Sipariş Ver
pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sağlıklı Beslenmede Ara öğün Neden Önemli?

Sağlıklı Beslenmede Ara öğün Neden Önemli?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin altın kuralı 3 ana, 3 ara öğün yapmaktır. Ancak bunu her ne kadar bilsek de baktığımızda bir çoğumuz ara öğünlerimizi yapmıyoruz.

Kan Şekeriniz Dengelenir

Planlanmayan atıştırmalıklar bel bölgesine yağ olarak geri dönüş sağlarken, planlı ara öğünler tam tersini yapar. Gün içinde birkaç küçük öğün ve atıştırmalık tüketen kişiler açlığı daha fazla kontrol edebilip, daha kolay kilo verebilirler. Ara öğün yapmamızdaki ilk amacımız kan şekerimizi dengede tutup çabuk acıkmayı ve bir sonraki öğünde çok fazla yemeyi engellemektir. Atladığımız her öğünden bir sonraki öğüne kadar çok acıkır ve karşımıza çıkan her yemeği zaralı zarasız demeden miktar kontrolü yapmadan tüketiriz. Bu nedenle gün içerisinde açlık durumunuza göre 2-3 saat aralıklar ile öğünlerinizi tüketin, kan şekeri dengenizi sağlayarak açlık yaşamadan kilo verin.

Ani Tatlı Krizlerine Sağlıklı Çözüm

Ara öğün yapmamanın bir diğer avantajı ise ani tatlı isteklerini azalması hatta ortadan kaldırması olacaktır. Ayrıca ara öğün yaparak sık sık beslenmeyi alışkanlık haline getirecek ve buna bağlı olarak metabolizma hızımız da artacaktır. Metabolizma hızımızın artmasına bağlı olarak da kilo kaybımız hızlanacaktır. Bunlarla beraber ara öğün yapalım da ne yersek yiyelim demiyoruz, ara öğünlerde ne tür besinler tüketildiği de çok önemlidir. Bu nedenle sık ama az beslenmeli ve ara öğün denildiğinde akıllara ilk gelen abur-cubur besinler yerine sağlıklı besinleri tercih etmelisiniz.

Ara Öğün Seçenekleri

Kuru veya taze meyveler, ceviz-fındık-fıstık gibi yağlı tohumlar, light bisküvi-krakerler, leblebi, grisini, küçük peynirli sandviç gibi besinler ara öğünler için hem sağlıklı hem hafif alternatiflerdir. Yine haftada 3 gün sütlü tatlı veya dondurmayı ara öğün olarak tercih edebilirsiniz. Öğle ile akşam öğünleri arasındaki zaman daha uzun bir süreyi kapsadığı için bu ikindi ara öğününüzü biraz daha yüksek enerjili ama dengeli bir ara öğün olarak tüketmeyi tercih edin.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeniz adına tüm bunları sizler için düşünen bir Rafinera var! Kampanyalarımıza bir göz atıp size uygun paketi seçerek ailemize katılabilirsiniz :)

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim