pix
Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sağlıklı Yaşamın Sırrı Güçlü ve Sağlıklı Kemikler

Sağlıklı Yaşamın Sırrı Güçlü ve Sağlıklı Kemikler

Sağlıklı Yaşamın Sırrı Güçlü ve Sağlıklı Kemikler
Sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmanın en önemli unsuru sağlıklı ve düzenli beslenmeden geçiyor.

Güçlü ve sağlıklı iskelet yapısı erken yaşlarda oluşur. Ancak yaşamımız boyunca alışkanlık haline getirdiğimiz beslenme ve yaşam tarzımız da ilerleyen yaşlarda kemik sağlığını belirlemede önemli rol oynar.

Kemik Sağlığını Etkileyen Faktörler

Kemik ağırlığı kalıtım, cinsiyet, beslenme, hormonal durum, egzersiz, vücut ağırlığı, alkol tüketimi ve sigara gibi faktörlerden etkilenir. En önemli unsur ise, insanlar arasındaki farklılığın %70-75'inin nedeni olan genetiktir. Fakat beslenme ve fiziksel aktivite gibi değiştirilebilir unsurlar, kemik gelişimi ve kemik kaybının azalmasında önemli bir rol oynar.

Sağlıklı ve Güçlü Kemikler İçin D Vitamini
D vitamini ince bağırsaklardan kalsiyum ve fosforun emilimini düzenleyerek kemik ve kas sağlığı üzerinde etkili olur.

D vitamini yetersizliğinde, besin yoluyla alınan kalsiyumun ancak %30’u emilebilmektedir. Dolayısıyla kandaki kalsiyum seviyesi düşer. Buna önlem olarak paratroid hormon salgılanır. Paratroid hormonu ise kemiklerdeki kalsiyumun kana geçmesini sağlar. Kemiklerin kalsiyum yoğunluğu azaldığı için kemik erimesi, raşitizm gibi hastalıklara neden olmaktadır.

Ayrıca araştırmalar D vitamini eksikliğinin prostat ve meme kanserine yakalanma riskini artırdığını söylemektedir.

D Vitamini İçeren Besinler
D vitamininin en önemli kaynağı güneş ışığıdır. Günde 15- 30 dakika güneşlenmek yeterli miktarda D vitamini almamızı sağlayacaktır.

Kış aylarında ise D vitamini kaynağımızı yiyecekler oluşturmalıdır. D vitamininin en zengin besin kaynağı balıktır. Özellikle somon, sardalya, ton balığı gibi yağlı balıklar ile balık yağları yüksek miktarda D vitamini ihtiva ederler. Yumurta, süt ve süt ürünleri, karaciğer, ve mantar da bir miktar D vitamini içermektedir.

Sağlıklı ve güçlü kemiklere sahip olamamanızın önemli nedenlerinden biri de fazla kilodur. İdeal kilonuzu öğrenip, sizin için en uygun kalori paketlerimizden faydalanarak yarına sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz :)

Dyt. Mine BİLGE