Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Ramazan’da Bedenimizi Değil Ruhumuzu Doyuralım

Ramazan’da Bedenimizi Değil Ruhumuzu Doyuralım
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Ramazan ayı denilince aklımıza mükellef iftar ve sahur sofraları geliyor. Bu dönemde yaşadığınız mide problemlerinin, kilo artışlarının, dengesiz kilo kayıplarının ya da sindirim sıkıntılarının altında yatan nedenler bu sofralarda saklı diyebiliriz. İşte tam da bu noktada, yani gönlümüzün doymasıyla midemizin doyması arasındaki farkı anladığımız an, hem diyetimize hem de Ramazan ayına daha uygun beslenmeye başlayacağız. 

Sahursuz asla! Vücudumuza aldığımız besinlerin 4-6 saat arasında sindiriminin tamamlandığını düşünecek olursak, Ramazan ayında 16-17 saatlik açlığımızı çok fazla yemek yemeye çalışarak dengelememiz ne yazık ki mümkün değil. Sahurda yapmamız gereken soframızda protein içeren besinlere ve lif oranı yüksek gıdalara yer vermek. 

İftarda kan şekerinizi dengeleyecek besinler seçin! Yemeğe başlamadan önce 1 hurma veya 2 kuru kayısı yemek iştah kontrolü açısından destekleyici olacaktır.

Mineral kayıplarına dikkat edin! Gün boyunca açlık ve susuzluk, sıcaklara bağlı terleme ile birleşince mineral kayıpları kaçınılmaz oluyor. Akşamları kas krampları ve kasılmaları ile boğuşmak istemiyorsanız detoks ayranına iftar sofranızda yer açın. 3 kaşık yağsız yoğurdu, 1 adet maden suyu ekledikten sonra ince kıyılmış dereotu, nane ve maydanoz ile blenderdan geçirip tüketin.

İftarda ara verin! Orucunuzu açtıktan sonra 1 kase çorba içip hem iştah kontrolü hem de sindirim sistemini rahatlatmak adına, ana yemekten önce, 10-15 dakika ara verilebilir. 

Hareket edin! Gün içerisinde açlıktan dolayı oluşan hareketsizliği dengelemek adına iftardan sonra yapılan tempolu bir yürüyüş metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Uykuya yenik düşmeyin! Fazla uyku vücutta metabolizma hızını yavaşlatır. Sahur sonrası çok uzun süreli uykular, vücut için faydalı olmayacaktır.

Ramazan ayında kilo kaybınızı devam ettirmek için beslenme düzeninize Rafinera ile devam edebilirsiniz. Rafinera paketinizin kalori değerini bir üst seviyeye çıkarmanız ve öğlensiz pakete geçmenizi tavsiye ederiz. Akşam öğününüzü iftar yemeği olarak konumlandırıp yanına 1 bardak detoks ayranı ve 1 dilim ekmek veya çok çok ince bir dilim pide ekleyebilirsiniz. 2.ara öğününüzü iftardan 2 saat sonra, 1. ara öğününüzü ise kahvaltınız ile beraber sahurda öğün olarak tüketebilirsiniz.

Ramazan’da kilo verilir mi sorusunun cevabı da bir başka blog yazımızda:)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim