Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Şeker Yerine Tatlandırıcı Kullanımı

Şeker Yerine Tatlandırıcı Kullanımı
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Tatlandırıcılar Güvenli mi?
Şeker hastaları için tasarlanan ancak kilo vermek isteyen damak tadı ve tatlı aşıklarının da vazgeçilmezi haline gelen tatlandırıcıların güvenliği sık tartışılan sağlık konularındandır. Son yıllarda sayısı artan diyabet hastaları, obezite ve kanser hastaları, kalp damar sağlığı problemleri olanlar, metabolik sendrom gelişen bireylere şekeri hayatlarından çıkarmalarını eğer bunu başaramıyorlarsa şeker yerine alternatif olan tatlandırıcı kullanmalarını öneriyoruz.

Doğal Tatlandırıcılar Sükraloz ve Stevia
Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde, gebe ve emziren bayanların, çocukların dahi rahatlıkla tüketebileceği sükraloz ve stevia etken maddeli doğal tatlandırıcılar üretilmektedir. Tüketicilerin aklında zaman zaman soru işaretleri yaratmasına rağmen, sağlık açısından değerlendirildiğinde enerji vermeyen tatlandırıcılarla hazırlanmış yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinin herhangi bir sakıncası olmadığı yapılan araştırmalarla da desteklenmektedir ancak kullanım bireysel tercihe bağlı olarak değişmektedir.

Günlük Tüketebileceğiniz Üst Sınır Önemli

National Cancer Institute’nün yaptığı detaylı inceleme ardından yaptığı açıklamaya göre önerilen dozlarda tüketilen tatlandırıcıların sağlığa zararlarını gösterebilecek bilimsel kanıtlar yoktur. Fenilketonürililerin aspartame kullanımına getirilen yasak dışında özellikle doğal tatlandırıcıların kullanımı sıkıntı yaratmamaktadır. FDA’in sağlıklı olarak onayladığı 5 farklı tatlandırıcı için belirlediği güvenli porsiyon miktarlarına göre günlük tüketilecek üst limitinizi bilerek sağlığınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Kabul edilebilir günlük alımlar, yan etkilerin görülebileceği miktarların 100 kat altında tutularak hesaplanmıştır. Günlük hayatımızda bu dozlara ulaşmak pek mümkün olmamaktadır ancak litrelerce tatlandırıcı içeren diyet içecekler ile paket paket diyet bisküvi tüketilip, içilen her çay ve kahveye 1-2 tabletten daha fazla miktarda tatlandırıcı eklemesi yapılırsa bu değerlere ulaşılabilir. Bu nedenle hep bahsettiğimiz miktar kontrolü sağlayarak tatlandırıcı kullanımına dikkat edilmeli, tatlandırıcı tercihi olarak acı tat vermeyen doğal tatlandırıcılar tercih edilmelidir. Herhangi bir hastalığınız yoksa ve tatlı tüketimi ile ilgili hala şüpheleriniz varsa sizler için araştırdığımız Diyet Yaparken Tatlı Tüketebilir miyim? yazımıza göz atabilirsiniz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim