Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sağlıklı Beslenme ve Ara Öğün

Sağlıklı Beslenme ve Ara Öğün
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Tariflerde, restoranlarda, yemekle ilgili heryerde karşınıza çıkan şu sağlıklı snack ne demek diye düşündünüz mü? Snack öğün arasında tüketilmesi faydalı olan atıştırmalıklara verilen addır. 

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin en temel kuralı uzun süre aç kalmamaktır. Şehir yaşamında ana yemekler birbirilerini 6-7 saatle takip ettikleri için kesinlikle ara öğün tüketmeniz gerekir.  Planlanmayan sağlıksız atıştırmalıklar hemen acıktırırken planlı ara öğünler tam tersini yapar. Gün içinde ara öğün tüketen kişiler açlıklarını daha rahat kontrol eder ve daha kolay kilo verirler.

Buna rağmen çoğu kişi, sırf açlığa dayanabiliyor diye, özellikle de diyette ara öğünleri atlar. Gelin ara öğün neden olmazsa olmaz, bir daha hatırlayalım:

Ara öğün yapmamızdaki ilk amacımız öğün atlamadan kan şekerimizi dengede tutup çabuk acıkmayı ve bir sonraki öğünde çok fazla yemeyi engellemektir. Atladığımız her öğünden bir sonraki öğüne kadar geçen sürede çok acıkır ve karşımıza çıkan her yemeği miktar kontrolü yapmadan tüketiriz. Bu nedenle siz siz olun öğün atlamayın. Gün içerisinde açlık durumunuza göre 2-3 saat aralıklar ile öğünlerinizi tüketin, kan şekeri dengenizi sağlayarak açlık yaşamadan kilo verin.

Ara öğün yapmamızın bir diğer avantajı ise ani tatlı krizlerinin azalması hatta ortadan tamamen kalkmasıdır. Ara öğünler sayesinde sık sık beslenmeyi alışkanlık haline getirmek  metabolizma hızımızı da arttıracaktır. Metabolizma hızımızın artması daha hızlı kilo kaybı demektir.

Tabii ki ara öğünde ne yersek yiyelim demiyoruz, ne tür besinler tükettiğiniz de çok önemlidir. Bu nedenle sık ama küçük porsiyonlarla beslenmeli ve ara öğünlerde abur-cubur besinlerden uzak durup sağlıklı atıştırmalık tariflere yönelmelisiniz. Gurme tarifler köşemiz bu alternatiflerle dolu!

Kuru veya taze meyveler, ceviz-fındık-fıstık gibi yağlı tohumlar, light bisküvi-krakerler, leblebi, grisini, küçük peynirli sandviç gibi besinler ara öğünler için hem sağlıklı hem hafif alternatiflerdir. Yine haftada 3 gün hafif sütlü tatlıları da ara öğün olarak tercih edebilirsiniz. Öğle ile akşam öğünleri arasındaki zaman daha uzun bir süreyi kapsadığı için bu ara öğününüzü biraz daha yüksek enerjili geçirmeyi de tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeniz adına tüm bunları sizler için düşünen Rafinera her zaman yanınızda. Kampanyalarımıza bir göz atıp size uygun paketi seçerek ailemize hemen katılabilirsiniz :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim