Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Palmiye Yağı Nedir? Zararlı mıdır?

Palmiye Yağı Nedir? Zararlı mıdır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Batı Afrika kökenli olan bu yağ en çok Malezya ve Endonezya’da üretiliyor. Palm yağı, Kasım 2013 yılında FDA (Amerikan Besin ve İlaç Dairesi)'nın güvenli olarak kabul etmesi ile gıdalarda kullanılmaya başlandı. Bir tür palmiyeden elde edilen palm yağı, dayanıklılığı ve ucuzluğu nedeniyle ticari olarak en sık tercih edilenler arasındadır. Raflardaki ürünlerin çoğunda palm yağı ile karşılaşmamız mümkün. FAO (Birleşik Milletler Gıda ve Tarım Örgütü) ve WHO'nun (Dünya Sağlık Örgütü) ortak kuruluşu olan uluslararası CODEX Allimentarius Komisyonu tarafından, 17 yemeklik yağ çeşidinden biri olarak da kabul ediliyor.Yağların Kanserojen Duruma Gelme Nedenleri

Yağlar yüksek ısıya maruz kaldıkları için çeşitli oranlarda kanserojen madde (glisidil esterleri) oluşabilir. EFSA’nın değindiği konu da tam burada. Bitkisel yağların yaklaşık 200 derecede rafine edilirken oluşan glisidil esterleri (GE), 3-MCPD ve 2-MCPD ve bunların yağ asidi esterleridir. GE’nin kanserojen olduğunun araştırmalarla kanıtlanmıştır. EFSA özellikle çocukluk döneminde bu maddeye maruz kalanlarda riskin 10 kat daha fazla olduğuna değinmektedir. Yine yüksek ısı ile maruz kaldığında ortaya çıkan palmitik asit kardiyovasküler hastalıklar için risk oluşturmaktadır. EFSA’nın bahsettiği ancak üzerinde durulmayan konu ise palmiye yağı rafine edilirken zararlı bileşikler oluşuyorsa, rafine ayçiçeği/mısırözü/kanola/fındık/zeytinyağı üretilirken de kanserojen bileşikler oluşmasının kaçınılmaz olması.

Sonuç olarak sadece palmiye yağı içeren hazır gıdalara bakmak yerine, bütün yüksek ısıya maruz kalan bitkisel yağlara dikkat etmek gerekir. EFSA’nın değindiği bir diğer konuyu da göz ardı etmemek gerekir. Palm yağı üreticilerinin gönüllü olarak aldıkları tedbirler ile 2010 ve 2015 yılları arasında GE seviyeleri yarı yarıya azaltılmıştır.Kamuoyunun daha fazla tereddüt yaşamaması için Türkiye’de kullanılan palmiye ve diğer bitkisel yağların içeriğinin yasal sınırlarda olup olmadığının tekrardan kontrol edilmesi ve kamuoyunu bilgilendirecek bir açıklama yapılması önemlidir.

Sağlıklı beslenme vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri yeterli ve dengeli olarak tüketmek demektir. Dünya Sağlık Örgütü'nün de önerdiği gibi günlük aldığımız besinlerin karbonhidrat, yağ ve protein dengesine dikkat etmemiz gerekir. Uzun süreli açlık yaşatmadan az ve sık beslenmede sağlıklı beslenmenin altın kurallarından. %20'lik kaybının ölüme neden olduğunu bildiğimiz su; yaşamak için en az oksijen kadar gerekli, sağlıklı beslenmenin ise baş maddesi.

Günlük olarak kilogram başına 30 ml su tüketmemiz gerekmektedir. Su ihtiyacınızı karşılamak için sadece susamayı beklemeyin, günlük ortalama 2,5 lt su tüketin. Kilo kontrolünü, enerji alımı ve harcamasını dengede tutarak yapmalısınız. Yani yediğimiz besinler kadar hareketimizde oldukça önemlidir.

Günlük almanız gereken kalori miktarına hemen bakıp siz de sağlıklı yaşama bir adım daha atabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim