Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Şişmanlatan Nedenler Nelerdir?

Şişmanlatan Nedenler Nelerdir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Hızlı yemek!
Yemekleri hızlı ve acele yemek, az çiğnemek sizi şişmanlatan en önemli neden, eğer dengeli tüketerek sofradan doyarak kalkmak istiyorsanız yavaş yavaş yemek yemeyi öğrenmek gerekiyor.

Tek tip beslenmek!
Tüm gün boyunca sadece et yemek yada sadece sebze ve meyve ile beslenmek sağlıklı beslenme olarak adlandırılamaz. Her besin farklı besin öğesi içeriğine sahiptir, tek tip beslenme ile vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri alamamasına sebep oluruz ve monotonluğa neden olur, sıkıcıdır. İhtiyacımız olan besin öğelerimizi tüm gıdalardan dengeli bir şekilde tüketerek beslenmemiz önemli!

Şekerli içecekler!
Kola, hazır meyve suları gibi şeker eklenmiş yiyecekler kan şekerinizi çok hızlı yükseltip, hızlı düşürür, bu durum da sizin hem yüksek enerji almanıza hem hızlı acıkmanıza hemde beraberinde artan kilolara neden olur!

Tek tabaktan yemek!
Tek bir tabaktan yemek yemek, kendinize tabak almamanız fark etmeden fazla tüketmenize neden olur. Yemek tabağınızı küçük tutarak tüketeceğiniz porsiyonu tabağınıza alın, bu sayede ne kadar yemek yediğinizin farkında olacaksınız.

Gece Yemek!

Vücudumuzun biyolojik bir saati vardır, metabolizmamızın en çok enerji harcadığı ve en düşük enerji harcadığı saatler. Akşam saatlerinde özellikle yatmadan hemen önce ve uyku arasında yüksek kalorili yemekler veya içecekler tüketmek kiloya davetiye çıkarır.

Fazla tuz kullanmak!
Fazla tuz vücudunuzda fazladan su tutulmasına yani ödeme neden olur, bu durumda tartıda istemediğiniz kilolara! Ayrıca fazla tuz kullanımı iştahınızında artmasına neden olarak fazla yemenize sebep olur.

Televizyon eşliğinde yemek yemek!
Televizyon karşısında yemek ne kadar yemek yediğinizi anlamamanıza neden olur. Doyduğunuz da anlaşılamayacağı için tüketimleriniz artar. Yemeğinizi mutfakta televizyonsuz bir şekilde tüketmeye çalışın!

Öğün atlamak!
Annenizin, kahvaltı etmeniz için söylediği onlarca söze kulak verme zamanı! Sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamak fit kalmanın en önemli koşulu. Yine gün içerisinde atladığınız öğünler metabolizmanızda yavaşlamalara neden olacaktır.

Tüm bunları sizler için araştıran Rafinera ile en kolay yoldan sağlıklı beslenmek isterseniz kampanyalarımıza bir göz atmanızı öneririz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim