Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Palm Yağı Nedir? Palimiye Yağı Zararlı mıdır?

Palm Yağı Nedir? Palimiye Yağı Zararlı mıdır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Palmiye yağı, diğer adıyla palm yağı Kasım 2013 yılında FDA (Amerikan Besin ve İlaç Dairesi)'nın güvenli olarak kabul etmesi ile gıdalarda sıkça kullanılmaya başlandı. Raflardaki ürünlerin çoğunda palm yağı ile karşılaşmamız mümkün. Peki palm yağı nedir

Palmiye yağı, palmiye ağacının meyvelerinden elde edilen bitkisel bir yağ çeşididir. FAO (Birleşik Milletler Gıda ve Tarım Örgütü) ve WHO'nun (Dünya Sağlık Örgütü) ortak kuruluşu olan uluslararası CODEX Alimentarius Komisyonu tarafından, 17 yemeklik yağ çeşidinden biri olarak kabul edilmektedir. Dayanıklılığı ve ucuzluğu nedeniyle ticari olarak en sık tercih edilenler arasındadır. Batı Afrika kökenli olan Palmiye yağı, en çok Malezya ve Endonezya’da üretilir. 

Peki palm yağı zararlı mı? Bitkisel yağların yaklaşık 200 derecede rafine edilirken, yüksek ısıya maruz kaldıkları için çeşitli oranlarda glisidil esterleri (GE) oluşabilir. Yüksek ısı sonucu oluşan lisidil esterleri ile 3-MCPD ve 2-MCPD’in kanserojen olduğunun araştırmalarla kanıtlanmıştır. Özellikle çocukluk döneminde bu maddelere maruz kalanlarda kanser riskinin 10 kat daha fazla olduğuna değinilmektedir. Yine palm yağı yüksek ısı ile maruz kaldığında ortaya çıkan palmitik asit de kardiyovasküler hastalıklar için risk oluşturmaktadır. 

Unutulmaması gereken bir diğer konu da, palmiye yağı rafine edilirken zararlı bileşikler oluşuyorsa, rafine ayçiçeği, mısırözü, kanola, fındık, zeytinyağı üretilirken de kanserojen bileşikler oluşmasının kaçınılmaz olmasıdır.

Sonuç olarak sadece palmiye yağı içeren hazır gıdalara bakmak yerine, bütün yüksek ısıya maruz kalan bitkisel yağlara dikkat etmek gerekir. Palm yağı üreticilerinin gönüllü olarak aldıkları tedbirler ile 2010 ve 2015 yılları arasında GE seviyeleri yarı yarıya azaltılmıştır.

Kamuoyunun daha fazla tereddüt yaşamaması için Türkiye’de kullanılan palmiye ve diğer bitkisel yağların içeriğinin yasal sınırlarda olup olmadığının tekrardan kontrol edilmesi ve kamuoyuna bilgilendirici bir açıklama yapılması önemlidir.

Son zamanlarda karşımıza en çok çıkan yağlardan birisi de hindistan cevizi yağı. Hindistan cevizi yağının faydalarına bir başka blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim