Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Ramazan’da Kilo Verilir mi?

Ramazan’da Kilo Verilir mi?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yaz aylarına denk gelen Ramazan nedeni ile oruç tutan birçok kişi kilo aldığını dile getirir oldu. Bunun sebepleri iftar sofralarının akşam geç saatlere denk gelmesinden dolayı düzensizleşen öğünler ve hareketin azalmasıyla yavaşlayan metabolizma aslında. Peki ramazanda kilo verilir mi? Doğru planlanan sağlıklı bir Ramazan beslenme programı sayesinde metabolizma hızınızı artırarak Ramazan döneminde de kilo vermeniz mümkün.

İftarda midenizi tıka basa doldurup bütün gün yemeniz gerekenleri tek bir öğüne sığdırmak ise yapabileceğiniz en büyük hata. Ramazan'da sahur, iftarın yanı sıra bir de gece ara öğünü tüketmeniz metabolizma hızının artmasına yardımcı olacaktır. Unutmayın ne kadar çok tüketirseniz o kadar tok kalırsınız gibi bir durum söz konusu değildir, önemli olan iftarda dengeli beslenmektir. Ramazan ayında da besinlerin kalori miktarlarına dikkat ederek kilo kontrolümüzü sağlayabiliriz.

Çorba ile orucunuzu açmanız sindiriminizi kolaylaştıracaktır. Çorbadan sonra yemek yemeye kısa bir ara vererek iştahınızın dengelenmesine yardımcı olun. Aşırı yağlı besinler yerine hafif ve daha az yağlı sebze yemekleri, salatalar, zeytinyağlılar ve posa içeriği yüksek olan kuru baklagilleri tercih edin.

İftardan 2 saat sonra tüketeceğiniz bir ara öğün de işe yarayacaktır. Bu ara öğünde kabuklu meyveleri tercih ederek hem tokluk hissinizi artırın, hemde günlük almanız gereken vitamin ihtiyacınızı tamamlayın. Yanına ekleyeceğiniz 1 bardak süt veya yoğurt içerdiği kalsiyum sayesinde zayıflamanıza yardımcı olacaktır. İftardan sonra 30 dakikalık bir yürüyüş de yaparsanız, çok daha kolay kilo verdiğinizi göreceksiniz.

Gün boyunca kaybettiğiniz suyu karşılamak için iftardan sahura kadar 2,5 lt su tüketmeye çalışın. Orucunuzu açarken tüketeceğiniz suya az miktarda limon ve bal ekleyerek bağırsak hareketlerinizin çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kesinlikle sahur yapmadan oruç tutmayın! Sahurda beslenme mümkün olduğunca hafif, sizi yormayan besinlerle olmalıdır. Canınızın çektiği besinler yerine sizi gün boyu tok tutabilecek besinleri tercih etmeniz rahat bir gün geçirmenizi sağlayacaktır. Örneğin sahurda tüketeceğiniz yumurta, hem gün boyunca tokluk hissinizi arttıracak, hem de yağ yakımınızı hızlandıracaktır. 

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim