Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Ramazan’da Kilo Verilir mi?

Ramazan’da Kilo Verilir mi?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Zengin iftar sofraları, yaz aylarına denk gelmesi nedeni ile akşam geç saatlere kalan iftar, düzensizleşen öğünler, hareketin azalması nedeni ile yavaşlayan metabolizma nedeni ile oruç tutan bir çok kişi kilo aldığını dile getirir. Doğru planlanan beslenme programı, metabolizma hızınızı artıran öğün düzeni ile ramazan döneminde de kilo vermeniz mümkün.Ramazan’da metabolizmamızı nasıl hızlandırabiliriz?

Ramazan'da sahur, iftar ve gece ara öğünü olarak öğünlerinizi tüketmeniz metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır. Sakın sahur yapmadan oruç tutmayın, mutlaka sahura kalkın.

İftarda midenizi tıka basa doldurup bütün gün yemeniz gerekenleri tek bir öğüne sığdırmaya çalışmayın. Çorba ile orucunuzu açmanız sindiriminizi kolaylaştıracaktır. Çorbadan sonra ara vererek iştahınızın dengelenmesine yardımcı olun. Yaz aylarına gelen bu dönemde yaz beslenmesine uyumlu olarak aşırı yağlı besinler yerine hafif ve daha az yağlı sebze yemekleri, salatalar, zeytinyağlılar ve posa içeriği yüksek olan kuru baklagilleri tercih edin.

İftardan 2 saat sonra tüketeceğiniz ara öğününüzde kabuklu meyveleri tercih ederek hem tokluk hissinizi artırın, hemde günlük almanız gereken vitamin ihtiyacınızı tamamlayın. Yanına ekleyeceğiniz 1 bardak süt veya yoğurt içerdiği kalsiyum sayesinde zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

İftardan sonra yapacağınız 30 dakikalık yürüyüş ile daha kolay kilo verdiğinizi görebilirsiniz.Ramazan’da su tüketimi:

Gün boyunca kaybettiğiniz suyu karşılamak için iftardan sahura kadar 2,5 lt. su tüketmeye çalışın. Orucunuzu açarken tüketeceğiniz suyunuza az miktarda limon ve bal ekleyerek bağırsak hareketlerinizin çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.


Sahurda beslenme:

Mümkün olduğunca hafif, sizi yormayan besinler tüketmeye özen gösterin. Sahurda canınızın çektiği besinler yerine sizi gün boyu tok tutabilecek besinleri tercih etmeniz, rahat bir gün geçirmenizi sağlayacaktır. Sahurda tüketeceğiniz yumurta ile hem gün boyunca tokluk hissiniz artacak hemde yağ yakımınız hızlanacaktır. Unutmayın ne kadar çok tüketirseniz o kadar tok kalırsınız gibi bir durum söz konusu değildir, önemli olan dengeli beslenmektir.

Ramazan ayı fazlasıyla kilo problemi yaşadığımız bir aydı. Bazıları kilo verirken, bazıları da fazlasıyla alabiliyor. Her gün dikkat ettiğimiz gibi ramazan ayında da besinlerin kalori miktarlarına dikkat ederek kilo kontrolümüzü sağlayabiliriz :)


Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim