Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Protein Nedir? Ne İşe Yarar?

Protein Nedir? Ne İşe Yarar?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Protein sözcüğünün kökeni bile vücudumuz ve sağlığımız için önemini anlatmaya yeterli. Latince’de karşılığı “yaşayan varlıklar için elzem azotlu öge’" şeklindeki protein için vücudun yapı taşı da denebilir.

Proteinsiz bir vücudun büyüyüp şekillenmesi imkansızdır. Bebeğin anne karnında tek bir hücreden bütün organları tamamlanmış bir canlı varlık haline gelmesi, annenin besinleriyle aldığı proteinin bebeğin vücut organlarına dönüşmesiyle mümkün olmaktadır. 

Peki protein ne işe yarar?

  • Proteinler, tüm hücrelerin ve dokuların fonksiyonu için kullanılan büyük karmaşık moleküllerdir. Kemik, kas, kıkırdak, deri ve kanın önemli yapı taşlarıdır.
  • Büyüme ve gelişmede, hücrelerin onarımında, hücre içi ve dışı sıvıların osmotik dengede tutulmasında, dışardan gelen mikroplara karşı vücudun savunulmasında, vücut doku ve organlarının yenilenmesinin sağlanmasında, alınan besinlerin hücrede enerjiye dönüşmesinde kullanılmasında protein en önemli bileşendir.
  • Açlık hormonu ghrelin düzeyini azaltması, aynı zamanda doymuş hissetmenizi sağlayan doyma hormonu peptid YY'yi de artırması nedeni ile kilo verme sürecini desteklemesi de proteinin faydaları arasındadır.  
  • Sporcu beslenmesinde protein ihtiyacı artar. Antrenman sırasındaki ve sonrasındaki yıkımı onarmak, enerji ihtiyacını karşılamak, kas oluşumunu hızlandırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için protein kullanılır.  
  • Bazı ameliyat süreçlerinde, yanık oluşumlarında ve çeşitli enfeksiyon hastalıklarından sonraki iyileşme sürecinde de vücudun kullandığı protein ihtiyacı artabilir.

Vücudumuzdaki hücreler sürekli olarak değişip yenilenmektedir. Bu süreçler sırasında vücuttan sürekli olarak belirli miktarda protein dışarı atılır. Yağ ve karbonhidratların aksine, sadece kısa süreli yetersizlikleri giderebilecek miktarda yedek protein vücutta saklandığından, yeni bir kaynağa ihtiyaç duyulduğunda, vücudun bu ihtiyacını giderecek bir rezervuara sahip olması gerekmektedir. Bu sebeple günlük protein alımı çok önemlidir.

İnsan vücudunun günlük protein ihtiyacı, genel enerji alımı, bireyin kas gelişimi ve fiziksel aktivite seviyesi gibi birçok duruma bağlıdır. Normal koşullarda bireyin protein ihtiyacını hesaplamak için kullanılan basitleştirilmiş tablolarda genellikle vücut ağırlığı (0.8-1.8 g/kg vücut ağırlığı), toplam kalori alımının yüzdesi (%10-35) veya yaş gibi parametreler kullanılır. İşte size örnek amaçlı kullanabileceğiniz bir tablo:

Yaş

Protein İhtiyacı(g/gün)

1 - 3 yaş

13

4 - 8 yaş

19

9 - 13 yaş

34

Yaş 14-18 (Kız)

46

Yaş 14-18 (Erkek)

52

Yaş 19-70+ (Kadın)

46

Yaş 19 - 70+ (Erkek)

56

Vücut kompozisyonunuz ve aktivite düzeyinize göre ihtiyacınız olan günlük protein miktarını, hesaplama aracımızı kullanarak hemen öğrenebilirsiniz : )

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim