Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Şeker Yerine Tatlandırıcı Kullanımı

Şeker Yerine Tatlandırıcı Kullanımı
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Son yıllarda sayısı artan diyabet hastalarına, obezite ve kanser hastalarına, kalp damar sağlığı problemleri olanlara, metabolik sendrom gelişen bireylere şekeri hayatlarından çıkarmalarını, eğer bunu başaramıyorsa şeker yerine alternatif olan tatlandırıcı kullanmalarını öneriyoruz. Aslında şeker hastaları için tasarlanan, ancak kilo vermek isteyen tatlı aşıklarının da vazgeçilmezi haline gelen tatlandırıcıların güvenliği sık tartışılan sağlık konularındandır. 

Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde, gebe ve emziren bayanların, çocukların dahi rahatlıkla tüketebileceği sükraloz ve stevia etken maddeli doğal tatlandırıcılar üretilmektedir. Tüketicilerin aklında zaman zaman soru işaretleri yaratmasına rağmen, sağlık açısından değerlendirildiğinde enerji vermeyen tatlandırıcılarla hazırlanmış yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinin herhangi bir sakıncası olmadığı yapılan araştırmalarla da desteklenmektedir. Kullanımları ise bireysel tercihe bağlı olarak değişmektedir.

National Cancer Institute’nün yaptığı detaylı incelemeye göre önerilen dozlarda tüketilen tatlandırıcıların sağlığa zararlarını gösterebilecek bilimsel kanıtlar yoktur. Aspartame kullanımına getirilen sınırlama dışında özellikle doğal tatlandırıcıların kullanımı sıkıntı yaratmamaktadır. 

FDA’in sağlıklı olarak onayladığı 5 farklı tatlandırıcı bulunmaktadır. Bunlar asesülfam-K, aspartam, sakarin, sükralaz ve neotamedir. Bu tatlandırıcılar için belirlenen güvenli porsiyon miktarlarına göre günlük tüketilecek üst limitinizi bilerek sağlığınızı kontrol altında tutabilirsiniz. 

Rahat olun, kabul edilebilir günlük alımlar, yan etkilerin görülebileceği miktarların 100 kat altında tutularak hesaplanmıştır. Günlük hayatımızda bu dozlara ulaşmak pek mümkün olmasa da, litrelerce tatlandırıcı içeren diyet içecekler ile paket paket diyet bisküvi tüketilip, içilen her çay ve kahveye 1-2 tabletten fazla eklemek tabi ki sakıncalı.Bu nedenle hep bahsettiğimiz miktar kontrolü sağlayarak tatlandırıcı kullanımına dikkat edilmeli, tatlandırıcı tercihi olarak acı tat vermeyen doğal tatlandırıcılar tercih edilmelidir. 

Herhangi bir hastalığınız yoksa ve tatlı tüketimi ile ilgili hala şüpheleriniz varsa, sizler için araştırdığımız diyet yaparken tatlı tüketebilir miyim? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim