğ soğan sindirildiği zaman koku molekülleri kan dolaşımı yoluyla ciğerlere ulaşır ve nefes verildiğinde kötü soğan kokusu yükselmeye başlar.

Soğan kokusundan kurtulmanın en etkili yolu, soğanları pişirerek yemektir. Çiğ soğan yemek isteyenler sizler için bulduğumuz bu yöntemleri deneyerek ağzınızdaki soğan kokusundan kurtulabilirsiniz.

  1. Yeşil çay, soğan kokusuna son derece etkilidir. Yeşil çayın içeriği polifenoller ve soğanda bulunan kükürtsü bileşenleri yok edebilen güçlü antioksidanlar bakımından oldukça zengindir.
  2. Limonun ekşi tadı ağızdaki soğan kokusunu etkisiz hale getirmeye yardımcı olabilir. Limon ayrıca kötü nefese neden olan tüm bakterileri öldüren antibakteriyel özelliklere sahiptir.
  3. Sütün yapısında bulunan yağ içeriği ile kötü nefese neden olan soğandaki kükürt yok edilir. Bu yüzden tam yağlı sütler yağsız sütlere oranla daha iyi sonuç verirler.
  4. Kakulenin güçlü aroması soğan kokusunu maskeleyerek hızlı bir şekilde kokunun ağızdan yok olmasını sağlar ve nefesi tazeler.
  5. Hardal sosunun kendine has sert aroması soğan kokusunu anında kamufle eder.

Soğanla ilgili bilmeniz gereken bir nahoş durum daha var. Kesin kanıtlanmamakla birlikte soğan anne sütünün tadını değiştirebilir. Bu durum bazı bebeklerde huzursuzluk (gaz oluşturması, emmeyi reddetme gibi) yaratabilir. Bebeğinizde ciddi birtakım huzursuzluklar gelişirse, soğan emzirme döneminde az sıklıkla tüketilmeli ya da hiç tüketilmemelidir.

Soğanın faydalarından en lezzetli şekilde yararlanmak istiyorsanız sizin için hazırladığımız gurme tariflerimizden soğan dolmamızı tavsiye ederiz :) 

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim