Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sıcaklara Karşı Besinlerle Savaşın

Sıcaklara Karşı Besinlerle Savaşın
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim
Bol Su İçin!
 
Su kaybı sağlığımız için kesinlikle önüne geçmemiz gereken bir durumdur. Artan su kaybı şiddetli halsizlik ve sıcak çarpmasına neden olabilr. Bu oran yüzde 20’ye çıktığında ise yaşamımız bile tehlikeye girer. Bu durum özellikle bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmayan hamile, yaşlı ve çocukları etkiler. Bu nedenle daha fazla su içmek için harekete geçin.
 
Susamayı beklemeden su tüketin ve mutlaka düzenli için. Ayrıca su tokluk hissi yarattığı için kilo vermeye yardımcıdır. Öğünlerden önce içilen su, atıştırmalıkları dikkat çekici oranda azaltmaktadır.
 
Su İçmeyi Sevmiyorsak Ne Yapmalıyız? 
 
Su tüketmeyi sevmiyorsanız kendi lezzetinizi ekleyerek tüketmeyi deneyebilirsiniz; suyun içine salatalık, elma, havuç, karpuz parçaları, nane veya çilek dilimleri ekleyebilirsiniz.
Kan şekerimizi dengeleyen çubuk tarçın, aroması yüksek olan portakal kabuğu veya elma kabuğu bu suların vazgeçilmezleri.
 
Ağır Yemeklerden Uzak Durun!
 
Yaz aylarında hazımsızlık sık görülen bir sorundur. Ağır yemekler, kızartmalar, tepeleme doldurulmuş tabaklar, gece boyunca sıcak hava ile olan mücadelenize, mide problemleri ile mücadelenin de eşlik etmesine sebep olur.
 
Aşırı yağlı gıdalar, kızartmalar yerine ızgara, buğulama, haşlama olarak hazırlanmış yağı alınmış etleri tercih etmeye özen gösterin.
 
Öğün Atlamayın!
 
Sıcak havalar nedeni ile iştahınız kapansa dahi öğün atlamayın, hafif gıdalar ile öğünlerini mutlaka tüketin. Unutmayın atladığınız her öğün metabolizmanızı %60'lara kadar yavaşlatabilir. Ayrıca günde sadece 2-3 öğün veya daha az sıklıkta beslenenlerde düzensiz kan şekeri salgılanması, daha fazla açlık hissi ve kilo problemi görülmekte.
 
Yiyeceklerinizi Günlük Hazırlayın
 
Sıcaklarla beraber artan besin zehirlenmelerine dikkat edin! Havaların aşırı ısınması yiyeceklerin kolay bozulmasına neden olur. Bu nedenle yiyeceklerinizi olabildiğince günlük olarak küçük porsiyonlar ile hazırlayın, eğer kalan yiyeceğiniz var ise buzdolabına koymayı ihmal etmeyin. Özellikle kremalı ve mayonezli besinler tüketmemeye çalışın.
 
Öğün Saatlerine ve Düzenine Dikkat! 
 
Yazın, gündüzlerin uzun gecelerin kısa olması ve tatil dönemleri yaşam düzeninizin ve öğün saatlerinizin değişmesine sebep olur.
 
 
 
 
İradenizi Koruyun !
 
 
Tatlı büfesi mi o? Havaların ısınması ile tatil planları da yapılmaya başladı. Tatilinizde her şey dahil bir otel tercih ettiyseniz iradenize biraz hakim olmak sizi güçlendirecek. Sürekli ikram edilen pideler, hamburgerler, tatlılar sizi sınayacak, sakın yılmayın! Yemek alırken tatlı büfesini es geçin görmezseniz, tüketmezsiniz de.
 
 
Yazın Vazgeçilmezi ‘Dondurma’
 
Sıcak havalarda kan şekerinin hızla yükselip, hızla düşmesine sebep olan yağlı, şekerli, ağır tatlılar yerine dondurma veya sütlü tatlılar tüketmeyi tercih edin. Serinletici, güzel lezzetiyle 7’den 70’e afiyetle yenen dondurma farklı çeşitleriyle de herkesin beğenisini kazanabilir. Kalori dengesi için tercihiniz meyveli veya sade dondurmalardan yana olmalı.
 
Sıcak yaz günlerinde ferahlamak için en tatlı seçim Rafinera’nın gurme tariflerinden chia tohumlu ananaslı puding :)
 
Dyt. Mine BİLGE
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim