Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Selülitten Kurtulmanın Doğal Yolları

Selülitten Kurtulmanın Doğal Yolları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Tatil sezonu açıldı. Zayıf-kilolu ayırt etmeden çoğu kişinin ortak derdi yine selülit. Araştırmalara göre selülitin oluşma nedeni, vücutta bulunan doku ve yağların dengesiz veya sorunlu olması. Şimdi gelin, selülitlerin azalmasına veya oluşumunun engellenmesine yardımcı olan besinlere birlikte göz atalım:

Ananas: En popüler tropik meyvelerden biri olan ananas tam bir vitamin ve mineral deposu ve lif kaynağıdır. İçerdiği bromelain sayesinde sindirimi hızlandırmaya yardımcı olmakla kalmaz, vücutta meydana gelebilecek olan inflamasyon ve ödemi de etkili bir biçimde azaltır. Ödem söktürücü özelliğinden dolayı selülite karşı savaşan ananasın meyve şekeri içerdiğini göz önünde bulundurarak kontrollü miktarda tüketebilirsiniz.

Kuşkonmaz: Doğal bir ödem söktürücü ve toksin attırıcı olan kuşkonmaz selülit oluşumunu engeller.

Yağlı balıklar: Somon gibi yağlı balıklarda bolca bulunan Omega-3, damarları genişleterek kan akışının ve dolaşımının rahatlamasına katkıda bulunur. Bu da selülit oluşumunu azaltır.

Zencefil: Antienflamatuar etkisi de güçlü olan zencefil kan damarında plakların oluşumunun önüne geçer. Aynı zamanda kanı inceltici etkisinden dolayı dolaşımı ve kan akışını rahatlatır.

Keten Tohumu: Omega 3 ve alfa linoleik asidin iyi bir kaynağı olan keten tohumu antienflamatuar özelliği sayesinde selülit oluşumunun önüne geçer. Yoğurt veya salatanıza karıştırarak tüketebilirsiniz.

Kereviz: İçeriğindeki vitaminler ve mineraller sayesinde kan damarlarının kasılmasını engelleyerek dolaşımın rahatlamasını sağlar.

Muz: Muz cilde iyi geldiği bilinen çinko benzeri mineraller içerir. Muzun içerdiği potasyum, kan akışını hızlandırır.

Domates: Domateste bulunan likopen adlı, domatese canlı kırmızı rengini veren antioksidan kan dolaşımını canlandırmaya da yardımcıdır.

Yeşil çay: İçeriğindeki kateşin ile yağ yakımını hızlandıran yeşil çayın çok güçlü anti-aging etkisi bulunur. Yeşil çay düzenli tüketilirse (günde 2-3 fincan) metabolizmayı hızlandırarak yağ oluşumunu azaltır. Yeşil çay tüketildikten 30 dakika sonra damarlardaki dolaşım hızlanır ve böylece selülit oluşumunu engellenir.

Aslında gördüğünüz gibi selüliti engellemenin en iyi ve en etkili çözümü sağlıklı besinler ile düzenli beslenmekten, yani kısacası mutfaktan geçiyor. Bu besinleri bolca içeren bir anti selülit diyeti için de sitemizde bir başka makalemiz var.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim