Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sağlıklı Beslenme Önerileri

Sağlıklı Beslenme Önerileri
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kilo vermenin sihirli yolu: Hayatımızın her alanında olduğu gibi dengeyi sağlayabilmek! Fit bir görünüm istiyorsanız birinci sırada yapmanız gereken kendinizi önemsemek olsun, ardından gelen adım ise kararlı olmak! Kilo vermek için kararlı olmak istiyorsanız kendinizi motive edecek bir neden bulun. Kan değerlerimi düzeltmeliyim, 'O kıyafetin içine gireceğim' gibi... Belirli kararlar vermek size netlik kazandırır ve başarıya ulaşmanız için motivasyonunuzu hep yüksek tutar.

Geç Yenen Yemeklere Dikkat!
Gecelerin uzamaya başlaması ile birlikte akşam yemeği sonrası tüketilen atıştırmalıklar arttı. Ancak bu dönemde, geç saatlerde yapılan atıştırmalara dikkat etmemiz gerekmektedir çünkü özellikle gece yapılan atıştırmaları vücudumuz daha zor yakar. Bu nedenle de yediklerimizin yağa dönüşme ihtimali yüksektir. Fiziksel aktivitenin en az olduğu gece saatlerinde atıştırma yapılacaksa tercihlerde enerjisi düşük ve bol lif içeren çeri domates, salatalık, havuç, kereviz sapı gibi besinlere yer vermek kalori alımı bakımından daha doğru olacaktır.

İştahımızın Açıldığı Kış Aylarında, Nasıl Beslenmeliyiz?
Sizde kış aylarında iştahımı kapatamıyorum, sürekli aç hissediyorum diyorsanız, iştahınızı kesip tok kalmanıza yardımcı olacak yulafa sofranızda yer açın. Yulaf, kilo vermek, formunu korumak ve sağlıklı kalmak isteyenler için doğanın bir hediyesi :). Yulaf, diğer tahıl ürünlerine göre daha fazla suda çözünebilir lif (Betaglukan) içerir. İçerdiği lifler sayesinde midede fazla yer kapladığı (25 katı su emer) için tokluk hissini artırır, kan şekerinizi kontrol altında tutar, bu durumda iştah kapatıcı etkisini ortaya çıkarır. Ara öğünlerde tükettiğiniz yulaf ezmeli, meyveli , yoğurtlu karışım yada çorbalarınıza eklediğiniz yulaf sizi tok tutacaktır.

Güneş ışığının azalmaya başlaması, yoğun iş temposu gibi nedenler kışa girerken depresyon eğilimini arttırabilir. Omega-3 yağ asitlerinin, özellikle de DHA’nın tüketimi antidepresan etki göstererek kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor. Antidepresan etkili bir beslenme planı bol miktarda balık ve omega-3 yağ asitlerinden zengin diğer besinleri (ceviz, keten tohumu, badem, fındık) içermelidir.

Formunuzu Korumanın Yolu, EGZERSİZ!
Diyet döneminde spor yapıp, kilo verdikten sonra egzersizi hayatından çıkaranlar fazladır. Kilo verdikten sonra bırakacağınız değil hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz egzersiz programına başlayın. 'Sabah erkenden yürürsek daha iyi oluyormuş', 'Gece yatmadan önce yürüyüş yapıp uyursak daha fazla yağ yakılırmış' gibi söylemlere kulak asmayın. Sizin için uygun olan zaman aralığı seçin, bu sabahta olabilir, akşam üstüde. İlk etapta haftada 2-3 gün 45dk.’lık yürüyüş yeterli olacaktır, ilerleyen zamanlarda temponuzu hızlandırarak yürüyüşünüzü 1 saate tamamlamaya çalışın.

Havaların soğuması ile birlikte, vücutta terleme ile dışarı atılan su miktarında azalma olması, daha az suya ihtiyaç duyduğumuz düşüncesini doğurabiliyor. Oysa tam aksine, vücudumuzun soğuk havalarda gribal enfeksiyonlar ve zararlı virüslerden korunabilmesi ve metabolizmasını hızlandırması için en temel ihtiyaçlarından biri de sudur. Su tüketmek için susamayı beklemeyin!

Beslenme şeklinizi düzenleyerek hem formda kalabilir hem de sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Rafinera’nın sizler için hazırlamış olduğu NE? NE KADAR? KAÇ KALORİ? listesine göz atarak sağlıklı beslenmeye başlayabilirsiniz :)

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim