Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Organik beslenme bilinci artıyor!

Organik beslenme bilinci artıyor!
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

İyi bir haberimiz var. Son yıllarda beslenmeye bağlı artan hastalıklar nedeni ile organik beslenme bilinci artıyor. Aile çiftçiliğinin hem gelişen hem de gelişmekte olan ülkelerde gıda üretimi sektöründe tarımın en etkin unsurlarından birisi olduğu muhakkak. 

Ürünün yetiştiği ortam uygunsuz gıda yetiştirmek, işlemek ve üretmek, besin ve içeceklere çeşitli yollarla bulaşan mikroorganizmalar, inorganik elementler, pestisit, insektisit gibi kimyasal ögeler, işlenmiş besinlerdeki zararlı katkı ögeleri, uygunsuz paketleme malzemeleri, radyoaktif kalıntılar, hormonlar, fabrikalardan atılan toksik kimyasallar sağlığı tehdit eden, başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa yol açabilen etkenler. 

Bu nedenle artık tarım ürünlerinin kimyasallardan arınmış olması bir hayli önem taşıyor. Organik beslenme biçimini tercih eden bireylerin sayısındaki artış da, ülkemizdeki organik ürün çeşitliliğinin ve bu ürünlerin pazardaki yerlerinin hızla artmasını sağlıyor. Organik gıda sektörü geliştikçe kilo problemi yaşayan kişilere de alternatif çözümler yaratıyor. Yeşil çaylardan, organik reçellere uzanan geniş bir yelpazeden oluşan ürünler günlük hayatın bir parçası oldu.

Organik tarımdan elde edilen besinleri temel alan beslenme düzenine doğal beslenme yani organik beslenme denir. Organik besinler ise yetiştirilmesinde ve işlenmesinde, tarım ilaçları, hormonlar, kimyasal maddeler kullanılmadan, hayvan veya bitkisel canlı organizmalardan üretilen besinlerdir. Doğal gübreleme yöntemi ile besinlere ilaç kalıntısı bulaşmadan organik ürünler üretilmektedir. Peki organik beslenmenin faydaları nelerdir?

  • Vücuda besinler ile alınan kimyasal maddeler olmadığı için organların ve sistemlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayarak oluşan toksinlerin daha kolay bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar.
  • Gelecek nesiller için doğanın korunmasını sağlar.
  • Vitamin ve mineral içeriği yüksek olduğundan dolayı birçok hastalıkla mücadele eder.
  • Doğal besinler içerdikleri antioksidanlar nedeniyle kanser türlerinden korur.
  • Sağlıklı beslenme düzenine katkıda bulunur.
  • Sağlıklı topraklarda yetişen besinler orijinal tatlarını korudukları için organik beslenme damak tadımıza da hitap eder.

Birçok hastalığa neden olan besinler yerine, aile çiftliğinin ön plana çıkardığı organik beslenmeye yönelmek için 7 Nisan Dünya Sağlık Günü güzel bir başlangıç oluştursun, Unutmayın sağlıklı yemek, mutlu gelecektir !

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim