pix
Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sabahları Uyanmak İçin En İyi Besinler!

Sabahları Uyanmak İçin En İyi Besinler!
Yataktan çıkmakta zorlananlar, bu yazımız tam size göre :) Sabah uykunuzu açmanızı kolaylaştıracak besinler burada!

Su

Uyku sırasında kaybettiğiniz su sizi halsiz hale getirir. Gece boyunca kaybettiğiniz suyu yerine koyarak uykunuzun açılmasını kolaylaştırabilirsiniz. Sabah içtiğiniz 1 bardak suyun içerisine; limon, çubuk tarçın ve karanfil ekleyerek uykunuzu açmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Gece boyunca kaybettiğiniz suyu yerine koyarak uykunuzun açılmasını kolaylaştırabilirsiniz
Yulaf ezmesi

Yüksek miktarda posa içermesi sebebi ile gün boyu kan şekerinizin dengede kalmasını sağlayarak uzun süre tok hissetmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca içerdiği yüksek miktardaki E vitamini sayesinde cildinizin de yenilenmesini sağlayacaktır.

yulaf ezmesi gün boyu kan şekerinizin dengede kalmasını sağlayarak uzun süre tok hissetmenize yardımcı olacaktır
Yumurta

Protein ağırlıklı bir kahvaltı güne zinde başlamanızı sağlayacaktır. Anne sütünden sonra gelen en iyi protein kaynağı olarak bilinen yumurta, B grubu vitaminler bakımından zengindir. Çinko ve demir kaynağı olması sebebi ile de, güne iyi başlamanız için kahvaltıda yumurta tüketmek önemli sebeplerden biridir.

anne sütünden sonra gelen en iyi protein yumurta
Muz

Akşamdan kalma halinden kurtulmanın en çabuk yollarından biri de, muzlu milkshake tüketmektir. Muz, mideyi yatıştırırken süt ise sisteminizi yatıştırıp vücudunuzun su dengesini sağlar. Beraber tüketildiğinde kan şekeri düzeyinin toparlanmasına yardımcı olur.

akşamdan kalma halinden kurtulmak için muzlu milkshake
Nane

Araştırmalar nanenin kokusunun ve tadının stres düşmanı olduğunu gösteriyor. Sabah kahvaltınıza eklediğiniz bir tutam nane güne güzel başlamanıza yardımcı olur!

nanenin kokusu ve tadı stres düşmanı
Kış aylarında mandalina, portakal, kivi, yaz aylarında çilek, kızılcık :)

Mandalina, portakal, kivi, çilek, kızılcık bu meyvelerin hepsi birer C vitamini deposudur.
C vitamini, vücudun antioksidan kapasitesini artırarak stresin zararlı etkilerini azaltır. Sabah kahvaltınızda antioksidan ve C vitamini yönünden zengin sebze ve meyvelerden tüketerek güne zinde başlamanızı sağlayabilirsiniz. Renkli başlayan kahvaltınız gibi gününüz de neşe dolu geçsin:)

Dyt. Mine Bilge Sefacı