Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Oturarak Nasıl Kilo Verirsiniz?

Oturarak Nasıl Kilo Verirsiniz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

İşler nedeni ile spor yapamıyor, yemek düzenini sağlamakta zorlanıyor ve kilo alımının önüne geçemiyor musunuz? Çalışırken de doğru beslenmek ve kilo kaybetmek mümkün.

Kahvaltı Şart!
En büyük çalışan hatası, biraz daha uyuyayım derken kahvaltı yapmadan işe gitmek! Çoğu çalışan kahvaltıyı hiç yapmazken birçok çalışan ise kahvaltı öğünü yerine simit, poğaça gibi yüksek enerji içerikli besinleri tüketmekte. 1 poğaçanın ortalama 3 dilim yağlı ekmek yerine geçtiğini göz önünde bulunduracak olursak dengesiz bir kahvaltı yapıldığını daha net görebiliriz. Sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile günlük performansınız için gerekli olan protein, vitamin ve mineralleri de sağlamış olursunuz. Gönlünüzden geçen kahvaltının hızlı ve pratik olmasını istiyorsanız esmer undan 2 dilim ekmek arası peynirli sandviç veya tam tahıllı kahvaltılık gevrek ile süt veya yoğurt karışımını kahvaltı olarak tüketebilirsiniz.

Ara Öğünler İle Canlan :)

Zayıflamanın olmazsa olmaz kuralı, 2-3 saat aralıklar ile dengeli bir şeyler tüketmek. Uzun süreli açlıklar metabolizmanızın yavaşlamasına neden olurken bir sonraki öğünde de daha fazla besin tüketimine neden olabilmektedir. Sadece bunlarla da kalmıyor, ara öğünsüzlük ofis arkadaşımızın ikram ettiği yüksek kalorili ve yağlı bir besin karşısında hayır dememizi zorlaştırıyor. Ara öğün olarak kuru meyve ve badem/fındık karışımı veya kepekli grissini ile yoğurt veya sütlü bir kahve mükemmel bir tercih olur. Her gün taşınması gereken ara öğünler yerine ofiste dolabınızda saklayabileceğiniz ara öğünler "Evde unutmuşum bugün" riskini ortadan kaldıracaktır, aklınızda bulunsun :)

Yüksek kalorili besinleri saklamak için soldaki çekmecenizi kullanın :) Yapılan çalışmalara göre kişi sağ tarafındaki olan nesnelere daha kolay uzanma eğilimi gösteriyor, bu durum solaklarda da sağlaklarda da aynı :) Meyve gibi sağlıklı ara öğünleriniz sağ taraftaki dolabınızda bulunabilir.

Ayağa Kalkın!
Gün içerisinde su ve çay gibi ihtiyaçlarınızı başkasından istemeyin, kendiniz getirin, böylece fazladan enerji harcamış olursunuz. Yine telefonla konuşurken kulaklık edinin ve yürüyün. Asansör kullanmak yerine yürüyerek merdivenleri çıkmaya başlayın. Gün içinde adım sayınızı artırmak aslında oldukça kolay görünüyor :)

Tatlı Sevenler Dikkat!

Tatlı ihtiyacınızı azaltmanın en kolay yolu düzenli öğünden geçiyor! Yine de "Tatlısız yapamıyorum" diyenlerdenseniz hafta başında kendinize tatlı günü belirleyin ve haftada 2 ya da 3 günü geçmeyecek şekilde sütlü tatlı veya dondurma tüketin :)

İş Arkadaşlarınıza Dikkat!
Ofis ortamınızda beraber çalıştığımız arkadaşlarımızın ikram ettikleri tatlılar, abur cuburlara dur diyememek günlük aldığımız kaloriyi artırırken, gün içerisinde "Bir şeyler mi yesek? Tatlı olsa ne güzel olurdu. Bugün fast food yiyelim mi?" gibi sorular karşısında bizim de ortama eşlik etmemiz tartıda artan kiloları beraberinde getirmekte.

Sağlıklı Besin Bulamama Sıkıntısı!

Diyete başlayan hemen hemen herkes ”Diyet yemek” bulamamaktan şikâyet eder. Diyetteyken neler tüketmemiz gerektiğini öğreniyoruz, ancak zamansızlık ve uygun yiyecekleri bulamamak diyeti devam ettirmemize engel oluyor.  Günlük almanız gereken enerji değerine yakın paket seçiminizi yaparak ve günlük tüketmeniz gereken öğünleri her gün çeşitlendirerek tüketiminize hazır halde servis ettiğimiz Rafinera Beslenme Programı en büyük destekçiniz olabilir. Beslenme programında yer alan besinlerin birlikte tüketilmeye uygunluğu, metabolizmadaki olumlu etkileri ve öğün saatlerine göre değişen gereksinimler gözetilerek hazırlanan menüler, diyetinize istikrar kolaylığı ve sağlık katacaktır.

Dyt. Mine Bilge

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim