Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Psikolojik Açlık - Duygusal Açlık Nedir?

Psikolojik Açlık - Duygusal Açlık Nedir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Çoğu bireyin dönem dönem normalin üstünde yeme sebebinin yüzde 75 oranında duygusal duruma bağlı olduğu son zamanlarda yapılan birçok araştırmada karşımıza çıkan bir olgu. Başka bir deyişle duygularla başa çıkmak için yemek yemeyi tercih ediyoruz. Ancak çok yemek yemenin yarattığı iyi duygular genellikle kısa süreli ve sonuçta kilo aldırdığı için mutsuzluk, stres ve pişmanlığı da beraberinde getiriyor.

Önemli olan fizyolojik açlık ile psikolojik açlığı ayırt edebilmektir. Fizyolojik açlık mide tarafından beyne yemek yeme sinyalleri gönderildiğinde hissedilir. Bazı belirtileri midede kazınma hissi, gürültü ve hafif baş dönmesidir. Psikolojik açlıkta ise bu belirtiler yoktur. Bu durumda genelde tercih edilen besinler sağlıklı besinler değil, yağ ve şeker oranı yüksek olan besinlerdir.

Psikolojik, yani duygusal açlıktan kurtulmanın en önemli anahtarı farkındalıktır. Peki yeme dürtünüzün psikolojik olduğunu hissediyorsanız, bu durumla başa çıkmak için neler yapabilirsiniz?

  • Kesinlikle kahvaltı öğününü atlamayın! Yapılan çalışmalar kahvaltı yapmayan bireylerin, gün içerisinde atıştırmalarla, kahvaltıda alacağından 5 kat fazla kalori aldığını ve daha çok psikolojik açlık yaşadıklarını göstermiştir.
  • Psikolojik açlık hissettiğinizde, hacim olarak çok büyük, kalori değeri çok küçük olan marul, maydanoz, dereotu gibi yeşil yapraklı sebzeleri ince ince kıyarak birkaç yemek kaşığı tükettikten sonra üstüne içtiğiniz iki bardak su, yeme hissinizin önüne geçmenizi kolaylaştıracaktır.
  • Spor yapın veya kendinizi rahatlatacak bir aktiviteyi her gün veya iki günde bir tekrarlayın.
  • Spor yapınca kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi ve tatlıya ihtiyaç duymadığınızı görünce, siz de şaşıracaksınız.
  • Alışveriş listenizi yaparken sağlıklı besinlere ağırlık verin. Evde sağlıksız besinler bulundurmak, onları yemek için yaptığınız hazırlığın ilk adımıdır.
  • Kendinizi uzun süre aç bırakmayın. Ana öğünlerinizin arasına küçük ara öğünler ekleyerek, kan şekerinizi dengeleyin. 

Eğer gece geç saatte de olsa gerçekten açsanız, küçük bir şey atıştırmanın zararı yoktur. Biraz meyve, az yağlı yoğurt, yağsız peynir ile birkaç tane kraker veya 1 avuç leblebi açlık duygunuzu köreltir. Ayrıca kafein içeren maddelerden ve alkolden uzak durmaya çalışın.

Ana öğünlerinizin aralarını sağlıklı ara öğün seçenekleriyle doldurarak hem daha tok hissedin hem gün boyu enerjiniz hiç düşmesin :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim