Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Salep İçmek Yararlı mı?

Salep İçmek Yararlı mı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kış aylarının vazgeçilmezlerinden biri olan salep, sıkça tercih edilen, içimizi ısıtan vazgeçilmez bir keyif kaynağıdır. Peki bu keyifle içilen salep neden yapılır? Salep orchidaceae (orkideler) familyasının bir türünün toprak altı yumrularından elde edilen toz ve bundan üretilen içecektir. Tercih edilmesinde vücut ısısını artırarak, soğuktan korumasının büyük rolü vardır. 

Salebin bileşiminde nişasta, şeker, misülaj ve azotlu maddeler bulunuyor. Sütle pişirilerek yapılan salep ise kalsiyum ve protein bakımından zengin bir içeceğe dönüşür. Kısacası salep faydaları ile sadece içimizi ısıtan sıcak bir içecekten çok daha fazlası! 

Özellikle mide rahatsızlıklarında etkili olan salep, hazmı kolaylaştırarak mideyi rahatlatıyor. Bunun yanı sıra tarçınla tüketiminde ise özellikle üst solunum yollarında etkili oluyor. Tarçın ile tüketilen salep ayrıca tarçının kan şekeri dengelenmesini sağladığı için tokluk hissi veriyor ve tatlı isteğini azaltıyor. İşte salebin faydalarından diğerleri:

  • Kabızlığı önler.
  • Öksürük ve bronşit tedavisinde destek olarak kullanılabilir.
  • Vücut sıcaklığını artırır.
  • Soğuk algınlığına karşı vücut direncini artırır.
  • Zihnin çalışma gücünü arttırır.
  • Yağ yakma hızınızı arttırır.
  • Düşük kalorili bir içecek olduğundan diyet yapanların tercih sebebidir.

Diyet yapanlar dikkat! Şekerli hazırlanan tarçınlı salep kan şekerinizi dengesizleştirir ve sizi acıktırır. Bu nedenle evde stevia veya sükroloz etken maddeli tatlandırıcılar ile lezzetlendirilmiş salep hazırlamak hem tatlı isteğinizi giderir, hem de tok tutar.

Sahlep içilecek en doğru zaman öğlen ve akşam arasındaki ara öğününüz olacaktır. Bu aralıkta tükettiğiniz fındık parçaları ile süslediğiniz 1 bardak tarçınlı salep, iyi bir ara öğün olarak sizi tok tutar ve akşam daha az yemenize yardımcı olur.

İçimizi ısıtan bu sağlıklı içeceği evde hazırlamaya ne dersiniz? Evde salep yapımının detaylarını sizler için araştırdık :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim