Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir?

Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Arıların baldan daha fazlasını yaptığını biliyor muydunuz? Arılar değişik bitki tomurcuklarından yaprak ve gövdelerinden toplanıp biriktirilen reçinemsi bir madde olan propolis de üretirler. Peki propolis nedir, faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır?

Y​unanca​'​da​ şehrin savunması anlamına gelen propolis kahverengi ve​ reçinemsi ​bir maddedir. Arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları özlerle yaptıkları bu madde çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahiptir. Kovandaki mikropları yok etmek, kovanın yal​ı​tımını sağlamak, dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı kovanı ve arıları korumak için kullanılır.  

Arı poleni ile sürekli karıştırılan propolis​,​ arı poleninden çok daha farklı ​bir ​içeriğe sahiptir. B1, B2, C ve E vitamini kaynağı olmasının yanında​​,​ ​demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve bakır gibi mineralleri de içerir. ​Propolisin sağlığa faydalarını araştıran ​2000'den fazla​ ​çalışma​ mevcuttur. İşte​ propolisin faydalarından sadece birkaçı.

Propolisin antibakteriye​l özelliği oldukça yüksektir. Bir araştırmada yaralara propolis çözeltisi uygulanmasının diyabetik sıçanlarda hızla iyileşmeye yardımcı olduğu saptanmıştır. Ayrıca antifungal ve antiviral özelliklere de sahiptir.

Düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Hastalanma sıklığını​n​ ve antibiyotik kullanımının azalmasını sağlar. Çocuklarda solunum yolu ve orta kulak enfeksiyonları​nı​ önlemeye yardımcı olması da propolis faydaları arasındadır.

İçerisinde barındırdığı 300 kadar aktif bileşen​le kanserle çeşitli yollarla mücadele eder. Yapılan çalışmalar kanser hücrelerin yayılmasını önlemede ve kemoterap​i ilaçlarının yan etkilerini hafifletmede etkili olduğunu göstermiştir.

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi'nin 2002 tarihli çalışması propolisin yanıkların iyileşmesini destekleyebileceğini belirtmektedir. Bu doğrultuda son dönemde propolis,​ kremlerde de kullanılmaya başlamıştır.

Ağız içi yaraları iyileştirmeye yardımcı olan propolis,​ diş çürüklerini önlemede de kullanılır.

Peki bu kadar faydalı olan propolis nasıl kullanılır? Damla veya suda çözü​n​ebilenleri​​ su, meyve suyu, süt ile karıştırıp tüketebilirken, suda çözünmeyen propolisi bal, pekmez veya yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

Ayrıca unutmayın ki bal veya arılara karşı alerjiniz varsa, propolis içeren ürünlere karşı da bir reaksiyonunuz olabilir!

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olan besinlerden bir diğeri de zencefil! Zencefilin faydaları da bir başka blog yazımızda :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim