Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Patates, Bezelye, Havuç ve Mısır

Patates, Bezelye, Havuç ve Mısır
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Patatesin faydaları ve besin değeri

demir ve magnezyum gibi minerallerin yanı sıra C vitamini, B6 vitamini ve diyet posası içermektedir. Özellikle C vitamininden zengin patates günde 1 orta boy tüketildiğinde günlük C vitamini ihtiyacının %30'unu karşılayabilmektedir. Başta kabuğuna yakın kısımlar olmak üzere yüksek posa içeriği ile kolesterolün düşürülmesine, kolon kanserinin önlenmesine yardımcıdır. Potasyumdan zengin, sodyumdan düşük olması, kalp ve damar sağlını koruyucu etki gösterir. Selenyumdan zengin bir sebze olan patates, troidin düzenli çalışmasına yardımcı olarak, zayıflamaya destektir.


Bezelyenin faydaları ve besin değeri

8 vitamin(K, C, B1, B2, B3, B6, A , folat), 7 mineral (manganez, fosfor, magnezyum, bakır, demir, çinko, potasyum), lif ve protein kaynağıdır. Bağırsaklarda çözünebilen lif içermesinden dolayı kötü kolesterolün emilimini azaltarak kalp sağlığını koruyucu etki gösterirken aynı zamanda kabızlığın önlenmesine de yardımcı olur. Kemik sağlığını koruyan K vitamininden oldukça zengindir.


Havucun faydaları ve besin değeri

A vitamini öncüsü beta karotenin en önemli kaynağıdır. Yeterli miktarda A vitamini tüketimi, iyi görme, kuvvetli bağışıklık ve genel sağlık bakımından çok faydalıdır. Yapısında bulundurduğu falkarinol isimli bileşenle kolon kanserine karşı koruma sağlar. Havuç ayrıca K ve C vitamini, diyet posası, potasyum, B6 vitamini, manganez, molibden, B1 ve B3 vitamini, fosfor, magnezyum ve folat içerir.


Mısırın faydaları ve besin değeri

Tiamin (B1 vitamini), folat, diyet posası, C vitamini, fosfor, manganez ve pantotenik asit (B5) içerir. Özellikle içeriğindeki zengin folat ve posa nedeniyle kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Folat ayrıca doğumsal defektlere karşı koruma açısından da son derece önemlidir.İyi bir lutein ve karoten deposu olan mısır kalp hastalıkları riskini azaltır ve makula dejenerasyonunu önler. Ayrıca tiamin için çok iyi bir kaynaktır, bu sayede hafızanın güçlenmesine yardımcıdır.

Gıdaların kan şekerini yükseltme hızına glisemik indeks denir. Yüksek glisemik indeks değerine sahip patates, bezelye,mısır ve havuç kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşürdüğü için açlık hissini artırır, uygun miktarlarda tüketilmezse diyabeti ve insülin direnci olan bireylerde dengesiz şeker profilinin oluşmasını sağlar. Zengin içerikteki bu sebzeleri, beslenme programınıza uygun miktarlarda karbonhidrat kaynağı olarak, yanında kan şekerinin dengeli kalmasını sağlayan proteinden zengin besinler ile birlikte tüketebilirsiniz. Kan şekerinin dengede kalmasıyla, açlık hissi ortadan kalkacaktır.

İçi garnitürlü zeytinyağlı kereviz dolması tarifimizi denediniz mi?

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim