Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sağlıklı Yaşamın Sırrı Güçlü ve Sağlıklı Kemikler

Sağlıklı Yaşamın Sırrı Güçlü ve Sağlıklı Kemikler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sağlıklı yaşamın sırrı güçlü ve sağlıklı kemiklerde gizlidir. Sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmanın en önemli unsuru da sağlıklı ve düzenli beslenmedir. Güçlü ve sağlıklı iskelet yapısı erken yaşlarda oluşur. Bunun yanı sıra alışkanlık haline getirdiğimiz beslenme ve yaşam tarzımız da ilerleyen yaşlarda kemik sağlığının belirlenmesinde önemli rol oynar.

Kemik ağırlığı kalıtım, cinsiyet, beslenme, hormonal durum, egzersiz, vücut ağırlığı, alkol tüketimi ve sigara gibi faktörlerden etkilenir. En önemli etken ise, insanlar arasındaki farklılığın %70-75'inin nedeni olan genetiktir. Fakat beslenme ve fiziksel aktivite gibi değiştirilebilir unsurlar, kemik gelişimi ve kemik kaybının azalmasında önemli bir rol oynar.

D vitamini de ince bağırsaklardan kalsiyum ve fosforun emilimini düzenleyerek kemik ve kas sağlığı üzerinde etkili olur. D vitamini yetersizliğinde, besin yoluyla alınan kalsiyumun ancak %30’u emilebilmektedir. Dolayısıyla eksikliğinde kandaki kalsiyum seviyesi düşer. Buna önlem olarak paratroid hormonu salgılanır. Paratroid hormonu ise kemiklerdeki kalsiyumun kana geçmesini sağlar. Kemiklerin kalsiyum yoğunluğu azaldığı için kemik erimesi, raşitizm gibi hastalıklar yaşanabilmektedir. Ayrıca araştırmalar D vitamini eksikliğinin prostat ve meme kanserine yakalanma riskini artırdığını söylemektedir.

D vitamininin en önemli kaynağı güneş ışığıdır. Günde 15- 30 dakika güneşlenmek yeterli miktarda D vitamini almamızı sağlayacaktır. Kış aylarında ise D vitamini kaynağımızı yiyecekler oluşturmalıdır. D vitamininin en zengin besin kaynağı balıktır. Özellikle somon, sardalya, ton balığı gibi yağlı balıklar ile balık yağlarında yüksek miktarda D vitamini bulunur. Yumurta, süt ve süt ürünleri, karaciğer, ve mantar da bir miktar D vitamini içermektedir.

Güçlü ve sağlıklı kemiklere sahip olamamanın önemli nedenlerinden biri de fazla kilodur. İdeal kilonuzu öğrenip, sizin için en uygun kalori paketlerimizden faydalanarak yarına sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim